Автор Тема: GeoLine: 2 стрелки + 1 декодер  (Прочетена 5091 пъти)

andiandi

  • Гост
  • Trade Count: (0)
GeoLine: 2 стрелки + 1 декодер
« -: 18 Февруари 2012, 18:13:48 »
Здравейте,
моля за помощ относно следния казус.
Имам няколко стрелки, механични за момента на роко, геолайн серия, който искам да цифровизирам. За целта ми е нужно както електрическата част (електромагнитите), така и декодера. Това за всяка една стрелка по отделно. Питането ми е следното:
Някой от стрелките е нужно да се сменят едновременно и заедно. Т.Е. 2 стрелки едновременно да сменят посоката.
Възможно ли е един декодер да управлява 2 стрелки ( електромагнита ) заедно. Физически самото свързване не е никакъв проблем. При подаване на сигнал декодера задейства електромагнитите и на двете стрелки..т.е. не би трябвали да има ядове, но питането ми е по отношение на консумацията на ел. магнитите. Декодера ще издържи ли товара? Някой сблъскал ли се е с този проблем и дали има някакво решение.
Благодаря предварително на отзовалите се.
« Последна редакция: 18 Февруари 2012, 19:04:10 от andiandi »

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Re:GeoLine: 2 стрелки + 1 декодер
« Отговор #1 -: 18 Февруари 2012, 21:23:55 »
Нямаш ли документация за декодера ? Там пише какъв товар може да понесе на изходите си. Същото важи и за соленоидите каква консумация имат, ако ли не измери ги колко ток консумират и прецени, но за декодера намери документация според мен. Малко е рисковано да го мериш колко носи на товар по метода на опит-грешка тъй като грешката може да е фатална ако се претовари и няма защита.

Gogo55

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:GeoLine: 2 стрелки + 1 декодер
« Отговор #2 -: 18 Февруари 2012, 21:26:19 »
Можеш да видиш какъв е крайния силов елемент на този декодер и по неговия даташиит да видиш колко А ще може да комутира.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:GeoLine: 2 стрелки + 1 декодер
« Отговор #3 -: 18 Февруари 2012, 21:45:37 »
Тези, които ще управляваш едновременно можеш да ги командваш с реле, щом се притесняваш да не ти изгори декодера.

andiandi

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:GeoLine: 2 стрелки + 1 декодер
« Отговор #4 -: 18 Февруари 2012, 23:26:25 »
Не съм закупил нито декодера нито електомагнитните превключватели. Просто ми предстой закупуване и искам да си направя сметката..че са скъпички нещата и ако може да спестя някой лев, но преди всичко не ми се става разноглед от командване на стрелки, затова мисля да ги комплектовам по 2 там където позволява.
В един немски форум намерих че хората го правят и няма проблеми, дори един се хвалеше че е от 6 години така и нямал грижи. Не го знам с какъв декодер и какви са му били соленоидите, ама маса народ се беше изредил че ставало...ужким.

Това с релетата е ясно и не ми се прави, все пак искам малко по-цивилизована работа :)

Иначе за соленоиди планирам пак на ROCO, оригиналните които те препоръчват, а за декодер пак техния, на ROCO.

---> ел. управление Roco 61195

---> декодер     Roco 61196
« Последна редакция: 19 Февруари 2012, 18:16:02 от andiandi »

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re:GeoLine: 2 стрелки + 1 декодер
« Отговор #5 -: 19 Февруари 2012, 10:26:56 »
Цитат на: andiandi link=topic=3662.msg73366#msg73366 date=1329600385
Не съм закупил нито декодера нито електомагнитните превключватели. Просто ми предстой закупуване и искам да си направя сметката..че са скъпички нещата и ако може да спестя някой лев...

Евтиното винаги излиза скъпо, личен опит!!!  :(

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:GeoLine: 2 стрелки + 1 декодер
« Отговор #6 -: 19 Февруари 2012, 10:31:06 »
Ще ти кажа моето мнение по въпроса. Възможно е да не ти допадне, но не те карам да се съобразяваш.
1. Управлението на стрелки и аксесоари с декодер по макета се налага единствено, ако управлението е от програма. Тогава няма как компа да мести стрелките без декодер.
2. При ръчно подаване на команда /независимо, че е от централата, командата пак е ръчна защото ти решаваш кога да я подадеш/ влизаш в режим управление на аксесоари и изпускаш упавлението на влаковете. Нали трябва да натиснеш бутона стрелки, след това номера на адреса, и чак тогава ляво дясно.
3. Не може да се управлява стрелка с контактна релса например, защото няма къде да я включиш.
4. Най-подходящо и без излишни разходи си е класическото управление с пулт. Тогава броя на стрелките вързани на един бутон няма естествено никакво значение.
5. И ако си решил въпреки всичко да вкараш командите в централата, мисля, че две стрелки в един изход на декодера, няма проблем. Ако си голям мераклия, преди да си купиш декодерите, мога да ти услужа с такъв, който не ползвам по гореизброените причини. Пробвай и тогава решавай!

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re:GeoLine: 2 стрелки + 1 декодер
« Отговор #7 -: 19 Февруари 2012, 11:00:23 »
Цитат на: andiandi link=topic=3662.msg73366#msg73366 date=1329600385
Това с релетата е ясно и не ми се прави, все пак искам малко по цивилизована работа :)
Колега не те познавам, та ще ме прощаваш, ама успя много да ме развеселиш тази сутрин. Ама, че цивилизовани образи има в този форум. ;D
П.С. И какво им е нецивилизованото на релетата?

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:GeoLine: 2 стрелки + 1 декодер
« Отговор #8 -: 19 Февруари 2012, 15:13:57 »

Роко-вският механизъм гълта най-малко ток от другите подобни:

http://wiki.rocrail.net/doku.php?id=mgv76-en

18V / 0,3A = 60 Ω

За сравнение само сивите релета на BTTB гълтат 2A
а Piko-вските механизми 2,5А, а някои модели до 3A

Тук пише, че имаш защита от прегряване и късо:

http://roco.com/products/Roco/61196.aspx

Не е сигурно, че и двете стрелки ще се обръщат винаги,
но поне декодерът няма да изгори т.ч. включвай смело!!

http://www.roco.cc/fileadmin/downloads/geoLine/pdf1207_en.pdf
« Последна редакция: 19 Февруари 2012, 15:20:13 от CaLLlo »

andiandi

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:GeoLine: 2 стрелки + 1 декодер
« Отговор #9 -: 19 Февруари 2012, 17:56:47 »
Цитат на: TANO link=topic=3662.msg73380#msg73380 date=1329642023
Цитат на: andiandi link=topic=3662.msg73366#msg73366 date=1329600385
Това с релетата е ясно и не ми се прави, все пак искам малко по цивилизована работа :)
Колега не те познавам, та ще ме прощаваш, ама успя много да ме развеселиш тази сутрин. Ама, че цивилизовани образи има в този форум. ;D
П.С. И какво им е нецивилизованото на релетата?


Ами хубаво...радвам се че ти е почнал с усмивка деня , но щом питаш...,
Първо РЕЛЕТАТА, обемисти са и трябва да се чудя къде да ги натикам, в най-добрия случай някъде си под самата стрелка ако са достатъчно миниатюрни, ако ли не, в кутия я отстрани на стрелката я някъде другаде...., като изключим и тока им на задействане, превключване, който не е никак малък и не съм сигурен дали дори не е по-голям от нужния за превключването на двата електромагнита едновременно, но това до голяма степен зависи от самото реле
Лекция за това кога е измислено релето не ми се чете( обяснение по въпроса най-отдолу, направих си труда да проверя), ама надали има някой от тук присъстващите да е бил роден по това време.. а иначе казано на по -простичък език, цовечеството отдавна е измислило, ще цититам техническото му найменование "електронен ключ" на базата на полупровофникови елементи, в доброто старо време го правихме от транзистори, тиристори зависи от крайния товар и т.н.,...но и това беше преди повече от 20 години. Хващаш поялника и почваш...и с това съм се найграл тъй като МЕИ-то не прощава.А в днешно време го има и в изпълнение на ел. чип или така наречената интегрална схема. Големината му е 2 пъти по-малка от 1 стотинка...и върши същата работа,е вярно не превключва киловати, но за нашите нужди тук е повече от достатъчно...

ТО:CaLLlo
Човек, много съм ти благодарен, бях се прежалил да вярвам на германците и да пробвам по метода на опита и грешката, разбира се с малко измерваници преди това...но това инфо дето си го дал ми е напълно достатъчно..в смисъл пак ще има замерваници, ама поне ще е ясно какво гоня :)



ТО:G_GROZ

Благодаря много за предложението, но имам страх при работа с чужди неща, всичко се случва, я от невнимание я от недоглеждане...предпочитам ако ще става гаф да си изгоря нещо което си е мое и да си ме е яд на мене си, а не после да не мога да те погледна в очите щото съм сгафил. Благодаря още веднъж за отзивчивоста
******************

Защо правя цялата тази "магария" , а не ползвам обикновен пулт...Ами имам 2 котки, който са страшни фенове на жиците, особенно когато те са по земята, тъй като за макет място нямам, та тези 2 хубавици почват лекичко лекичко и на сутринта аз докато спя, всички жици стърчат я от единия я от другия край :) ама обичам си ги, търпя им магариите.

Въпреки че малко взехте да ме разкандардисвате, ще го обмисля още малко, най-вече заради финансовата част на въпроса, поне на този етап, че са доста неща на куп..и джоба издиша :(

Иначе идеята ми е с втори пулт на роко, както ми подсказа НИКИ, който се включва на slave-а на централата на роко и той може да управлва само стрелките... Или поне аз така си го представям..ама сметката е без кръчмаря и може да е малко крива, не знам със сигурност
***************

Релето:
Първото реле е изобретено от американеца Дж. Хенри през 1831 г. и е с електромагнитен принцип на действие.
« Последна редакция: 19 Февруари 2012, 18:31:02 от andiandi »

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:GeoLine: 2 стрелки + 1 декодер
« Отговор #10 -: 19 Февруари 2012, 19:04:26 »
Трий, трий, докато Стоян не го е прочел, че ще те сравни със земята след последното ти изказване.И ще е прав. А, не го споменавай това за МЕИ, защото току - виж им направили някоя проверка какви кадри излизат....е, може пък да си учил стопански факултет, тогава е оправдано.  :blush2:

andiandi

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:GeoLine: 2 стрелки + 1 декодер
« Отговор #11 -: 19 Февруари 2012, 19:10:42 »
Цитат на: XRISTO link=topic=3662.msg73407#msg73407 date=1329671066
Трий, трий, докато Стоян не го е прочел, че ще те сравни със земята след последното ти изказване.И ще е прав. А, не го споменавай това за МЕИ, защото току - виж им направили някоя проверка какви кадри излизат....е, може пък да си учил стопански факултет, тогава е оправдано.  :blush2:

Не смятам за нужно да го трия, това е мойто мнение и съм го изказал, нито съм го обидил човека нито нещо от сорта. Различни хора различни идеали, в случая мнения. И не, не съм завършил стопанска факултет или някоя лаладжииска наука...то по онова време и нямаше много такива.
Не смятам че е нужно някой да срива накой със земята, питал ме е човека защо не предпочитам релетата, отговорил съм му !!! Ако ли пък поста ми звучи че му се отяждам, съжялявам, не съм имал ни най-малка такава цел. Още повече че аз моля за помощ и мнение и следователно отчитам всяка такава дадена от всеки.

Но дори и да реши да ме "сравни със земята" ще го приема, аз не съм тук за да си създавам врагове в спорове,  а да си намеря нови съмишленици и приятели с който да обменям опит и познания, поне за това се надявам да е форума и да сме всички тук.
« Последна редакция: 19 Февруари 2012, 19:27:41 от andiandi »