Автор Тема: Интериор на стрелочен пост.  (Прочетена 8560 пъти)

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Интериор на стрелочен пост.
« -: 11 Октомври 2012, 11:20:57 »
Във връзка с предстоящо обзавеждане на БДЖ стрелочен пост, търся интериорни снимки от рода на...


Отпред зад "витрината" е ясно, че е работната маса с пулта на стрелочника, телефона за връзка с гарата и вестника с кръстословицата. Отзад е печката и най-много някой шкаф, но какво друго има ?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Интериор на стрелочен пост.
« Отговор #1 -: 11 Октомври 2012, 11:46:24 »
То зависи от стрелочния пост.
Тук (сн.28 и 29) съм снимал шкафа на Владайския пост №2.
Имаше и един стол, ама то самият пост е неизползваем вече та не е ясно дали няма и липси.
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,3038.msg55574.html#msg55574

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Интериор на стрелочен пост.
« Отговор #2 -: 11 Октомври 2012, 12:20:48 »
На поста дето правя мисля да сложа пулт, шкаф, печка и столове. То и за повече няма място.

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re:Интериор на стрелочен пост.
« Отговор #3 -: 11 Октомври 2012, 13:53:20 »
Цитат на: gzo link=topic=4018.msg82613#msg82613 date=1349943657
Отпред зад "витрината" е ясно, че е работната маса с пулта на стрелочника, телефона за връзка с гарата и вестника с кръстословицата. Отзад е печката и най-много някой шкаф, но какво друго има ?
Друго няма. Дерзай!
П.С. Няма как да ти снимам моите постове отвътре. Има ги същите карантии и това е.

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Интериор на стрелочен пост.
« Отговор #4 -: 11 Октомври 2012, 14:43:13 »
Всъщност идеята ми беше да събера още гледки от пултовете, а не толкова, че си нямам хабер какво има в един пост. Все пак той е най-отпред и за това ми се щеше да му отделя специално внимание. Иначе обичайните битови неща са ясни и са в сферата на импровизацията, но се оказва, че май няма единен стандарт за пулта. Виждал съм както трапецовидни, така и правоъгълни пултове поставяни директно на масата зад джама. Част от тях са широки, колкото цялата маса, а други са 2/3. Има и такива (какъвто показа и Пламен) които са отзад на стената и приличат на сейф или дрешник, но с ключове и лампички. Част от постовете пък нямат никаква апаратура, освен телефон с манивелка. Общото между всички, кото съм виждал е, че пултовете приличат по-скоро на саморъчно правени (както са и част от управленията на селските гарички) а не на серийно изработвани.
Въобще може ли да се каже, че има накакъв стандарт за външен излед на стрелочен пулт, които веднага да изключва асоциация с другите администрации, освен БДЖ ?
« Последна редакция: 11 Октомври 2012, 14:47:11 от gzo »

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
Re:Интериор на стрелочен пост.
« Отговор #5 -: 11 Октомври 2012, 15:07:18 »
Оборудването на тези постове зависи от типа на осигурителната инсталация в гарата.
В гари с РУКЗ (релейна уредба за ключови зависимости) и ЕМЦ (електромеханична централизация) в постовете има маневрени шкафове, които мязат на зелени гардероби. При РУКЗ на шкафа има брави за ключовете на стрелките (които са ръчни), ръчки за създаване на зависимости и лампички, както и схема на коловозното развитие. При ЕМЦ липсват бравите, защото стрелките са дистанционно управляеми и ключовете не участват.
При повечето гари с релейни централизации маневрите се извършват от стрелочника в поста, където има малък правоъгълен или трапецовиден пулт със схема на коловозното развитие с бутони и лампички.
В гари, където маневрите са с централно управление (от ръководител-движение) или гари без осигурителна инсталация, в постовете няма нищо, освен телефон, а може и изобщо да няма постове.

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re:Интериор на стрелочен пост.
« Отговор #6 -: 11 Октомври 2012, 16:54:41 »
к.м.н. Тошко добре го е обяснил, ама без картинки. Ако довечера ми остане време, ще кача няколко снимки, ако не - утре. Нали не е зор за един ден?

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re:Интериор на стрелочен пост.
« Отговор #7 -: 12 Октомври 2012, 00:21:04 »
Ето малко картинки. На тая е един разпоредителен пулт на РУКЗ. Той се намира при чиновника.

Това е изпълнителния апарат в стрелочния пост на едната гърловина. Виждат се ключовете от стрелките, кутията със зависимостите, разпоредителните прозорчета, коловозното развитие и някои бутони. Да вметна, че РУКЗ не се води осигурителна инсталация, а временно средство за осигуряване движението на влаците. Има го в доста гари и наистина е временно - от преди 40 -50 години до кой знае още колко:

Ето централен апарат на ЕМЦ:

Това е маневрения шкаф в едната гърловина. Тук нещата са по простички - има само ръчки, с които се въртят стрелките при дадено маневрено положение. Иначе ЕМЦ е сравнително прилична осигурителна инсталация, нищо, че е техника от 30-те години. И тя е доста разпространена у нас.

Горните снимки са от ПЖИ. Аз обаче не съм виждал по гарите апарати с такъв дришняв цвят. Всичките са зелени като това ЕМЦ на гара Драгоил.(Тук е прясно боядисано в ролята си на музейно такова в Ел. секция София, иначе са по очукани)

Ето ви пулт табло на Н-68:

И маневрения пулт в едната гърловина. Обаче без тия червени и жълти бутони. Това също е от ПЖИ-то и вероятно с тях са имитирали някакви заетости и/или зависимости. В истинските гари ги няма.

Светосхемното табло при чиновника на Вакарел. Инсталацията е МН-70:

Маневрения пулт на част от гърловината страна Веринско. Това обаче е преди да унищожат коловозите в депото

Сега е така:

Уф! Много писане, бе! Пресъхнах. На Пловдив ще трябва да ме хидратирате с поне една бира. :yes:


pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Интериор на стрелочен пост.
« Отговор #8 -: 12 Октомври 2012, 09:18:40 »
 :hi: :hi: :hi: ПРофесора пак ни принуди да си извадим тетрадките за записки...
А бирата ще я имаш и извън Пловдив... :drinks: :drinks: :drinks:

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re:Интериор на стрелочен пост.
« Отговор #9 -: 12 Октомври 2012, 10:44:30 »
Е мъчих се тука нещо, ама не става - нищо се не види. А и по-фотограф си трябва. Аз не съм. Има пулт със схемата на гърловината, стол и печка с кюнец




gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Интериор на стрелочен пост.
« Отговор #10 -: 12 Октомври 2012, 14:58:36 »
Колега, сърдечно благодаря за изключително изчерпателния и компетентен отговор !