Автор Тема: Новини от жп транспорта в България  (Прочетена 279920 пъти)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Новини от жп транспорта в България
« Отговор #405 -: 26 Октомври 2017, 16:45:43 »
В този момент по-скоро не, в бъдеще ще се опитам да направя нещо по въпроса...

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re: Новини от жп транспорта в България
« Отговор #406 -: 26 Октомври 2017, 17:58:47 »
Жалко за вагона, а можеше да бъде теглен от 26.26

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Новини от жп транспорта в България
« Отговор #407 -: 26 Октомври 2017, 22:56:43 »
Цитат на: Vlado link=topic=3806.msg109316#msg109316 date=1509025543
В този момент по-скоро не, в бъдеще ще се опитам да направя нещо по въпроса...
:hi: :hi: :hi: супер си!!!
Ако стане, четници ще имате от мен една лимитирана серия  в ТТ! :yes:
...пък защо не и в Н0, може би дузина!?

imehandzhiev

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Новини от жп транспорта в България
« Отговор #408 -: 21 Ноември 2017, 01:07:00 »
Здравейте, съфорумци! Като по-малък редовно следях форума и от него съм научил изключително много за железниците и умалените им версии. Самият аз не съм сигурен дали някога изобщо съм писал преди, то тогава бях и с друг никнейм така или иначе. Но понеже сега отново влязох и видях, че е станало въпрос за нашата инициатива за теснолинейката и по-конкретно за възстановяването на влак "Родопи", се чувствам длъжен да върна жеста и сега аз да ви кажа каквото знам:

Нашата идея /на ГС "За теснолинейката"/ е за възстановяването на легендарния влак "Родопи" във възможно най-близък до оригиналния му вид. Искаме да върнем и фургона, и бюфета, и всичко друго, което е възможно. Имаме обещание от БДЖ за фургона и бюфета, като за фургона в момента не е ясно дали и какво се случва, но за бюфета има готов проект и работата по него се очаква дори да приключи още пролетта, така че догодина теснолинейката да разполага с напълно функциониращ бюфет във влак Родопи! Също така скоро предстои ремонтът на нови 8 вагона, на които, както и миналият път, по наша инициатива, ще бъдат със стария тип отварящи се прозорци. Новото е, че очакваме те да бъдат и с тъмнозелен цвят, точно като оригиналните вагони на влак "Родопи". Идеята ни за гласовите съобщения беше те да са предварително записани, при това с оригиналния глас на Светла Матеева, но за момента не виждаме да е заложено възстановяване на аудиоуредбите във вагоните, дори и при новоремонтираните, затова не е сигурно какво ще се случи по тази тема.

Като цяло никоя от идеите ни не е половинчата, стараем се да направим максимума винаги, но много от нещата са трудно изпълними или пък се спъват от различни фактори и хора. Както например стана с името на влак "Родопи", което бяхме предложили още с предложението за въвеждането на имената, но някой в БДЖ реши да замени с "Юндола". Така че моля за търпение и разбиране и благодаря за позитивните отзиви за инициативите ни до момента!  :)

Поздрави,

Ивайло

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Новини от жп транспорта в България
« Отговор #409 -: 21 Ноември 2017, 16:44:11 »
Чудесна инициатива, всички стискаме палци да се получи!  :good:

 bg&flag

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Новини от жп транспорта в България
« Отговор #410 -: 22 Ноември 2017, 15:58:20 »
Ивайло, поздравления за инициативите! И едно въпросче: Има ли някакви, дори хипотетични, шансове да се възстанови товарното движение по теснолинейката?

daddy_g

  • Trade Count: (9)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1023
  • Рейтинг: 332
  • HO (БДЖ) & N (БДЖ & USA)
Re: Новини от жп транспорта в България
« Отговор #411 -: 22 Ноември 2017, 17:26:10 »
Цитат на: Vlado link=topic=3806.msg109562#msg109562 date=1511359100
Ивайло, поздравления за инициативите! И едно въпросче: Има ли някакви, дори хипотетични, шансове да се възстанови товарното движение по теснолинейката?

Май само при мен  е възстановено....и по бъдещите HOe модули

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Новини от жп транспорта в България
« Отговор #412 -: 22 Ноември 2017, 17:55:42 »
Цитат на: Vlado link=topic=3806.msg109562#msg109562 date=1511359100
Ивайло, поздравления за инициативите! И едно въпросче: Има ли някакви, дори хипотетични, шансове да се възстанови товарното движение по теснолинейката?

Vlado, това което ще напиша не е лично към теб, а е по принцип, тъй като често се задават подобни въпроси за такива дискусии (от хора които уважавам, и са по-умни и по-учени от мен), ама да си кажа и аз моята мисъл:

В изречението ти липсва една граматична част - КОЙ да възстанови товарното движение.
То (товарното движение) няма да се възстанови самичко.
А за да го възстанови някой, този някой трябва да има точен и ясен бизнес модел:
какво, къде и как (при какви условия) ще вози.
Този някой може да бъде един от няколкото превозвача у нас. Може да се регистрира и нов такъв. Може да бъде и който и да е от стотиците превозвачи в Европа, ако това им изнася и извървят съответните стъпки.
Според мен в момента (а и от няколко години) никой на никого не пречи да върши такива дейности. Дори изискванията и контролът са силно занижени.

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Новини от жп транспорта в България
« Отговор #413 -: 22 Ноември 2017, 19:14:56 »
Според мен въпросът тук е  не кой ще го възстановява, а какво ще се превозва от това товарно движение. Щото ако има товари, ще се намери и превозвач. Каква индустрия, производство и промишленост има в момента в България, за да се включи жп-то в играта? Превоз на калъфки за джи-ес-еми, дънки купени на кило от Капалъ-чарши и  китайски боклуци. Друго какво?

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Новини от жп транспорта в България
« Отговор #414 -: 22 Ноември 2017, 19:55:44 »
Цитат на: TANO link=topic=3806.msg109566#msg109566 date=1511370896
Друго какво?

Единственото, което ми идва на ум за региона са дърва и въглища за огрев. И това само за месец-два в края на лятото и началото на есента. Но явно няма изгода за никой в това, иначе досега да са се сетили и да са го направили, както се каза по-горе.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Новини от жп транспорта в България
« Отговор #415 -: 22 Ноември 2017, 20:04:14 »
Не мога да разбера защо на някаква дребна местна ЖП линия се мъчи да се придаде огромно стратегическо значение. Всичко, което се добива в района се извозва на юг и запад - там където няма железница. А и към Септември какво да се вози и за какво? Да се чудиш после къде да го денеш, как да го претоварваш няколко пъти и накъде после да го караш... Само и само за някаква изкуствена заетост...

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Новини от жп транспорта в България
« Отговор #416 -: 22 Ноември 2017, 21:34:35 »
Аз по горе имах предвид цялата ни така наречена държава, не само района на теснолинейката. Но понеже Микси без да иска изтърва конфиденциална информация, че на региона му трябвали дърва и въглища, съм готов да помогна с два НОе вагона:

j.k.kolev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 510
  • Рейтинг: 219
  • H0, H0m, H0e IV-VI, SBB,Zb, DB София
Re: Новини от жп транспорта в България
« Отговор #417 -: 22 Ноември 2017, 22:08:06 »
Според някой информирани хора, имало е интерес от една компания, за превоз на газови цистерни на контейнери от Септември до Разлог по теснолинейката, още повече че БДЖ разполагаше с такива вагони до скоро. До колкото знам от националния превозвач обаче са отказали, поради липса на локомотиви. Те и сега едвам връзват мижавия си график с наличния подвижен състав. Пък и да се работи си е разправия за тях :yes:
 Една от причините според мен, бизнеса въобще да проявява интерес към държавните железници по принцип е възможността за "разсрочено" плащане(бавене с години в някой случаи).
Аз лично не съм оптимист, че някога е възможно по тази линия да тръгне товарен влак, дори и в Австрия по това междурелсие се движат предимно пътнически влакове.
В Румъния съм виждал 760мм-ва линия използвана пък само за товарни превози - някакви камъни от една кариера.

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re: Новини от жп транспорта в България
« Отговор #418 -: 22 Ноември 2017, 23:04:05 »
Говорил съм си с хора в района (дежурни ръководители по гарите) и казват, че има адски много фирми, които искат да возят дървен материал с влак по теснолинейката.. но няма как да се случи защото най-малкото няма машини. БЖК имаха идея да купят двете 93-ти, които седяха в депото в Банско и да возят някакви неща с тях... но явно работата се е разсъхнала защото 93-тите ги нарязаха.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Новини от жп транспорта в България
« Отговор #419 -: 22 Ноември 2017, 23:28:59 »
Аха.. адски много... на приказки и напъни... Да не стане накрая като с моделите...  ;)