Автор Тема: Цифрово управление - ако може повече инфо?  (Прочетена 8068 пъти)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Гледам в "цифрово управление" стои само една статия за обращателно ухо.Полезна,разбира се,но крайно недостатъчно е това.Не би ли могъл някой,който има опит с дигиталното управление на модели да пише ,примерно за настройките на отделните локове,линкове към филмчета с подобно съдържание,както и с ревюта на разни дигитални - кое как се справя,с какви декодери е съвместимо и относно захранването,т.е. ако не съм си закупил комплект и искам да си спестя парички от трафо,примерно,какво бих могъл да използвам като параметри.Има и още доста други въпроси.Който има опита-нека сподели!Не само на мене ще ми е полезно ,предполагам.
« Последна редакция: 29 Март 2008, 08:52:08 от XRISTO »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Цифрово управление - ако може повече инфо?
« Отговор #1 -: 26 Март 2008, 08:23:54 »
Работя по въпроса ,че и аз бях така (а и още съм)...
ще се опитам от понеделник на там да започна в няколко етапа , като се надявам по-опитните да ме поправят и коригират където нещо не е така...
Още малко търпение! ::)

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Цифрово управление - ако може повече инфо?
« Отговор #2 -: 26 Март 2008, 08:37:25 »
Ще подготвим доста материал по въпроса... просто не всичко се развива толкова бързо, колкото ни е иска, за съжаление... ама така е като всеки си има и друга работа... Ще има още доста неща...

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: Цифрово управление - ако може повече инфо?
« Отговор #3 -: 28 Март 2008, 14:46:41 »
С една елементарна автоматика с едно реле само, няма как да стане(това от аналоговото още). Влакът влиза в ухото, локомотивът обикиля през цялото ухо и спира някъде преди стрелката; Оттам излиза само със завъртане на трансформатора в обратната посока. Цифровият вариянт ще изглежда по подобен начин 8)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Цифрово управление - ако може повече инфо?
« Отговор #4 -: 28 Март 2008, 15:22:28 »
Вече взех модул LK100 на Lenz. Довечера или утре ще го пробвам и ще споделя. По принцип би трябвало без проблем в дигитален режим да обръща посоката на тока и влакът спокойно да премине през ухото.
Ама а да видим...
Темата е за друг раздел, ми се струва.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Цифрово управление - ако може повече инфо?
« Отговор #5 -: 28 Март 2008, 15:53:43 »
Темата както я зададе Христо наистина е за всичко в дигиталното управление ,но това не пречи да се сподели в случая конкретно за ухото като част от дигиталното упр.!
Или утре на срещата !

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Цифрово управление - ако може повече инфо?
« Отговор #6 -: 28 Март 2008, 16:26:01 »
Утре ще говорим. Аз дори ще взема модула.

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: Цифрово управление - ако може повече инфо?
« Отговор #7 -: 28 Март 2008, 16:40:36 »
Ами да, това е ващо устройство LK100 На Ленц !!!
Само че не четете от сайта, че снимките са зле и не им се разбира замисъла, а от пдф-а:

http://www.lenz.com/manuals/modules/lk100.pdf

Много добре са обяснени проблемите и как са решени в случая, даден е и вариянта за локомотиви със заглушка.
Горе-долу нещата стоят така: Имаме изолирано ухо с 2 отрязани релси, устройството е чувствително в тази си изолирана част към напрежението което му се подава от колелата и мигновенно се превключва в правилната посока - това при влизане в ухото; същото се отнася и при излизане от него, като посоката на влизане е произволно, т.е. стрелката няма значение как е. Тук се използве ефекта при дигиталното управление, че посоката на движение се определя единствено от посоката на локомотива, но не и от напрежението на релсите, както пък е при аналоговото задвижване.
Като недостатък е изтъкнато чувствителността на устройството от консумацията на локомотива.
Въпросителната за мен е "Кой обръща стрелката?" - биха могли да изкарат от устройството и управление за стрелката, но предвид унивесалността към която са се стремили - триъгълник, обръщателен кръг и т.н., това не направено, а за универсалност вече съм писал. ;)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Цифрово управление - ако може повече инфо?
« Отговор #8 -: 28 Март 2008, 16:56:33 »
При мен има двойка стрелки, които ръчно ще си ги превключвам, защото ако само завърти състава няма да има нужда от устройството, тъй като двата пътя сега са един път,  който завива и се връща наобратно вече като път 2. Ето този кръг ще стане обръщателно ухо:
http://www.railwaypassion.com/files/gallery/org_pic32_948.jpg
Двете стрелки са тези непосредствено след двата моста и се отнасят само за преминаване от път едно към път две.
В случая у-вото задейства само ако композицията я насоча отново към същия път, откъдето е дошла.
С две думи започвам проби, че ако са успешни ще трябва да взимам още един модул за обръщателното ухо в "мазето" на макета.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Цифрово управление - ако може повече инфо?
« Отговор #9 -: 28 Март 2008, 17:04:30 »
Ако всичко е О.К., в което не се съмнявам, ще трябва да свържа двете стрелки към таблото и да обърна тока на първи коловоз, за да стане цялата гара един поляритет. Така обръщателното ухо ще действа в пълна степен. После обаче и докато не взема още един модул, ще трябва да възстановя старото положение. Когато сложа и долу модул пропускателната способност на гарата се повишава два пъти, като ще мога да пускам влаци вече дори един срещу друг.
Добре звучи...

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: Цифрово управление - ако може повече инфо?
« Отговор #10 -: 28 Март 2008, 17:26:09 »
Да, моного добре звучи и е точно така ...

Като недостатък въобще на цифровото управление е именно това, че съвсем спокойно с мишката можеш да настроиш и да пуснеш 2 влака по 1 ресла един срещу друг и те да осъществят перфектен челен удар! При аналоговото управление това няма как да стане, е, зависи от старанието!! ;D
Но това е колкото недостатък, толква и предимство в друга насока, защото ти развръзва ръцете напълно и можеш да правиш каквото се сетиш и каквото и да стане, то става по твое желание ... или недоглеждане ... дори и челен удар ако щеш ...  ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Цифрово управление - ако може повече инфо?
« Отговор #11 -: 28 Март 2008, 17:52:53 »
Вече нямам време , но потърси тази вечер в мрежата - сигурен съм че някъде имаше схема на този автомат заедно с допълнениез за стрелките.но не помня нещо самоделно и простичко като допълнение ли беше или ощи някъв модул на Ленц!
Потърси ако бързаш , ако ли не другата седмица може и да намеря това за което говоря!

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Цифрово управление - ако може повече инфо?
« Отговор #12 -: 28 Март 2008, 22:58:18 »
Пробвах Lenz-а, работи! Перфектно е - влакът върви напред-назад без да му дреме за късо съединение. Точно каквото търсех!
:)

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: Цифрово управление - ако може повече инфо?
« Отговор #13 -: 28 Март 2008, 23:25:51 »
 :)

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Цифрово управление - ако може повече инфо?
« Отговор #14 -: 21 Април 2008, 21:52:16 »
Ето една страница, в която има доста подробно описание на всичко свързано с цифровото управление.

http://www.niko-minirailways.com/images/niko-service/znakomstvo/index.html#_ftn1

Евентуален проблем – на руски е.