Автор Тема: Piko BR 130 Людмила с два мотора и LED светлини  (Прочетена 3650 пъти)

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Днес ми донесоха зъбните колелца който бях поръчал да ми направят. Отливките са много прецизни. Ако бяха от черна пластмаса нямаше да ги разпозная от оригинала. Моята Людмила е купена с два мотора но всъщност вторият на практика не е работил защото бях затрил въпросните зъбни колела при едно разглобяване за профилактика абе дълга история. Та днес ще я върна в оригиналното и състояние или поне ще се опитам, че даже и екстри ще и сложа.





Оригиналните крушки се махат. На пластината се запояват светодиоди за повърхностен монтаж. Светодиода на прожектора се запоява в горния край на елипсовидния отвор така че да се вижда през отвора. Това положение пасва точно зад стъкълцето като се сложи коша. Другите два светодиода се запояват от вътрешната страна насочени надолу за да осветяват световода. Резултата е доста задоволотелен макар че бих могъл да го направя с 2 бели и 2 червени светодиода разположени още по-прецизно, но сякаш не си струва масрафа за този стар модел. Ще се взима Brawa по-натам, но понеже този го имам от дете и ми е сантимент реших да го върна към живот :)







Моделчето тръгна като звяр. Тегли както само он си знае макар че бандажите са се разпаднли с годините и са едни никакви... Единствения проблем на който се натъкнах е че единия мотор (този който си работеше) развърта по-лесно и по-бързо, докато другия (малко ползвания) тръгва да върти като натисна педала още малко. Надявах се да бачкат еднакво но уви. В момента са вързани към един и декодер и нямам възможност да настроя стартово напрежение по-отделно за да ги балансирам. На високи обороти обаче всичко е нормално. Общия шум на локомотива се увеличи което е нормално при два работещи мотора и двойно повече механични предавки. Като изключим горните два малки проблема мога да кажа че съм доволен от резултата.  :dance1:

JesusBlack14

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Piko BR 130 Людмила с два мотора и LED светлини
« Отговор #1 -: 31 Януари 2012, 23:19:38 »
Евала!! Супер си се справил!!!   :yes: :yes: :yes:

 :hi: :hi: :hi:

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Piko BR 130 Людмила с два мотора и LED светлини
« Отговор #2 -: 31 Януари 2012, 23:55:41 »
Смазка и каране, докато се съживи и втория

anubis

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 327
  • Рейтинг: 28
  • HO
Re:Piko BR 130 Людмила с два мотора и LED светлини
« Отговор #3 -: 01 Февруари 2012, 03:20:39 »
Много добър резултат  :good:  Каква е технологията за отливане на пластмасовите зъбни колела и къде ги правят?

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Re:Piko BR 130 Людмила с два мотора и LED светлини
« Отговор #4 -: 01 Февруари 2012, 21:12:25 »
Технологията не знам каква е, нито къде ги правят не познавам и майстора. Човека който ги прави е познат на мой приятел който е сервизен техник на ксерокс и сподели един ден че си поръчва отливки на каквото му трябва за старите модели техника. Бих могъл да съдействам ако на някой му трябва нещо. Само за справка да кажа че цената се определя на място след като човека види оригинален детайл и прецени дали изобщо може да го направи. Той не се занимава с такива дребни елементи принципно. Правят зъбни колела, рейки, плъзгачи и други всякакви изделия за принтери, копири и скенери. Това което е направил за мен си е чиста проба експеримент но успешен.