Автор Тема: Слагане на декодер на BR 39 в N (1:160)  (Прочетена 2069 пъти)

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Слагане на декодер на BR 39 в N (1:160)
« -: 31 Януари 2012, 09:25:53 »
Споделям опит при слагането на декодер на Flieschmann на BR39 в N (кат. номер7139)

Локомотив:        Flieschmann на BR39 в N (кат. номер7139)
Декодер:           Flieschmann без звук по NEM651 (6 Пинов)
Digital формат:   DCC
Интерфейс:   Не
Фрезоване:   Не

Един красив локомотив, на който слагането на декодер е малко изпитание за търпение, ловки пръсти и поне 4-5 часа свободно време.
Старал съм при това изпълнение за запазя всички положително характеристики, заложени при производството му, а именно токоснемането и от осемте оси (4 от машината и 4 от тендера), което води до малко повече проводници, но предвид късата междина между тендер и машина не води до видими и загрозяващи модела ефекти.




Самия процес е доста пипкав, но нека да започваме.

1. Сваляме корубите


2.Правя един бърз оглед и се отказвам да сложа декодера в тендера, защото трябва да се фрезова металната част.
Избирам си кухината в котелното, която все едно е проектирана за този декодер. Освен това има достатъчно въздух за вентилиране на декодера.


3. Изолирам всички стени на кухината с изолирбанд и правя пробно поставяне. Виждате, че проводниците ги завъртам напред, тъй като коминообразната плитка кухина е идеална за събиране на авансите на проводниците при сглобяването. Проводниците ги разпределям около фиксатора (дългата ос, която фиксира теглича за тендера)






4. Слагам един фиксиращ изолирбанд само върху декодера, така че да не се прекъсне въздушния поток в кухината.



5. Следващата стъпка е да изолираме предния фар. Откачаме цилиндрите и ги повдигаме без да сваляме щангите (на мен не ми стиска да ги сваля).



6. Сваляме захранващата пластина на лампата и под нея на гредата в центъра се вижда една шайба,  която е селенова и се ползва за диод. Елиминираме я безпощадно.





7. В отвора на селеновия диод (шайбата се вижда захранващата шина, която трябва да изолираме. За целта на долната част на шината към лапмата слагам изолирче. Поставяме обратно шината и сглобяваме цилиндрите.




8. Преминаваме към тендера.


9. Премахваме селеновия диод-шайба, разпояваме кондензатора и бобината. Платинката от предния край, която опира в диода я завъртам назад. Може и да се отреже, но предпочитам да я ползвам за запояване на проводника после. Пластинката от другия край на диода се изрязва, както и втората пластина която контактува с платката към двигателя.



10. Сваляме двигателя... под него има пластина, която захранва корпуса и долната четка на двигателя. Трябва да изолираме пластината към двигателя, за това поставям изолир.



.
11. Тъй като проводниците в това изпълнение, между тендера и машината стават общо 5 (не премахвам двата които фабрично са поставени), а междината в тендера не позволява нови проводници, се налага малка преработка. Около оста, която свързва тендера и теглича, с фина пила проправяме две бразди, в които да легнат допълнителните 3 проводника (2 за двигателя и един за лампата). Стараем се едната да е малко по- дълбока за да събере 2 кабела.



.

12.Започваме запояването на декодера

Червен проводник за кафяв, черен за черен в локомотива.


Бял за лампата


Промушваме проводниците за тендера, през отвора на носещата греда.


Запояваме Жълт за задната лампа, сив и оранжев за двигателя  върху платката. Оранжевия го прехвърлям от задната част през двигателя.





13. Сглобяваме корубата на тендера
14. Сглобяваме корубата на машината. При сглобяването  се помъчете червения и черния прободник да ги защипете във водачите, където лежат и фабричните проводници.



Белия проводник на места се вижда, но при сглобяването трябва да се намества постоянно, като се стараем излишната дължина да я съберем в конусовидния отвор под пещта.


И така, красавеца е готов.





« Последна редакция: 31 Януари 2012, 12:55:24 от emilchaushev »

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Слагане на декодер на BR 39 в N (1:160)
« Отговор #1 -: 31 Януари 2012, 22:28:48 »
Хвала, колега!
Аз като слагам в НО и се чува "мамата" почти през цялото време (даже последният ми декодер изгоря - така и не разбрах как  :unsure:), а ти в N....
Респект! Че и снимаш от време на време, което си е загуба на концентрация все пак. А може би проява на завидно търпение? Благородно ти завиждам за търпението и ти благодаря за представянето - доста полезно за мен, па макар и да не е в моя мащаб.  :hi: