Макетиране и техники на макетирането | All about layouts > Основни похвати в макетирането | Basic steps in creating a layout
Контактна мрежа
lubomir:
--- Цитат на: Vlado link=topic=349.msg83955#msg83955 date=1353656778 ---...
За разкачащите сглобки не е вярно! Струните при Висман са направени така, че хванати веднъж за конзолата (но трябва да са стегнати), няма мърдане.
...
--- Край на цитат ---
Точно поради тази причина е по-добре да са капнати с поялник, за да е сигурно захващането. Системата на Фисма е лесна за монтаж и демонтаж, но пък самата сглобка не предразполага към здравина, дори и да са привидно стегнати.
--- Цитат на: Vlado link=topic=349.msg83955#msg83955 date=1353656778 ---...
Какви са недостатъците на контактната мрежа като цяло:
1. Скъпа;
2. Крехка - и леко закачане с дреха, пръст, предмет означава смяна с нов елемент;
3. Изисква прецизност при монтажа - има тънкости, които се научават при самото изпълнение, а до тогава... доста фира (най-вече от струните, особено ако трябва сам да им определяш габарита (дължината);
4. Оформянето на струните изисква специализиран инструмент - клещи:
(Image removed from quote.)
Които са мега скъпи (44,84 евро). Аз използвам клещи с подобен връх (взех ги за 5 лв.), но докато свикна да работя с тях, виж т. 3;
5. Струните са стоманени и могат да се огъват ограничен брой пъти (най-добре само веднъж) - после виж т. 3.
Това е в общи линии! :yes:
--- Край на цитат ---
И Sommerfeldt и Viesmmann са скъпи, но по отзиви на пробвали и двете мрежи, мнението е, че първата прави по-здравата мрежа, която трудно се огъва и чупи(дори и стълбовете им са по-здрави като конструкция), особенно като се разчита на спойки във всички връзки - това прави самата мрежа много стабилна и устойчива на натиск и дърпане. Освен това има едно несъответствие при окачването на долната част от мрежата при Viesmmann, което при Sommerfeldt е направено като при оригинала.
Ето и сравнението:
Viesmmann
Sommerfeldt
Единстевното негативно за Sommerfeldt, към момента е повечето ръчна работа при монтажа, но то това знаем не струва нищо в България ;D. Лично аз имам само първични впечатления, но май все повече клоня към Sommerfeldt, още повече, че те имат почти пълен набор елементи за мрежата на ÖBB. Някой елемнти като обтягащите стълбове ще са на Viesmmann, понеже са по реалистични като габарит от сомерфелдските, само трябва да пробам дали мога да ползвам сомерфелдстките държачи заедно със фисманските стълбове. ще пробам и ще кажа.
От друга страна, ще имаме възможност да сравним на живо и eдната и другата с-ма.
Лично аз няма да се наема да си правя елементите за контактната мрежа, но ми е ясноq че ще има и без това доста работа дори и да си купя готови елементи, които само ще сглобявам и напасвам.
Ако не е тайна, от къде си взе клещите, щото същите се ползват за всички контактни мрежи, но в Конрад не можах да намеря подобна за 5лв примерно
Преди месец взех едно интересно издание(Modellbahn Shulle на Modelleisenbahner) от Виена, и вероятно в пенеделник ще го сканирам и ще го пусна тук. Има много интересна статия за контактните мрежи - сравнение. Въпреки, че не разбирам много много немски, ми беше полезна(сина помагаше с езика :yes:). Няма да е лошо някой да я преведе за всички останали или поне да извади есенцията.
Vlado:
Тъй, по ред:
1. Спойка на струните не може да се слага, защото пръчката на конзолата е с пластмасов накрайник и всякаква термична обработка би разтопила накрайника.
2. Клещите са ми най-обикновени бижутерски клещички с дълго обло рамо.
Нещо такова:
Важното е това обло рамо да позволява огъване на струната в диаметър равен на това на накрайника на конзолата. А ако се получи и стегнатост от струната още по-добре. Нещо такова (това лявото):
lubomir:
--- Цитат на: Vlado link=topic=349.msg83970#msg83970 date=1353678739 ---...
1. Спойка на струните не може да се слага, защото пръчката на конзолата е с пластмасов накрайник и всякаква термична обработка би разтопила накрайника.
....
--- Край на цитат ---
Да, така е но само при Фисман. При Сомерфелд няма никакви пластмаси и по технология се капва с припой!
МАШИНИСТ:
Здравейте.всичко е идеално.ландшафт,трасета,стълбове,гари,сгради , приемливо и в общ план изглежда добре.само контактната мрежа , като най-видима и " върха на борчето " стои грубо , не мащабно и всичко загрозява.не може проводника да равен по диаметър почти на горната част на рамката на пантографа или половин ска.мащабно трябва да е с диаметър 0.1 - 0.2 мм.,което е трудно за реализация,но не невъзможно.аз за това се ориентирах към не елетрифицирани трасета.в тях и немащабни дреболии в общ план изглеждат добре.какво бихте споделили по въпроса?
jopeto:
Ми, най-близо и здраво става с тел за телоподаващо 0,5 мм., но трудно се пои! Компромисно е струните и носещото въже да си ги направиш и от по-тънък проводник. Правиш си шаблон за различните междустълбия. Намираш си 10-15 години свобоно време и почваш да твориш. Хубаво е да правиш мрежата с минимален брой снадки, за да запазиш пантографчетата. Във форума има двама успели да реализират контактна мрежа (потърси си темите сам). Според мен става доста по-добре от купешкото, но е много трудоемнко. Стълбове, може и купешки да ползваш, а за правени варианти из мрежата дал господ! С контактна мрежа, всичко изглежда идеално, но за почистване, ремонти по макета и дилейрирали валкове е един малък ужас! Ако правиш такова нещо, трбва да мислиш 10 стъпки на пред от къде ще може да бъркаш, за да имаш достъп и релсите трябва да са савършенни!
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия