Автор Тема: Как да започна от А до Я :)  (Прочетена 5102 пъти)

cegavara

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Как да започна от А до Я :)
« -: 27 Декември 2011, 15:19:53 »
Здравейте, от Несебър съм и искам да се занимавам с моделизъм, изгледах и изчетох доста в мрежата и искам да си направя макет по възможност да е на 2 нива със големина около 2 на 3 метра. Искам ако е възможно да ми обясните стъпките по които трябва да мина и последователноста на строежа, дали ми трябва готова схема. Вие сте хората които могат да ми помогнат, от къде трябва да започна. Имам доста въпроси които ще възникнат тук в тази дискусия, ако се опитате да ми помогнете. Интересувам се от всичко което може да ми бъде полезно, започвам от нулата и никога не съм се занимавал с това. Искам да се запиша и във вашия клуб както и да идвам на вашите срещи за да се науча. Можете да ми обяснявате нещата като на дебютант, може понякога и въпросите ми да ви се сторят малко смешни или глупави, но сигурно и вие сте били такива когато сте започвали. Очаквам вашата помощ и ще съм ви много благодарен за всяко едно мнение, което може да ми помогне. Весели празници на всички вас :)))

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Как да започна от А до Я :)
« Отговор #1 -: 27 Декември 2011, 15:25:00 »
Здравей!!!
В Несебър за сега няма клуб, но може би ти ще го направиш някой ден!!!
Като за начало виж това което написах на още един едва прохождащ в хобито човек във форума ни!
Действай!!!
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,3483.msg69432.html#msg69432

cegavara

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Как да започна от А до Я :)
« Отговор #2 -: 27 Декември 2011, 15:29:54 »
Прочетох почти всичко във форума, тази дискусия също :) Просто искам да започна да го правя, имам средствата и ми трябват практическите съвети, как да започна, каква е последователноста на работа и кое е първото нещо което трябва да направя :) Благодаря ви :)

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Как да започна от А до Я :)
« Отговор #3 -: 27 Декември 2011, 15:38:31 »

Започваш с размера на макета   x/y
-избираш с кои релси ще работиш (Tillig elite е най-доброто)
-ориентиращ се какви радиуси имат  за да можеш да се впишеш в р-рите на площта ; желателно е да работиш с радиуси поне над 550 мм
- може да използваш програма за правене на трасе (Win track)  или от сорта
-когато работиш с етажност , хубаво е да спазваш правилото макс 4 см на метър дължина ( за наклоните)
-за гаровото развитие се стреми към по-дълги коловози , за да вкарваш в тях по-дълги влакове
-подсигури си цифрово управление с мишка и траф (Roco.cc)
-за да построиш трасето ползвай леки материали (шерплат) , под него баластровата призма си я направи от корK .
-след като си свършиш дърводелската работа следва жичкаджийската , ако ще слагаш семафори и автоматични стрелки
- после полагаш баластра , треви и дървета , гари , скали
- и накрая ще дойда да те проверя какви си ги свър'шил - през лятото естествено  :drinks:
« Последна редакция: 27 Декември 2011, 16:21:15 от Adrian »

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Как да започна от А до Я :)
« Отговор #4 -: 27 Декември 2011, 16:17:23 »
Цитат на: Adrian link=topic=3484.msg69440#msg69440 date=1324993111
...
под него баластровата призма си я направи от корг .
...

Адри, Корг знам че ползваш, ама май за друго. Макар че знам ли може от клавишите чудна баластра да става.  ;)

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Как да започна от А до Я :)
« Отговор #5 -: 27 Декември 2011, 16:22:00 »


е де.. невинна грешчица
 :good:

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Как да започна от А до Я :)
« Отговор #6 -: 28 Декември 2011, 10:47:49 »
Здравей! Ето малко информация и от мен.
Тук в форума има готови схеми, но можеш да потърсиш и в интернет.
С търсачката потърси изображения на: model train layout
Ще намериш най различни схеми и решения.
Разбира се можеш да променяш и импровизираш.

Що се отнася до стъпките по направата на макета, виж това видео:
http://www.youtube.com/user/IvoStoNedkov#p/u/2/-AKyIjqdObg
А подробното описание на моя макет е в тази тема:
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,1889.0.html
Разбира се, погледни и другите макети, и когато имаш въпроси - питай.
Успех и лека работа...


liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Как да започна от А до Я :)
« Отговор #7 -: 28 Декември 2011, 17:36:23 »
Здравей!
За жалост колкото и да мъдрим най-важното за това хоби е мястото.Имаш ли мястото всичко полека лека се постига.Ето на вземи мен.Натрупал съм локомотиви вагони сгради мостове релси стрелки и няма къде да ги разпъна.На паркета без ландшафт стой много детско.Прецени как може да си разположиш масата или каквото ще е там и всичко ще се нареди по нея.(
  Във Бургас ако си чел се събират колеги понякога може да отскочиш ще ти е от полза.Има какво да научиш от тези който познавам от тях.

  Успех :hi:

cegavara

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Как да започна от А до Я :)
« Отговор #8 -: 03 Януари 2012, 15:44:21 »
Благодаря на всички за информацията, като се върна от почивка го започвам и ще ви държа в течение, моля да пишете ако има скоро среща в Бургас :))) За много години и бъдете здрави :)

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re:Как да започна от А до Я :)
« Отговор #9 -: 03 Януари 2012, 16:25:36 »
Здравей и добре дошъл cegavara! За срещите в Бургас, следи внимателно раздела: http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/board,49.0.html Нека да минат празниците и на 14.01.2011 год. ще организираме среща да се съберем. Ще се радвам да дойдеш и да се запознаем. До скоро!  :yes: