Автор Тема: Помощ за макет  (Прочетена 27262 пъти)

ida_ili64

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Помощ за макет
« Отговор #30 -: 27 Април 2011, 23:50:03 »
Чудесно си се справил! :yes:Сега остава грима и пудрата! ;D

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Помощ за макет
« Отговор #31 -: 27 Април 2011, 23:52:58 »
Давай така! :good:

ida_ili64

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Помощ за макет
« Отговор #32 -: 28 Април 2011, 15:59:20 »
Понеже ме попита,с какво да оцветищ тунела,а може да е полезно за всички,ще пиша тук,в темичката ти,нали става? Така и някой друг може да се визползва от опита ми :).
Най-лесно,бгрзо но и скъпо става със спрейовете.Но аз използвам акварелни боички и ги разтварям в малки съдчета. Забъркай си три цвята на сивото:
1.средно сиво,като това на блоковете,с които са строени по обшивката си истинските тунели,някои и жълтенеят, по-голямо количество и да е полутечно,за да може да се нанася както с четка,така и с гъбка.
2.Светло сиво-по малко количество, с него ще запълваш "Фугите" на тухличките и ще е четка,а стиропора тегли бая боя от четката..Казвам го,защото количеството е хубаво да се забърка на куп,после се нагажда много трудно същия цвят,макар,че в случая на тунела няма да е фатално.
Тъмно сиво,към черно,с което ще създадш автентичен опушен вид на тунела накрая.
Та със средносивото боядисваш всичко,може да използваш парче от домакинска гъба ,кето топваш в боята и после с потупване нанасяш върху площта.След това мажеш фугите,ако оцапаш нещо отгоре,не пречи,ще го допокриеш после,но и леко можеш да размажеш тук таме светличкото по тухличките,така ще се получи по автентичен вида на замазката.
Нека позасъхне така около час,но да не е сухо,за да можеш да кореграш при нужда,със гъбката,но много добре изцедена от тъмната боя,с леки потупвания около отвора на тунела,както и по краищата му създаваш опушването и нагара.
След като си готов-съхне поне 24 часа акрилната боя,може да подухаш и малко със сушоара.
Мога ли да дам един съвет? Тунела така изглежда леко неавършен в моите представи.Изрежи тънка лентичка от стирудур,не по дебела от 1-2 мм и ширина около 8-10 мм и кантирай отвора на тунела по подковата,а после му направи леки нарези с шило,отвертка или ножче(виж с кое ще ти се получава с твоята ръка най-лесно) вертикално,като завърташ вертикала така,че да е перпендикулярен на допирателната към кривата на извивката на тунела.Дано ме разбра,така ще оформиш канта на тунела.

Ето,като тук на снимката на Нох:
http://www.noch.de/de/produktkatalog/artikel_detail_neu.php?shop_artikelid=4114507&navi_Kategorie1=NOCH&navi_Kategorie2=Basteln%20und%20Gestalten&navi_Kategorie3=Portale,%20Mauern%20und%20Arkaden&navi_Kategorie4=Kunststoff-Portale

Надявам се си ме разбрал и аз да съм обяснила точно? Хайде успех и късмет! И да се похвалиш после с най-прекрасния тунел на света! :yes:
« Последна редакция: 28 Април 2011, 16:05:20 от ida_ili64 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Помощ за макет
« Отговор #33 -: 28 Април 2011, 16:30:36 »
Супер!!!
Най-после още някой да ползва (като мен) леки материали!
Аз лично ползвам изключително много стиропор от чинийки на охладени проукти (гъби, пилешко и т.н.)
Тънки са и правя дори каменни стени на сгради (и тухлени от скоро).
Техниката ми на боядисване е още по проста - чрез смески от акрилните чехски бои на Сократес.
Но използвам или затъпен молив (когато фугите са ми тъмни) или изхабен химикал от химикалка.
Много по тънко,точно и удобно е от шило и нож.
В скоро време ще демонстрирам (в темата за гара Владая) тази техника в детайли....както и едно малко двуколоовозно депо в І-ва епоха   ;)

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Помощ за макет
« Отговор #34 -: 28 Април 2011, 16:49:35 »
Като става въпрос за материали,ето тези например съм ги събирал от строежите.След приключване на обектите остават много ненужни на строителити и нужни на мен парчета.Така помагаш с рециклирането на природата. http://bgphoto.net/photos/37794/o634396058213780000.jpg А тези бойчки си ги купих от небезизвестния магазин JUSK за 10тина лева. http://bgphoto.net/photos/37794/o634396058242842500.jpg Вършат чудна работа.

hristo_t

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 534
  • Рейтинг: 1
  • H0 - IV DR/DB Бургас
Re:Помощ за макет
« Отговор #35 -: 30 Април 2011, 18:54:36 »
Завърших единият си тунелен портал.Почти две седмици редене и дялкане на тухлички от фибран ( Естествено след работа и задължително преди сериала "Забраненият плод"), мисля че и аз докарах нещо що-годе сносно. Разбира се видях че раздел продава има готови тунелни портали на добра цена, но като гледам вашите проекти , труд и творчество и мен ме обзе тръпката и мерака сам да създам нещо.











Боядисването утре - сега отивам на сватба - баджанака се ожени - !!!
« Последна редакция: 30 Април 2011, 18:56:54 от hristo_t »

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Помощ за макет
« Отговор #36 -: 30 Април 2011, 19:21:24 »
hristo_t, вече ставаш майстор на тунелите!!! :good: Много добре се получава!!!  :good:
И като го боядисаш вече ще има съвсем завършен вид...  :yes:


ida_ili64

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Помощ за макет
« Отговор #37 -: 30 Април 2011, 23:37:34 »
hristo_t,тунелът ти е страхотен! :clapping: :yes:А колкото до труда-лесно ,бързо и красиво не са синоними  :)!Дано сватбата е била супер и най-вече младоженците да са се оцелили един друг!

hristo_t

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 534
  • Рейтинг: 1
  • H0 - IV DR/DB Бургас
Re:Помощ за макет
« Отговор #38 -: 01 Май 2011, 11:18:01 »
hristo_t, вече ставаш майстор на тунелите!!! :good: Много добре се получава!!!  :good:
И като го боядисаш вече ще има съвсем завършен вид...  :yes:

Благодаря  bategojko - овациите са за теб ,аз само следвах наставленията.

Да сватбата - както всяко едно радостно събитие мина добре - там успях да изявя и другото си увлечение свиренето на китара и пеенето. И като се завърнах рано сутринта започнах довършителната работа по портала - нанасянето на първата ръка от боядисването.




liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Помощ за макет
« Отговор #39 -: 28 Май 2011, 09:50:56 »
Ако сега започвате изработване на нов макет кой от двата начина бихте предпочели?
http://www.chriguseisenbahnseiten.ch/anlage18.jpg Този с оребрена маса или такъв на цяла плоскост?
Ще ми е любопитно да чуя мнение и на хора с завършени макети.Споделете какви биха евентуалните предимства и недостатъци.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Помощ за макет
« Отговор #40 -: 28 Май 2011, 10:28:11 »
До сега съм работил на плоскостти, което вече твърдо ме е насочило към оребрените носещи конструкции.

Недостатъци на плоскостните:
---> изключително тежки и обемни.
---> трудно могат да се правят реконструкции на завършена част.
---> изискват тежка и стабилна основна носеща (летви и греди) за да се предотврати изкривяване на плоскостите.
---> цялото "строене" се осъществява само отгоре на плоскостта.
---> трудно и невиждащо се с "просто око" окабеляване след завършване на макета.
---> сложност на изработка от технологично естество - много чертежи, за да имаш представа кое-къде е "отишло".
---> ограничени по форма и ширина (от тук идва евентуалното ограничение от 125 см - "една протегната ръка").
---> почти ограничени за разглобяване и транспортиране.
---> много тежки при "раздвижени" проекти - сгъваемите макети за шкаф/стена или "окачени".

Предимства на плоскостните:
---> лесни за начална инвестиция - купуваш плоскостта и ...евентуално крака за нея.
---> лесни за работа върху тях - позволяват дори да се качиш отгоре им.
---> преди да се направи "горното строене" имат огромна прегледност на окабеляването.
---> търпят и по-тежки материали върху себе си , като истински камъни, много дърво, шперплати т.н.
--->  могат да ползват за "плоскост" готови бюра, маси или шкафове (имаме примери).

Недостатъци на оребрените:
---> по сложни за конструиране и изработка.
---> малко по-скъпи за изработка при еднаква себестойност на материала,
        защото остава разликата в цените за обработката му.
---> изискват повече прецизност  и време за направата им.
---> изискват отделно място за конструкцията им (шкафове под тях биха ги оскъпили много и излишно).
---> при по нестандартна и разчупена по форма конструкция, изискват повече ...оребряване.

Горните недостатъци обаче не са непреодолими.
Но пък съвремения софтуер (WinTrack) предлага перфектно решение,
а една CNC-машина решава еднозначно въпроса, тоест за начинаещи е трудничко.


Предиства на оребрените:
---> много по-леки (в пъти).
---> лесно търпят реконструкции, дори при завършен макет.
---> спомагат до достъпа дори и отвътре без допълнително разглобяване на горното строене.
        (отпада "задължителната" ширина от 125 см - "една протегната ръка").
---> изискват много по-малко материал.
---> съизмеримо по здравина с плоскостните, при основната носеща конструкция - летви и гредички.
---> богати и лексно преносими моделни решения на голям макет.
---> при разчупени форми - лекота в сравнение с плоскостните решения за малките по форма части от макет.
---> улеснена възможност при конструирането както на "окачени" макети,
        така и при различни решения, като "сгъваеми" макети (към стена или в шкаф)

Както виждаш, има разлика в броя на предимствата и недостатъците за ТЕЗИ два вида конструкции,
но това е може би защото аз лично вече съм предубен спрямо двете. И веднага си личи моето мнение, нали! ;)
Сигурно има още предимства и недостатъци, но на първо четене това.
Лично аз съм твърдо, новите ми макети, да са на оребрена носеща конструкция!

----------------------------------------------
Съществуват още доста вида конструкции, но са по-малко известни и разпространени.
Такива са върху носещи алуминиеви и/или тръбни форми.
Така също и сглобените в готови шкафове, куфари и масички (за кафе) и т.н.

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Помощ за макет
« Отговор #41 -: 28 Май 2011, 10:39:57 »
Интересно!Все пак ако е на 2 или 3 нива защо най-долното да не е на плоскост?Така по лесно ще може на всяко място да се слагат подпори за горните нива.Имам придвид това http://i800.photobucket.com/albums/yy290/BMAUTOBG/trains/DSC02657.jpg
В клуба например мога да каже,че отделните модули са на различни принципи."Ушите" мога да ги класифицирам към тез върху плоскост,а завоя на Емил примерно към оребрените.Интересно ще ми е ако има снимки при полагането на възвишенията в неговия модул.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Помощ за макет
« Отговор #42 -: 28 Май 2011, 10:46:24 »
Какъв ти е проблема с възвишенията?
Виж колко лесно достъпна (и от долу след покриване) и ефирна конструкция става:


А горният ти пример със снимката ме навежда на мисълта че BoRoco, не ни е "светнал" до къде е стигнал с "американски филиал" от българския железопътен моделизъм - май филиала беше "Калифорния"!!!  ;) :lol: :lol: :lol: :ok: :pleasantry: