Автор Тема: Моя комплект PIKO N мащаб GDR  (Прочетена 18327 пъти)

martinius

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Моя комплект PIKO N мащаб GDR
« -: 12 Ноември 2011, 23:51:40 »
Здравейте на всички съфорумци!

Ще Ви представя комплекта си на PIKO Transit Pesonenzug m. franz. E-lok.Моля да ме извините ако бъркам нещо с надписите или някъде другаде!
Моделът си е с кутия и още две от вагончетата си имат кутии.



















Един общ изглед на влака.


Дано Ви хареса!

Започвам с първия и сигурно от най-тъпите въпроси във форума за всички времена. :blush2: Ако може някои да ми каже как да го подкарам.Регулаторчето на скоростта работи на батерии показано е от тези старите големите 2х4,5V обаче отгоре пише за някакви 6х1,5V.Моля ако може да ми кажете как трябва да бъдат навързани тези 6 батерии и можели да се направи регулатора да работи с адаптер на какво напрежение трябва да е и до колко ампера?
Така изглежда регулатора отдолу
Ограденото с големия червен кръг ми е ясно там седят големите батерии а ограденото с малкия червен кръг отгоре там пише за тези 6х1,5V.


Извинете ме още веднъж за малоумния въпрос.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Моя комплект PIKO N мащаб GDR
« Отговор #1 -: 13 Ноември 2011, 00:04:33 »
или слагаш съответните батерии по гнездата им, или си купуваш траф с токоизправител и регулатор. С адаптер не може!

anubis

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 327
  • Рейтинг: 28
  • HO
Re:Моя комплект PIKO N мащаб GDR
« Отговор #2 -: 13 Ноември 2011, 01:57:28 »
От много години не съм виждал да се продават плоски батерии от 4,5 волта. Май бяха някакъв соцстандарт. А и завода в Никопол го разсипаха.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Моя комплект PIKO N мащаб GDR
« Отговор #3 -: 13 Ноември 2011, 08:42:11 »

В моята железария продавам такива - 3 лв/бр ; измисли начин да ти пратя - аз съм в София

evrokoma

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Моя комплект PIKO N мащаб GDR
« Отговор #4 -: 13 Ноември 2011, 09:08:00 »
Ако имаш малко познания по електротехника може да си го ползваш с адаптер без проблеми,намери "+" и "-" на гнездата за батериите (трябва да са в двата края),купи си адаптер 12v/1А с помоща на мултицет (измервателен прибор) намери двата полюса на адаптера ги свържи към полюсите на батерийното гнездо спазвайки поляритета.Другият начин е още по добър ,но вече изисква и малко познания по електроника.От някой магазин за електонни компоненти си закупуваш трансформатор с изходно напрежение 9v и ток на вторичната поне 300mА,закупуваш си изправител "Грец" и един кондензатор 1000микрофарада на 25v.На първичната намотка (тази която е за 220v) на трансформатора запояваш кабел на който на единия край да има щепсел,от вторичната намотка двата извода запояваш на изправителя където има знак ~,а останалите два извода на изправителя запояваш към полюсите за батериите и паралелно на тях свързваш кондензатора спазвайки поляритета му.После всичко това го събираш в батерийния отсек на регулатора и само извеждаш кабела за 220v.Ако ще изпозваш вторият вариянт иди с регулатора в магазина и подбери трансгорматор който се събира вътре.
Успех  :good:
« Последна редакция: 13 Ноември 2011, 09:14:18 от evrokoma »

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Моя комплект PIKO N мащаб GDR
« Отговор #5 -: 13 Ноември 2011, 09:09:29 »
Захранването работи с 2 батерии по 4,5 волта или 6 х 1,5 волта /мисля, че кръглите бяха от R14 - "средните" едно време/. Всички батерии, които навремето се продаваха, още ги има по пазара - въпрос на търсене и предлагане е. Но е безсмислено да се работи на батерии - цената им е огромна на фона на времето, което ще работят. Моторчето на локомотива си гълта доста ток - като всяко старо моторче. Така че си търси траф. На първо време може да ползваш и адаптер от 220 волта - има такива, които с плъзгач може да задаваш стъпаловидно напрежения от 1,5 до 12 волта, плюс това имат и копче за обръщане на поляритета /посоката на локомотива/. Имат и вграден изправител. Обикновено са за изходен ток 1А, който ще ти е достатъчен за до 3 локомотива в N. Ако ползваш адаптер от посочения тип, изобщо не закачаш твоето захранване от комплекта.

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re:Моя комплект PIKO N мащаб GDR
« Отговор #6 -: 13 Ноември 2011, 09:17:10 »
Интересно! Локомотива е SNCF - Френските железници, а вагоните са DR - пътническите, нямам спомен да е бил точно така комплекта. Някой от колегите в N 1:160 могат ли да кажат как е бил?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Моя комплект PIKO N мащаб GDR
« Отговор #7 -: 13 Ноември 2011, 10:00:12 »
това което предлага еврокома,не става! Ключа на батерийното захранване от комплекта превключва броя на батерийте и посоката на движенижение. Адаптера може да даде макс скорост. Ако адаптера е регулируем, остава проблема с посоката. Купи си захранване за влакче от тук - всичко ти решава от раз!

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Моя комплект PIKO N мащаб GDR
« Отговор #8 -: 13 Ноември 2011, 11:42:07 »
Добро комплектче като за начало...
Най-добре е да си закупиш и трансформатор.
В форума в раздел продава, можеш да намериш нещо подходящо...


Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re:Моя комплект PIKO N мащаб GDR
« Отговор #9 -: 13 Ноември 2011, 12:00:34 »
забрави изобщо за батериите - купи си трансформатор  :yes:

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Моя комплект PIKO N мащаб GDR
« Отговор #10 -: 13 Ноември 2011, 12:04:40 »
Цитат на: pach link=topic=3406.msg67312#msg67312 date=1321171212
това което предлага еврокома,не става! Ключа на батерийното захранване от комплекта превключва броя на батерийте и посоката на движенижение. Адаптера може да даде макс скорост. Ако адаптера е регулируем, остава проблема с посоката. Купи си захранване за влакче от тук - всичко ти решава от раз!

Това което е написал Пламен всъщност не е проблем. В повечето желязарийки, магазини за по левче и тем подобни продавачници на евтина китайска стока с предлагат т.н. адаптери с потенц. от 3 до 12 В и мощност 5 Вт, имат и кнопка за смяна на поляритета с която именно сменяш посоката на движение. В момента временно ползвам точно такъв (докато си намеря Фз-1) мисля че го взех за 4 или 5 лева.
Но и аз съветвам да си вземеш траф за модели я Фз-1 я Фз-2
« Последна редакция: 13 Ноември 2011, 12:07:05 от gzo »

martinius

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Моя комплект PIKO N мащаб GDR
« Отговор #11 -: 13 Ноември 2011, 12:11:05 »
Благодаря Ви на всички за отговорите!!! :hi:
Засега ще го пусна с батерии по-натам око остана в този мащаб ще му купя траф. :)

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Моя комплект PIKO N мащаб GDR
« Отговор #12 -: 13 Ноември 2011, 12:16:14 »
Цената на батериите ще ти е по-висока от варианта за каойто аз писах, но оставяме на теб въпроса с финансите  :yes:

evrokoma

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Моя комплект PIKO N мащаб GDR
« Отговор #13 -: 13 Ноември 2011, 13:53:59 »
pach а замислял ли си се над варианта LM317 едно ключе за обръщане на поляритета  :drinks: лично моето съм го направил по тази схема :good:

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Моя комплект PIKO N мащаб GDR
« Отговор #14 -: 13 Ноември 2011, 14:24:04 »
То схеми много, аз преди ползвах подобна на тази (с добавка 7812 в захранването заради евентуалното късо):



Ползва се шим регулиране с таймера 555. Чиста работа - локомотивът върви все едно си с декодер.
Въпросът е, че не можем да очакваме от всеки да е в час с електрониката и поялника, а човекът,
съдейки по въпроса, който е задал е скаран с тия неща.
« Последна редакция: 13 Ноември 2011, 14:27:30 от widowmaker »