Автор Тема: Колекцията на Gogo55  (Прочетена 23455 пъти)

Gogo55

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Колекцията на Gogo55
« -: 31 Декември 2011, 13:24:31 »
Ето и моята скромна колекция.Подарък ми е от дядо Мраз през 1979г. С тези две влакчета на PIKO и около стотина релси съм си играл успешно до 1984г. след което съм отишъл в кръжока по авиомоделизъм в ОСО и така се е случило че от 84г. до сега хобито ми беше само летящи радиоуправляеми авиомодели.Преди около петнаисет двайсет дена обаче времето беше лошо сняг вали и т.н. не ставаше за литкане, а аз се мотах из къщи и се чудих каква щуротия да сътворя.Така се роди идеята да извадя старото добро влакче и да започна да увеличавам влаковите си композиций, като им направя и макет. Свободна стая се намери веднага-бившата ми детска стая която от 20г. стоеше празна. Веднага се намериха и две разтегателни маси плюс две парчета кнауф и получих плоскост с размери 4,2х0,8м. на която разпънах наличното оборудване. След това последва десетдневно яко четене - огромно благодаря на колегата Best Ripper че се е погрижил и е качил в нета за свободно дърпане достатъчно количество книги и информация за това наше хоби. И логичния завършек от началото на новото хоби беше да се регистрирам и тук.




niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Колекцията на Gogo55
« Отговор #1 -: 31 Декември 2011, 13:35:28 »
 :good:

Gogo55

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Колекцията на Gogo55
« Отговор #2 -: 31 Декември 2011, 13:40:20 »
През изминалите десетина дена прочетох почти целия форум, и благодарение на темата купува продава направих няколко сделки с членове от форума и успешно увиличих с малко колекцията. От хобиленда накупих малко къщички за бъдещия макет. Реших че тя трябва да бъде само от влакчета на фирмата PIKO и да е около ІІ и ІІІ  епоха, а за администрация ще се стремя да е основно DR. Това решение взех защото имам такива модели налични, и просто трябва да ги увеличавам,а за администрацията защото същата добра и стара фирма PIKO продава всякакви къщички който основно са си нейна администрация. Относно макета-стаята в която ще бъде е с размери 3,3х4,2м. и е нацяло на мое разположение само и единствено за това хоби. Макета още го бистря теоретично като всеки ден добавям, или махам по някой елемент. След като се избистри и стане факт теоретично ще го направя и практично.За сега по снимката най-доло е с размер 3х1,1м. като най в ляво над тунелите ще има планина, по средата вътре в кръга малък град/село/, и най в дясно малко езеро с една две вилички на брега му. Приемам всякакви идей за подходящ макет който да може да се събере в стая с дадените размери 3,3х4,2м.




mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Re:Колекцията на Gogo55
« Отговор #3 -: 31 Декември 2011, 13:48:27 »
Добре дошъл! :drinks:
Снимките не се отварят. Всички фирми произвеждат DR администрация. PIKO е най-калпавата. Фрашкано е и с онлайн магазини:
arteprima.eu
reynaulds.com
ebay.de
conrad.de
cfbonline.it
modellbahnshop-lippe.com
modellbahnwelt24.de
johnshobbies.com
behr-mobile.eu
modellbahn-kramm.com
modellbahn-voigt.com
elriwa.de
Магазините в България за всички артикули са чувствително по-скъпи.
Успех с хобито!

Gogo55

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Колекцията на Gogo55
« Отговор #4 -: 31 Декември 2011, 14:02:44 »
Относно "пико" - калпава не калпава с нея съм почнал, с нея ще продължа-както се вика пари съм дал ще ям  :pleasantry:, а и ми харесва това което имам от пико.Незнам дали ще стана някакъв супер як маниак на тема ж.п., но за сега ще е пико! Относно снимките трябва да се отварят, качил съм ги в моя форум който е на друга тематика, но не би трябвало да има проблем с отварянето им, пробвай малко по късно, и ако пак не се отварят ще видя какво ще правя с доставчика ми.

Та така... една от вечерите начертах в солид, и след това успешно си резнах на лазера и буфер за влака.Това можех да направя дет се вика сам и в къщи в домашно любителски условия защото имам и лазер с който си правя авиомоделите, та трябваше и тука да му намеря приложение и при ж.п. моделизма. За сега имам наличен само шперплат 2 и 3мм дебел, но за в бъдеще ще си намеря и пластмаса на листове за други проекти на тази ж.п. тема.



pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Колекцията на Gogo55
« Отговор #5 -: 31 Декември 2011, 15:56:55 »
Добре дошъл!!!
Това че някои не харесват дадена фирма (тоест не са купували от нея, нито сглобявали),
не трябва да те спира или озадачава!!!
Важното е на теб да ти харесва и ти да си доволен!!!
Тук не става по заповед , а по твои кеф, удоволствие и мечти!!!
В каквото искаш ще ти помагаме, така че давай (па макар и с ПИКО),
и щом ти харесва - продължавай смело напред и УСПЕХ!!!
 ;D ;D ;D :hi:

(arteprima.eu е българска фирма - да не те заблуждава линка и - а според думите на Марио - там е скъпо)
Препоръчвам и сам да си направиш изводи, дали е така и така...
« Последна редакция: 31 Декември 2011, 16:00:07 от pach »

Rizar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Колекцията на Gogo55
« Отговор #6 -: 31 Декември 2011, 16:28:54 »
За мен Piko си е много добра фирма, доволен съм от нейните локомотивчета и въобще всичко. arteprima.eu съм гледал неща по- евтини от други онлайн магазини, а и трупаш спестявания и после ти сваля от цената.

Gogo55

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Колекцията на Gogo55
« Отговор #7 -: 31 Декември 2011, 16:54:08 »
За начало имам 7 вида вагончета, от всеки един вид, и ще ги направя по 10бр. еднакви за да имам 7 завършени композиции с по 10 вагона всяка. Това налага да закупя и още около 3 до 5 локомотива и това всичкото ще бъде само на пико производство преди 90г. най-вероятно.Така съм решил и така ще бъде. Следващата стъпка е макета.Трябва много добре да го измисля и нарисувам, след което направата ще е лесна и бърза, защото във времето когато не си играя на влакчета работя като подръжка и ремонт на машини с ЦПУ в мебелната промишленост, и отделно имам почти всички видове машини за обработка на дърво. Та какъвто и макет да измисля с ваша помощ теоретично, самата му направа на практика ще отнеме ден, или най-много два като основа от дърво, а после самото кичене със треви, дървета, храсти, къщички и прочие вече ще е доста дълго във времето. То и това е целта на самото занятие- за дълго време напред да си имам занимавка. За сега чертане само в програмата за влакчета скарм, после отново чертане но вече в КАД програма за лазерно рязане  и накрая за час или два ще си нарежа всичката дървения по самия макет без значение колко ще е начупен и колко ще е голям.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Колекцията на Gogo55
« Отговор #8 -: 31 Декември 2011, 17:15:25 »
 :drinks: Каквото си си решил, няма да те разкандърдисваме...  :good: Важното е на теб да ти харесва - все пак ти ще си основният машинист по трасето...  :hi:

Gogo55

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Колекцията на Gogo55
« Отговор #9 -: 31 Декември 2011, 17:42:00 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=3497.msg69678#msg69678 date=1325344525
:drinks: Каквото си си решил, няма да те разкандърдисваме...  :good: Важното е на теб да ти харесва - все пак ти ще си основният машинист по трасето...  :hi:
Не, моля обяснете ми на чист Български технически език с какво пико са по лоши от другите и кой са тези други при аналогичен продукт-примерно даден вид локомотив.Човек се учи докато е жив така че е добре да се знае точно в какво и как и защо, а не само "калпави" или "гадни"- ми що -щото така :lol: :pleasantry: То аз отворих и една тема за пико срещу другите надявам се всеки който разбира да се разпише там и така да икономиса време  и джъткане из чужди ресурси писани на "джингафайски" не Български езици...

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4781
  • Рейтинг: 632
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Колекцията на Gogo55
« Отговор #10 -: 31 Декември 2011, 18:45:09 »
Виж,пико си е сносна фирма,особено новото производство.Аз имам САМО старото  пико и два нови локомотива БДЖ 46та серия и един Булмаркет.Не  съм критерии за следване.Новото е по-добро,по-безшумно,не се клати,...и .....!Вече си правя сам задвижванията на моделите....но това е друга тема!В новите производства на фирмите,качеството е поизравнено вече и е доста добро.Но... ;Dвсичко си е киТайско.Най -доброто между цена и качество си е Роко,поне от форума съм с такова впечатление!

Относно макета ти,НЕ го ограничавай в някакъв правоъгълник!
Давам ти практична идея,направи си дълга 3-4 метра гара на едната стена,с 5-6 главни коловоза,индустриален кът,депо няколко глухи коловоза за рампа,скрап,портален кран и каквото се сетиш.Така на  цялата ширина от метър и нещо ще разполагаш нещата. На другите две стени си направи по-тесни модули,както тези в клубът.Там може да се развихриш по ландшавта.Накрая завършваш с обръщалки в планина и макета придобива П-образна форма.Ако искаш ,може да затвориш трасето и да обикаля стаята,тогава ще ти е необходимо широчината на тези модули да е само от порядъка на 30см или повече!Там където ти е вратата,модула ще се сваля!За мен ,това е най-практичният начин ,в една стая та направиш макет с голяма гара и дълго трасе за каране!Не бързай!Събери повече идеи!

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Колекцията на Gogo55
« Отговор #11 -: 01 Януари 2012, 11:00:03 »
Добре дошъл сред нас!
Аз също харесвам нещата на ПИКО: къщи, гари, вагончета и локомотиви.
Разликата между старите и новите вагончета не е толкова голяма.
При локомотивите нещата стоят малко по-различно.
Новите локомотиви, работят много по-тихо от старите.
Аз лично харесвам продуктите на ПИКО и РОКО.

Хубаво е че имаш цяла стая на разположение за хобито.
Имаш място и за макета и за съхранение на влаковите композиции
- примерно в някакви витринки.

Не разбрах какви линии ще ползваш, от новите или от старите???
Аз имах от старите линии и си направих макета с тях,
но бих те посъветвал да си купиш от новите линии.
Те са много добре изработени и има голямо разнообразие от модели:
различни криви и прави линии, различни стрелки и др.

Ч.Н.Г. и успех в хобито!!!  :)




Gogo55

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Колекцията на Gogo55
« Отговор #12 -: 01 Януари 2012, 23:21:00 »
Цитат на: bategojko link=topic=3497.msg69741#msg69741 date=1325408403
Не разбрах какви линии ще ползваш, от новите или от старите???
Аз имах от старите линии и си направих макета с тях,
но бих те посъветвал да си купиш от новите линии.
Имам към 160бр. от старите и най-вероятно ще започна с тях.

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4781
  • Рейтинг: 632
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Колекцията на Gogo55
« Отговор #13 -: 02 Януари 2012, 10:48:19 »
Цитат на: Gogo55 link=topic=3497.msg69794#msg69794 date=1325452860

Имам към 160бр. от старите и най-вероятно ще започна с тях.
Ако аз сега започвах да правя макет,освен формата му(виж предишният ми пост),бих променил и релсите!
Бих заложил на новиат профил,бих си поръчал флекс-релсите,дето се огъват,една релса е около метър и струва 7-8лв.

brun4ev

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Колекцията на Gogo55
« Отговор #14 -: 02 Януари 2012, 18:28:44 »
Цитат на: Gogo55 link=topic=3497.msg69682#msg69682 date=1325346120
Цитат на: Best Ripper link=topic=3497.msg69678#msg69678 date=1325344525
:drinks: Каквото си си решил, няма да те разкандърдисваме...  :good: Важното е на теб да ти харесва - все пак ти ще си основният машинист по трасето...  :hi:
Не, моля обяснете ми на чист Български технически език с какво пико са по лоши от другите и кой са тези други при аналогичен продукт-примерно даден вид локомотив.Човек се учи докато е жив така че е добре да се знае точно в какво и как и защо, а не само "калпави" или "гадни"- ми що -щото така :lol: :pleasantry: То аз отворих и една тема за пико срещу другите надявам се всеки който разбира да се разпише там и така да икономиса време  и джъткане из чужди ресурси писани на "джингафайски" не Български езици...
не се притеснявай приятелю на пико нещата са си много  хубави -купувай си смело и си прави макета :good: