Автор Тема: Асфалтов път  (Прочетена 19451 пъти)

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Асфалтов път
« -: 08 Април 2011, 11:55:14 »
Моля споделете начин за макетиране на асфалтов път.
Аз лично за сега съм се спрял на 2 варианта върху които се замислям.
1) изработван от картон.
Предимства:
-евтин и достъпен материал
-лесно се крои и реже
-лесно се лепи и оцветява (особено маркировка)
-лесно се имитират пукнтини, кръпки, изронвания
-добре покрива неравна основа.
Недостатъци:
-труно се намира достатъчно дълъг картон за направата на дългите участъци, а ако се напасват няколко по-къси то границите личат доста издайнически (освен ако точно там е зоната с множество кръпки)
-картона е прекалено равен, което малко разваля автентичността.
-дебелината на картона навдига релефа.

2) използване на мушама.
В случая се има предвид опакото на мушамата, която е с текстилна основа.
Предимства:
-същите както при картона с изключение, че заради гъвкавостта си мушамата не може толкова добре да прикрие неравната основа, което си е недостатък.
-намрира се в достатъчни дължини дори и за по-дългите участъци.
-не навдига релефа
-текстилните нишки имитират добре зърнестата структура на асфалта.
Недостатъци:
-мушамата изисква по-прецизно полагане с подтискане докато изсъхне лепилото. При дълги и прави "голи" участъци това не е проблем, но за по-забутаните шосета става трудно, още повече ако има и завои, наклон на пътя, мостове, тунели и т.н.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Асфалтов път
« Отговор #1 -: 08 Април 2011, 12:14:55 »
Сещам се веднага за още три начина. Накратко:

1. Продават се готови парчета асфалтов път с начертана маркировка по тях;

2. Някои успешно ползват ситна шкурка и

3. Моят начин, използван веднъж успешно на макета, но твърде трудоемък - Отлива се пътят. Използва се смес от Ц200, вода и гипс в съотношение 1:2:2 и с широка шпакла се нанася и заглажда, а след като се втвърди, се боядисва. Тук може да се правят и кръпки и неравности, ако се търси реалистичност.

Аз давам предпочитания към втория способ!
« Последна редакция: 08 Април 2011, 13:43:27 от Vlado »

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re:Асфалтов път
« Отговор #2 -: 08 Април 2011, 12:37:47 »
И аз съм чувал, че със ситна шкурка става екстра. Пък и има шкурку с цвят на асфалт.  :)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Асфалтов път
« Отговор #3 -: 08 Април 2011, 13:46:56 »
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=3109.msg57300#msg57300 date=1302255467
И аз съм чувал, че със ситна шкурка става екстра. Пък и има шкурку с цвят на асфалт.  :)

Така е, ама друго си е пътят да е осеян с неравности, пукнатини и кръпки:



Едно нашенско ми става... едно мило, родно...  :pleasantry:

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Асфалтов път
« Отговор #4 -: 08 Април 2011, 13:56:31 »
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=3109.msg57300#msg57300 date=1302255467
И аз съм чувал, че със ситна шкурка става екстра. Пък и има шкурку с цвят на асфалт.  :)

Със ситна шкурка (ако не се лъжа номер 120) е пътя на модула, който правих с църквата. Добре става, но проблема с напасването на две парчета остава.

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re:Асфалтов път
« Отговор #5 -: 08 Април 2011, 14:39:29 »
Виж в сървъра на Павел има ДВД с Фалер макетиране. Вземи от там идея как го правят хората и в същото време не е толкова скъпо. Фалер има специална смес за пътища, нещо като гипс, който се нанася между две тикса или между тротоарите направени от шпертплат. Все пак топлата вода е открита вече. Пък и тротоарите демонстрирани там са къде, къде по сполучливи.  :yes:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Асфалтов път
« Отговор #6 -: 08 Април 2011, 14:49:32 »
Асфалтовият път и в макета на бате Гойко е правен със шкурка.
Като се зацапа ,нареже, "кръпки" и пътне маркировка - става перфектен !!!
А някъде (щото тая тема е дъвкана вече тук във форума) има и качен клип един американец как си прави маркировката с бял маркер

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Асфалтов път
« Отговор #7 -: 09 Април 2011, 18:35:52 »
Ехааа, че активност в тази тема  :good:

Номера с готовите парчета го знам добре. По принцип се продават и цели завършени макети. Кефа е сам да си направиш детайлите. Гледам да има колкото се може по-малко купешки детайли. 1-че ги няма баш същите дето на мен ми трабват, 2- че те струват абсурдно скъпо 3- че трабва да се чакат дълго докато се доставят.

За асфалта на Владо знам и поне на снимки изглежда, че добре се получава. Обаче има 2 основни недостатъка като изключим трудоемкостта. Гипсовите трасета прекалено отежняват макета. При макет с по-развита инфраструктура това значи няколко кила отгоре и някакси поне на мен не ми се нрави. В моя случай пътищата минават покрай готови долчинки, шкарпи, тунели, колони на мостове и колкото и да се стараеш шпаклата няма как да мине равно навсякъде.
Относно шкурката наистина добре се получава, но само при равни, прави участъци. При кръстовища и остри виражи ширината на лентата не е достатъчна и се налага напасване. И основня недостатък на шкурката - издава отбласъци от кристалчетата при осветление от макета или от светкавица при снимка.
Сега работя по метода с мушамата. Тъкмо я боядисах и чакам да изсъхне. Ще пусна снимка как се е получило в темата на моя макет.
 

sim

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Асфалтов път
« Отговор #8 -: 09 Април 2011, 21:33:44 »
Решението за мен е било цитопласт. И като се боядиса не блести, и е евтино, лесно се реже и се правят кръпки, не тежи и т. н. Лепи се само - няма нужда да го мажеш. На завоите лесно ще му намериш колая.

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Асфалтов път
« Отговор #9 -: 09 Април 2011, 22:58:14 »
А, това вече е добра идея. В действителност цитопласта е почти същия като опакото на мушамата. Боядисах с темперни бои, хаваща лесно, но от водата парчето което съм подготвил се усука като стружка след струговане. Ще го оставя за ден-два под тежести да се изглади и пристъпвам към полагане.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Асфалтов път
« Отговор #10 -: 11 Април 2011, 08:32:59 »
Само дето шкурка се продава и на листове, не само на ленти.
Ако се "протърка" с дърво и почисти, не само че не хвърля отблясъци към фотото, но и изглежда още по-близко до действителния асфалт.
Колкото до цитопласта (лейкопласт) - на моя модул в Н0, третостепенното шосе под моста, до реката е правен точно по този начин.Не е довършено, но също става много добре.
 ;D

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Асфалтов път
« Отговор #11 -: 11 Април 2011, 13:01:06 »
Благодаря на колегите, които се включиха. След опита с мушамата от вчера аз вече открих моя асфалт !
По комунистическо баба ми имаше склададжийския навик на мъкне и трупа всичко що пускаха в хоремага. Така у нас е пълно с разни мушами от онова време и то на листове от по 1-2 квадрата. Викам си.....я да спестя кинти. Просто си режеш предварително хартиен шаблон пасващ на участъка който ще се асфалтира и кроиш върху опакото на мушамата. После се боядисва с темпер в сиво, изсъхва за 30 мин. Когато изсъхне боята изглежда по-светла, но въпреки това ако искаме по-наситен цвят просто нанасяме още 1 ръка боя. На снимката по-долу съм нанесъл 2 ръце. Особеното тук е, че от водата в боята, трасето се усуква и се налага да се подтисне за 1-2 дена докато се изправи. Нрави ми се как се получава, сега остана да направя тук таме по някоя пукнатина и кръпка и съм готов !

« Последна редакция: 11 Април 2011, 13:02:39 от gzo »

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re:Асфалтов път
« Отговор #12 -: 12 Април 2011, 02:18:21 »
А с какво ще лепиш мyшамата върху макета?

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Асфалтов път
« Отговор #13 -: 12 Април 2011, 09:14:53 »
Любопитно ми е кръпките и най-вече пукнатините как ще ги правиш?

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Асфалтов път
« Отговор #14 -: 12 Април 2011, 11:37:40 »
Основата на макета ми е ПДЧ и промата ще я залепи добре, но аз ще лепя с Ц-200 защото в случая тънкия момент е да се запечатат ръбовете. Ще запечавам с Ц-200 и пясък и тук таме ситен чакъл имитиращи прехода между прахта от лугата по платното и банкета.

Пукнатините ги правя с тънкописец. Кръпките ги правя както си трябва- режа с макетния нож контура на кръпката и я поставям отново на същото място. Преди това я боядисвам с още 1 идея по-тъмно и подлагам тънък картон за да изпъкне съвсем леко. На снимката добре се вижда въпросното леко изпъкване...
« Последна редакция: 12 Април 2011, 11:43:13 от gzo »