Автор Тема: Направа на сгради  (Прочетена 88339 пъти)

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re:Направа на сгради
« Отговор #45 -: 10 Юли 2008, 00:07:36 »
И аз не съм фен на картона, но не мога да отрека, че е станало страхотно.Тънката пластмаса според мен си е най-устойчива. Скоро бях изненадан приятно от каталога на Conrad оказа се, че предлагат всички видове керемиди, ламарини , тухлени и каменни стени, дограми и т.н. на много приятни цени. Закупил съм си покриви и съм адски доволен. Не виждам вече уграничения за изработка на кавато и да било сграда т пластмаса. 

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Направа на сгради
« Отговор #46 -: 10 Юли 2008, 09:55:08 »
О, няма ограничения! Дори си е предизвикателство да се опита и нещо ново. В бъдеще няма да пропусна да се пробвам и с пластмаса.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re:Направа на сгради
« Отговор #47 -: 15 Август 2008, 02:41:34 »
Намерих 4 фирми в София, които предлагат лазерно гравиране на плексиглас по даден от клиента чертеж (Adobe Illustrator, Corel Draw, Autocat). Oбработваемата площ е 300х600 мм. Много съм доволен. Единственият ми проблем, е че дебелината е 3 мм на цветния плексиглас, който е трудно огъваем за фасади, които са заоблени (като на мойта гара например). Като се върна от командировка, ще отида да говоря как да решим този проблем. Ще видим дали ще може да се свалят 1.5 мм от цялата площ, за да се огъне.

Иначе е супер - рисуваш си цялата фасада и те ти я изрязват и гравират в 3D - дограми, врати, первази - каквото имаш в тези 3 мм. И после в къщи си я сглобяваш и лепиш като тези, които се купуват готови.

Когато имам поне една сграда, направена по този начин, ще пиша пак с подробности. За сега само малко снимки на заоблени фасади за оплакване на очите.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Направа на сгради
« Отговор #48 -: 25 Август 2008, 09:28:03 »
Много интересно - чакам продължението...!!!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Направа на сгради
« Отговор #49 -: 16 Септември 2008, 08:33:51 »
Разкажи (към Владо) моля те две неща:
-техниката ти на изрязване на прозорците (вчера и аз рязах такива , та е интересно ти как го правиш).
- Как точно си направил "релефни" камъните отстрани на рампата около магазията?
 ;D
« Последна редакция: 16 Септември 2008, 15:44:37 от Vlado »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Направа на сгради
« Отговор #50 -: 16 Септември 2008, 09:02:52 »
Нема проглеми (както казваше един мой бивш колега)! :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Направа на сгради
« Отговор #51 -: 16 Септември 2008, 12:49:12 »
 ;D ;D ;D ;D ;D
 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Последна редакция: 16 Септември 2008, 16:28:48 от pach »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Направа на сгради
« Отговор #52 -: 16 Септември 2008, 13:37:35 »
Тъй...
За направата на сградите ползвам три вида картон - единия е велпапе с дебелина 2мм и нещо и се взима от УАСГ, вторият е картон 250г/кв.м., а третият е картон 160г/кв.м. (току що си взех и от двата вида от Office1superstore). Велпапето се ползва само за стените - стават здрави и стабилни. Другите два вида за разни орнаменти и за дограмата (250г/кв.м), според зависи и строго личен избор.
Техника за изрязване на прозорци
Ползвам обикновен нож за балатум, само че, отново според зависи, два вида - с малък и голям резец, според това какво ще режа.
Много внимателно и служейки си с линия, но без много да натискам, а с цел само да срежа леко (да маркирам), режа с ножа по пунктираните линии. След това също много внимателно по така създадените прорези и леко натискайки, действам докато не изрежа изцяло. Винаго поставяйте нещо отдолу, под това което режете, защото тези ножове са много остри и правят бели. Когато се режат ъгли има фатка - върхът на ножа винаги трябва да е срещу ръба (ъгъла), а не обратното, за да не резнете без да искате не където трябва. И винаги въртете картона, за да режете равномерно от всички страни.
Релефни камъни
Ами много просто - отново с помощта на линия (или без според случая), но този път и нещо тънко и остро, но не толкова, че да реже, а само да оставя следа, натискам върху мястото, което искам да стане релефно. Натиснатият картон се деформира и става с релеф.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Направа на сгради
« Отговор #53 -: 16 Септември 2008, 15:22:43 »
Хм, ;D  :-\
техниката горе долу е идентична с моята , но аз като режа прозорци и врати имам проблеми с "космати" ъгли , които си играя допълнително да обработвам ... ::).
Работя със специалният комплект от десетина различни по форма остриета , държащи се на цанги , изключително остри (и опасни!!!) , но изглежда ме разглезват , тъй като се реже от един - два пъти най-много , и явно аз бързайки "недорезвам"...Ако ги оставя , макар че са минимални , пречат на боята и на останалите части които се монтират прозорци,врати и т.н.
Но ползвам само бирен картон от 1 и 2 мм дебелина (нямам понятие колко е на грамаж) от онзи сивият и плътен.Тази плътност ми помага да доизкусурявам след слепването с финна шкурка от №1000 нагоре.На практика  след слепване на стените например (с лепило С200) ъглите винаги имат малка разлика , която при определен ъгъл на светлината , прави сянка върху стената. Всъшност тази сянка ми помага при шкуренето да заглаждам до нула такива излишни "релефни" гадости. При такова заглаждане , понякога още преди боята не си личи къде е границата между два картонени детайла (което е и целта де...).
Велпапе от 2 мм ползвам само за основата , на която сглобявам не само сградата , но и прилежащите и неща (дървета , плочи , трева и т.н.)
При подходящо "удълбочаване" в него (на половината от дебелината му) си правя нещо като жлебове , а основата на стените влизат в тях и това ми помага при слепването им .Държат се сами , на мястото си без разместване и съхнат бързо.
Всъщност сега като го описах на кратко , бих казал че ползвам на 75 % от техниката ми за работа с пластмасови листове! Хубавото е , че благодарение на картона , има по малко боклук , и се ползват по обикновенни отрезни инструменти , а като общо става за три пъти по кратко време (в сравнение с изработването от пластмаса) като не на последно място - ако сгреша някой детайл , съм загубил по малко време за обработката му , по евтино е и не ме е яд да го хвърля , като бързо изработвам и заменям , но вече коригиран нов детайл от картон...
Влади , по разгъвки ли правиш стените (тоест на ъглите ги сгъваш) и покривите , или как ?

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Направа на сгради
« Отговор #54 -: 16 Септември 2008, 15:57:20 »
За да нямаш космати ъгли ползвай технологията дето показвам в горния си пост - като започваш да режеш всяка една стена винаги върхът на ножа го насочвай към всеки край на всяка стена (ъгъл) и режеш. После въртиш за следващия ъгъл и така. По този начин винаги ще започваш да режеш от самия ъгъл и като краен резултат няма да имаш мустаци.
По чертеж сградите ги получавам като отделни стени. Преди да започна рязането, където трябва слагам "уши" или с други думи чертая удебеления, чрез които да лепя отделните стени една за друга. После за всяка стена лепя велпапето и усилвам така стените.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Направа на сгради
« Отговор #55 -: 16 Септември 2008, 16:39:30 »
Аз така и правя , но проблема е че имам определен ъгъл на рязане ...
Като опре дръжката на инструмента и не мога да слезна отвесно в дебелината на материала. Среза в ъглите е под макар и малък но неперпедикулярен ъгъл спрямо повърхността . Трябва или да обръщам и дорязвам от другата страна (но не става лесно и точно) или да ползвам острие което е като длето , но пък тогава не режа материала , а  натискайки ножа надолу става по скоро прекълцване на картона...

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Направа на сгради
« Отговор #56 -: 16 Септември 2008, 16:48:46 »
Ще се постарая във вид на фотопояснение да покажа моя метод, защото изглежда недостатъчно ясно го описвам чрез писмена реч.
:)

staff123

  • Trade Count: (1)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 473
  • Рейтинг: 2
    • LinkedIn
Re:Направа на сгради
« Отговор #57 -: 16 Септември 2008, 16:49:35 »
Очаквам с нетърпение, предполагам не само аз
 :)

staff123

  • Trade Count: (1)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 473
  • Рейтинг: 2
    • LinkedIn
Re:Направа на сгради
« Отговор #58 -: 17 Септември 2008, 23:21:40 »
Харесал съм си гара Велинград, но не знам как да разбера реалните й размери и да ги обърна в 1:87. Някакви предложения?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Направа на сгради
« Отговор #59 -: 18 Септември 2008, 08:20:51 »
Отиваш , снимаш , мериш , скицираш и записваш.Прибираш се , чертаеж и почваш...пак отиваш , пак снимаш ,  пак мериш , прибираш се , коригираш чертежа и почваш от начало.После чертаеж нов чертеж , изхвърляш почти готовата , почваш отначало и я правиш.
Готова е!!!Нищо по просто от това! ;)
 ;D ;D ;D