Автор Тема: Помощ за макет  (Прочетена 27256 пъти)

ivelinkk

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Помощ за макет
« -: 21 Април 2011, 16:06:25 »
Искам да си направа планини тунели и някакви гари.Как и от какъв материал да ги направа нов съм от вчера имам стартов комплект джуниор .  :)

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Помощ за макет
« Отговор #1 -: 21 Април 2011, 16:45:03 »
Когато бях на твоя етап - още начален стадии първият тунел, който си направих беше по една технология от ученическите ми години. Правиш основа на тунела. Взимаш стари вестници и ги късаш на малки (не ситни) парчета. Смесваш вода, брашно и сол. Разбъркваш и почваш да топиш вестниците във вода и слагаш един пласт върху основата. Намазваш от брашното. Слагаш втори пласт мокри вестници и т.н. Пластовете е по твоя преценка. Като изсъхне става достатъчно здраво и леко. После може да се боядисва. Така може да се правят и планини. Неудобството, е че е доста пипкаво.

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4781
  • Рейтинг: 632
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Помощ за макет
« Отговор #2 -: 21 Април 2011, 17:09:38 »
Ако искаш да го направиш бързо,правиш грубо от стиропор,обмазваш с гипс,става бързо,леко и удобно.Моите макети са направени по този начин.
 http://toniemi2.snimka.bg/?user,albums

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re:Помощ за макет
« Отговор #3 -: 21 Април 2011, 17:23:06 »
Има и още по - лесен начин. Едно У-коляно или право парче ПВЦ тръба, с подходящия цол - размер, с ножовката я срязваш и си готов. Същото става и с кутиите от самите вагони и локомотиви. Успех с хобито и мерака за влакове!  :)

hristo_t

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 534
  • Рейтинг: 1
  • H0 - IV DR/DB Бургас
Re:Помощ за макет
« Отговор #4 -: 21 Април 2011, 20:10:14 »
Миналата седмица започнах направата на моите тунели. Както казват колегите ще използвам главно стиропор, и фибран за да имитирам тухличките.  До момента съм направил двата тунелни портала. Ще пусна снимки след малко че сега ще излизам. Виж във темите на колегата Best Ripper -темата временно сървърче. От там си изтегли книгата на Юри Ботев за железопътен моделизъм. В нея е описано как се прави тунел и какви да са размерите на тунелният портал.

Ето и резултата от моите първи опити за направа на тунел.За сега ще е само за един коловоз.
Все още нищо не е залепено по него, след праздниците живот и здраве а и време ще се постарая да го завърша.







« Последна редакция: 22 Април 2011, 17:15:06 от hristo_t »

ivelinkk

  • Гост
  • Trade Count: (0)
« Последна редакция: 22 Април 2011, 22:54:53 от ivelinkk »

hristo_t

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 534
  • Рейтинг: 1
  • H0 - IV DR/DB Бургас
Re:Помощ за макет
« Отговор #6 -: 22 Април 2011, 23:11:59 »
Аз използвах Ц200 но нещо не ми хареса как лепи, може би трябва да го оставя повече време за да стегне добре.Сетих се че миналото лято правих пълен ремонт на спалнята ни и към мебелите които купихме имаше 7-8 тубички лепило. Прозрачни малки тубички а лепилото е като ц200 но без характерният мирис. Много добре лепи и като свърши някой ден незнам откъде ще намеря такова. Ти може да пробваш с Ц200, но в никакъв случай с универсално лепило защото стиропота буквално се топи (разяжда се ) от този вид лепила.

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Помощ за макет
« Отговор #7 -: 23 Април 2011, 07:53:36 »
     С фибран определено се получават по-добри резултати.Може да го лепиш направо с циментовото лепило,отделно като го покриеш с мрежа и замажеш няма да мръдне.
     Разликата между стиропора и фибрана е ,че не ти се получава на топченца,но ако го замажеш по дебело няма значение с какво е.С фибрана се оформят по лесно скалички обаче.(при мен поне така се получава)

hristo_t

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 534
  • Рейтинг: 1
  • H0 - IV DR/DB Бургас
Re:Помощ за макет
« Отговор #8 -: 23 Април 2011, 09:46:45 »
Да Миро за фибрана си прав -аз ще използвам фибран за да изрязвам от него тухлички за портала. Но в апартамента в Бургас имах под ръка само зелен фибран. А аз държах да е жълт.По лесно се обработва и след това и по лесно се боядисва до необходимият сив цвят на който съм се спрял. Ти беше пуснал едно ДВД  - как се прави планина над тунелите от смачкани вестници.Ще използвам и тази идея.  

Други идеи и снимки вземам от тук

http://diva-edel-art.blogspot.com/2010/10/2.html
Тук една госпожа показва нагледно как се прави тунела и камъните над него. Не бях чувал за материала стиродур - който бил по добър от фибрана (за нашите цели естествено). Казват че се различавал от фибрана по редица непознати за мен качества в сферата на строителството. Попитах баща ми той има строителна фирма каква е разликата и той ми каза следното " Много трудно ще намериш оригинален STYRODUR на BASF. скъп е и вече никой не го внася. ексклузивен вносител за БГ е ИЗОВЕР (www.isover.bg). иначе наистина има разлика между него и фибран, въпреки че фибран купуват суровината от BASF. просто едното се произвежда в Лудвигсхафен, другото в Русе".
« Последна редакция: 23 Април 2011, 09:58:34 от hristo_t »

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Помощ за макет
« Отговор #9 -: 23 Април 2011, 16:49:33 »
ivelinkk, виждам че вече имаш напредък!  :good:
Метода на работа който си избрал, ми се струва много познат...  :spiteful:
Радвам се, че съм ти помогнал.
Разбира се имаш още работа, но лека-полека ще стане.

hristo_t ,  мерси за линка - разгледах го.
Немците са си майстори. Много добре им се получават нещата...  :hi:

hristo_t

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 534
  • Рейтинг: 1
  • H0 - IV DR/DB Бургас
Re:Помощ за макет
« Отговор #10 -: 23 Април 2011, 17:01:13 »
bategojko -няма защо да ми благодариш, то аз трябва да ти благодаря за снимките и детайлното описване на това как се прави тунел - за твоя макет.Искам да те попитам - ако не е твоя патентна тайна, самите камъчета по тунелният потрал от какъв материал си ги имитирал? Аз мисля да ги правя от фибран.

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Помощ за макет
« Отговор #11 -: 23 Април 2011, 17:13:02 »
Ице,аз лично се колебая между 2 начина.Единия е да ги резбовам от дърво с длето или да ги очертая с пирограф след което да ги оцветя,а другия е да ги оформя в гипсова отливка с едни зъболекарски инструменти.
 Много е як линка който си пуснал.Само да кажа на заинтригуваните от воденицата,че това не е воденица а гатер задвижван от вода.Има си и моторче при задвижването му се завърта водното колело ,както и триона на гатера(уникално е).

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Помощ за макет
« Отговор #12 -: 23 Април 2011, 17:56:32 »
Ето отново направата на планината и тунела (отговор 158, в средата на страницата):
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,1889.150.html

hristo_t, камъчетата за тунела също са правени от стиропор.
Като правих ремонта ми беше останала стиропорена подложка.
Ползва се за изолация. 5 мм стиропор залепен върху тънък картон.
Продава се на руло, като тапетите. Има го в магазините.

Ползвах такава подложка под линиите. Останаха ми парчета.
Разкроих ги с химикалка на лентички по 5-6 мм.
Нарязах ги с обикновенна ножица по дължина,
и после напряко през 1.5-2 см и се получиха тухличките.
С Ц200 ги залепих към стиропорената основа.
"Зида се" като истиските тухли - ред по ред и ги разминаваш.
Е, работата е пипкава...

Ако има и други въпроси питайте...  :yes:
« Последна редакция: 23 Април 2011, 19:16:50 от bategojko »

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Помощ за макет
« Отговор #13 -: 23 Април 2011, 19:11:00 »
http://bgphoto.net/photos/37794/o634391823492530000.jpg
Инструментите който използвам за оформяне на скали подпорни стени портали и тнт..Първите два за в гипс и не само,другото е профилирано длето за "нарези".

ivelinkk

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Помощ за макет
« Отговор #14 -: 23 Април 2011, 20:27:11 »
Тунелите добре  :) А нещо за гари и перони ??  ;D