Автор Тема: Проблем в дигитално трасе  (Прочетена 4439 пъти)

KamaZZo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Проблем в дигитално трасе
« -: 05 Април 2012, 22:26:13 »
Здравейте,
Имам следния проблем в трасето:
когато влака ми преминава по определени участъци губи захранване,прекъсва(намалява рязко скоростта) или напълно спира след което се нуждае от ръчно побутване за да тръгне отново.Мисля,че проблема се появи след баластрирането и веднага бързам да кажа,че почистих лепилото!
Възможно ли е да има и проблем в локомотива?!Слагал съм различни локомотиви-един се държи по-добре друг по-зле но проблема си остава.
Моля предложете възможни решения!

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проблем в дигитално трасе
« Отговор #1 -: 05 Април 2012, 22:44:45 »
Aз подобен проблем го реших с контактен спрей/м-н Конрад-9.90лв/.Забелязах ,че на отделни участъци от трасето ,релсите се цапат повече/завои,стрелки/.Предполагам ,че замърсяването освен от прах и от гумените пръстени  на подвижния състав се получава.Някои от колегите тук почистват релсите със спирт.С контактния спрей аз нямам никакви проблеми-нито буксуват локовете нито се повреждат релсите.В/у клечка за уши /настрани от макета/-пръскаш малко от спрея да се овлажни и търкаш въпросния участък.Ако спирането е от замърсяване ще се оправи.

KamaZZo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проблем в дигитално трасе
« Отговор #2 -: 06 Април 2012, 00:02:37 »
Ще го направя и ще напиша резултата.Благодаря!Така или иначе няма да е излишно едно почистване :)

« Последна редакция: 06 Април 2012, 00:04:33 от KamaZZo »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:Проблем в дигитално трасе
« Отговор #3 -: 06 Април 2012, 08:08:27 »
Цитат на: KamaZZo link=topic=3767.msg76024#msg76024 date=1333653973
Възможно ли е да има и проблем в локомотива?!Слагал съм различни локомотиви-един се държи по-добре друг по-зле но проблема си остава.
Моля предложете възможни решения!

Възможно е да е от локомотива. Най-вече от токоснемането. Така могат да ви изглежда токоснемането след малко каране, особено върху килим/мокет и др. подобни (колоосите са вече изчистени преди разглобяването):



Токоснемаща пластинка:



Освен това и самите колооси имат една странна конструкция:



Пластмасата на оста е с по-голям диаметър, в диска на колелото има отвор, но при набиването на колелото върху оста е оставено маааалко разстояние, или луфт. В този процеп много хубаво се навиват едни кълбета от конци и косми, пък и трудно се вадят На снимките това го бях изчистил, защото се вижда лесно отдолу на локомотива без разглобяване. Най-добре е да се извадят колоосите (талигата се отваря лесно отдолу, без разглобяване на лока). Като за начало препоръчвам внимателно отстраняване само на космите, като се внимава да не се наклепат нови боклуци върху смазката. Естествено най-добре е почистване изцяло (напр. със спирт) и смазване с нова грес за пластмасови предавки.

Релсите разбира се трябва да се чистят редовно. Аз лично ползвам спирт върху парцалче или памуче за уши.

Най-много се цапат при рязко тръгване, спиране, придърпване на локомотиви с гумени бандажи. Въобще на новите локомотиви с четири задвижени колооси бандажите май е най-добре да се махат. И съответната ос да се премести от втора на четвърта по посока на движението. Ама туй е друга тема.
« Последна редакция: 06 Април 2012, 08:10:30 от mitko0888 »

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Проблем в дигитално трасе
« Отговор #4 -: 06 Април 2012, 12:47:27 »
Според мен ако проблема е почнал след баластриране, трябва да огледаш релсите. Ти мислиш, че си забурсал лепилото, обаче от клубното трасе съм се нагледал как при ползване на пулверизатор за запечатвано се образува много фин слой, филм върху главата на релсата... Взимаш водна шкурка върху трупче и почваш. И ще видиш разликата, като минеш с шкурката там кудето има филм ще седи по тъмно.

И задължително колелата на локомотивите ги почисти със спирт.. Аз пускам захранване и с клечка за уши напоена със спирт ги минавам едно по едно в аналогов режим.. Това ми беше и проблема при цифровизиран локомотив да ми сеца.

Мите не мога никак да се съглася с махането на бандажите. Такива локомотиви и с четири вагона на равно не могат да мръднат, просто чистене му е майката

« Последна редакция: 06 Април 2012, 12:51:24 от emilchaushev »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:Проблем в дигитално трасе
« Отговор #5 -: 06 Април 2012, 13:29:03 »
Цитат на: emilchaushev link=topic=3767.msg76036#msg76036 date=1333705647
...
Мите не мога никак да се съглася с махането на бандажите. Такива локомотиви и с четири вагона на равно не могат да мръднат, просто чистене му е майката


На равно? Не трябва да има проблеми.
- Старо Пико Е11 си дърпа страхотно, цяло овалче с вагони, над 40 оси, (над 3 метра), като по рождение си няма бандажи.
- Ново Пико 218 пак си дърпа страхотно, тестът е същия - овалче пълно до дупка с вагони, и то фабрично си няма бандажи, то си е и малко по-тежко - 470 грама.
Рокото от същия калибър е малко по-лекичко, 360 грама, като му сваля бандажите си върви пак така хубаво с вагончетата.

Людмилата и тя си тегли толкова, но само с бандаж на задна ос.

И при тези с бандажите само два-три пъти да направя напред-назад, дори и без вагони, и релсите почерняват при рязкото спиране и тръгване. Вярно че бандажите съм ги сменил наскоро.

А чистенето си е задължително. Не само на трасето, но и на колоосите, даже и на незадвижените.

Не ги ли махате бандажите в клуба?

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Проблем в дигитално трасе
« Отговор #6 -: 06 Април 2012, 17:14:03 »
Вместо гумени бандажи слагате силиконови и мирясвате окончателно. Е, е те трябва да се чистят, но много по-бавно стареят и не цапат...

KamaZZo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проблем в дигитално трасе
« Отговор #7 -: 06 Април 2012, 20:16:38 »
Аз сега сглобявам сгради,лепя портали на тунела и тн но събота или неделя това ще е моето занимание-прецизно почистване на трасето.Надявам се това досадно придърпване и спиране да изчезне,ще разглобя и почистя локовете (по съвет на Митко) макар,че те са съвсем нови и не са карани по килими и мокети но все пак всяко нещо си плаче за подръжка.Благодаря,че споделихте опита си!

Между другото...виждал съм един продукт на Лилипут,малко локомотивче движещо се по трасето което е специално за почистване на трудно достъпни места в макета като например тунели и доколкото разбрах се пълни със спирт (или др.) Цената му е 70 лв.
« Последна редакция: 06 Април 2012, 20:21:03 от KamaZZo »

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проблем в дигитално трасе
« Отговор #8 -: 08 Април 2012, 08:26:09 »
Преди да се съмняваш в почистването, трябва да си сто% сигурен в добрия контакт м/у релсите. Запомни, че видимо здравото закачане помежду им, не е гаранция за добра ел. връзка. Разбира се често проблема е комбинация и от двете гадории. Изхода от проблема с контакта между релсите е няколко паралени захранвания. Електрически е много просто, но на готов макет може да се видиш в приключение. Все пак това е единствения начин да си спокоен. На макета във ВТУ-то, Венци запои стотици байпаси на снадките на всяка релса. За жалост този метод в НО е почти неосъществим. Не съм виждал трасе, което в по-голяма или по-малка степен да няма тоя проблем. Освен Мерклинските.