Електроника и Електротехника | Electronics and Electrical Engineering > Цифрово / дигитално управление | Digital Command Control
Слагане на декодер на V132/ 232 Людмила (Trix) в N (1:160)
emilchaushev:
Хайде хем да се похваля, хем да споделя опит и в тази дейност.
Беше ми сефтето, ама стана от раз.
Локомотив: Trix BR232 в N (1:160)
Декодер: Flieschmann без звук по NEM651 (6 Пинов)
Digital формат: DCC
Интерфейс: Не
Фрезоване: Не
Необходими са ви около 30 минути за да преработите машинката.
Та ето за този хубавец в N (1:160) говорим
1. Махате (разпоявате) всички аналогови елементи - два диода, бобина и кондензатор, които се намират от долната страна на платката. Разпоява се и проводника от долната страна на корпуса, който прехвърля захранването върху платката(моя беше зелен, който после използвам за друго). Без сваляне на платката на локомотива няма да минете. Съжалявам, че този момент съм го пропуснал с фотоапарата.
2.Слагаме изолационен шлаух между полюса на двигателя (дясна четка), който взима захранване от корпуса.
3. Слагам изолирбанд, може и двойно лепяща лепенка в челото на локомотива ( дясно е водещата кабина), за предпазване на декодера, а сле приключване на работа слагам втора отгоре. Двойнолепящата е по- добре, защото се осигурява вентилация на декодера.
4.Зеления проводник от захранването го запояваме за клемата на двигателя, която изолирахме и за горната част на платката., а на същата писта от другата страна започваме оранжевия проводник от декодера.
5. Бял проводник за светлини напред, жълт за светлини назад, оранжев-дясна четка, сив лява четка, червен захранване релса 1, черен, захранване релса 2. В случая черния проводник се прекарва през отвора на платката покрай двигателя и се извежда от долната страна на корпуса, където е бил зеления проводник преди това.
6.Слагате върху декодера фиксация (изолир който да не му позволява да мърда за да не укъси). Аз съм покрил само половината декодер).
И малко коментар. Може би декодера трябва да е с другата си повърхност нагоре, за което не съм сигурен.
Използвания декодер е с 80 мм проводници, Fleischmann 685402, без звук.
Забелязан недостатък. При каране на аналогово трасе не светят фаровете.
widowmaker:
Не светят, защото фабричните настройки са направени така - да светят само при DCC:
http://www.modellbahnshop-lippe.com/article_data/dokumente/DE/158435.pdf
Цитат от мануала:
The decoder is adjusted to automatically detecting analog or DCC operation.
The light outputs are pre-adjusted active only in DCC operation.
We made that adjustment, because, in analog operation, the outputs will work correctly only,
if the connected LEDs or lamps are switched to V+ (blue line of the decoder ) and not against the left-side of the track.
Прочети, там е написано как става и за аналогово с CV121, 131.
П.П.
Като гледам снимките, локомотивът е точно така - лампите са закачени към корпус, т.е. към едната релса.
За да работи осветлението при аналогов режим, преди да се сетнат cv-тата, то трябва да се преправи - да се изолират лампите от корпус -
могат да се изполват миниатюрни 12В лампички - от по стар модел авторадио/касетофон примерно, които са без цокъл и могат да се изолират от корпус.
Преди се продаваха такива по магазините за електронни компоненти.
emilchaushev:
Проблемът е че декодера няма синя жица, която да събира масата за осветлението.. и за това не съм сигурен дали изобщо мога да подкарам осветлението в аналогов режим...
widowmaker:
--- Цитат на: emilchaushev link=topic=3511.msg70008#msg70008 date=1325759695 ---Проблемът е че декодера няма синя жица, която да събира масата за осветлението.. и за това не съм сигурен дали изобщо мога да подкарам осветлението в аналогов режим...
--- Край на цитат ---
Той няма запоена в случая, трябва да се запои към плюса (общ плюс, а не обща маса е за осветлението) на греца (променливотоковият му диагонал е вързан към червената и черната жици).
emilchaushev:
Довечера ще пробвам. Мерси за съвета
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия