Автор Тема: Piko BR130 нов мотор и светлини  (Прочетена 4955 пъти)

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Piko BR130 нов мотор и светлини
« -: 19 Февруари 2012, 20:09:16 »
Така както се чудех какво да правя, реших да си оправя вървежа на едно стари Пико - Людмила 130. Моделът е добре известен и няма да му слагам снимка. Въпреки че бях направил задвижване за пиковските тендери (ей тук писах за него), което е същото като на Люсито, тук реших да опитам нещо друго, че дребните зъбни колелца са на изчезване и останаха предимно такива с по 27 и 28 зъба.

Моторчето е ето това:



Около 9000 оборота при 9 волта, но доста добре балансирано и с приятен звук.
Тъй като от самото начало бях решил да се задвижва само едната талига, на едната опашка солжих маховик. Вижда се на по-долните снимки.

Предавката в талигата:



Всичко се сглобява и разглобява с винтчета. Малко олово на самата талига (60 грама):


От тази преработка беше премахната конзолката, около която се завърта и крепи талигата. Страничните уши си стоят. Задържането на талигата на място е със съответните дъговидни плъзгачи - така, както е на Е11  иподобни:



След това: оригиналната тежест се заменя с нова - 130 гр. олово в черния кош. Имаше и още 100 грама, но в последствие ги махнах, стана ненужно тежък. Допълнително фиксиране към рамата, че и без това винаги двете пластинки от рамата ми бягаха от ръцете. Винтчетата са с конусни глави, а равата е достатъчно дебела - спокойно се правят двете фаски за вкопаване на главите на винтчетата. Моторчето си лежи върху пластмасово легло, допълнително капнат с горещ силикон. Тъй като задвижването и с кардан, силиконът държи прекрасно, а и много лесно се маха (ако е необходимо). Резултатът:



Тъй като другата част на Люсито остана празна, там си разположих жиците: платка с гнездо за декодер, както и платката за светлините. Схемата е с гасене на горната светлина при престой, клипче има тук, само че смених диодите с топло бяла светлина. Светят с постоянна яркост, в момента съм си я настроил по мой вкус. Както се вижда на снимката резисторите съм ги оставил на видно място и лесно ще ги сменя, ако не ми дойде друга идея.



Светлини при престой (без захранване):



И при движение:



Резултатът: Изключително плавно и приятно движение с много приятен незабележим звук от моторчето. Около 20 км/ч стабилно движение при 2.75 волта, 130 км/ч на "3 часа" (9 волта). 200 грама на задвижената талига, 160 на другата (с допълнителната тежест - съответно 280 на 190 грама). Тяга над 80 грама.
« Последна редакция: 19 Февруари 2012, 20:38:08 от mitko0888 »

JesusBlack14

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Piko BR130 нов мотор и светлини
« Отговор #1 -: 19 Февруари 2012, 20:54:59 »
Евала колега :good: Знаеш си работата  :declare:

 :hi:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Piko BR130 нов мотор и светлини
« Отговор #2 -: 19 Февруари 2012, 22:01:34 »
Всичко е много добре, само не можах да схвана значението на това:

Цитат
Светлини при престой (без захранване):

От какво светят, когато няма захранване???

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:Piko BR130 нов мотор и светлини
« Отговор #3 -: 19 Февруари 2012, 22:38:51 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=3666.msg73418#msg73418 date=1329681694
Всичко е много добре, само не можах да схвана значението на това:

Цитат
Светлини при престой (без захранване):

От какво светят, когато няма захранване???

Добавил съм една схемичка в темата за аналоговите светлини.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Piko BR130 нов мотор и светлини
« Отговор #4 -: 20 Февруари 2012, 10:02:05 »
Благодаря, разбрах... :drinks: Но на това се казва "захранване със задържане"...  :hi: