Автор Тема: Modellbaumesse Wien 2012  (Прочетена 7817 пъти)

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Modellbaumesse Wien 2012
« -: 30 Октомври 2012, 15:35:17 »
Сядам да напиша тази статия с ясното съзнание, че няколко години не съм писъл ревюта и не съм участвал активно във форума(освен при инцидентни случай) по причини, които повече от вас знаят. Но както се знае след всяко зло идва добро, понеже иначе няма как да се уравновеси вселената, та дойде време да обърна внимание и на едно от малкото приятни занимания в моя живот. Надявам се от тук нататък да мога да пиша по-редовно
От доста години имам желанието да посетя Нюрнберг и най-вече неговото изложение за модели в началато на всяка година, но поради една или друга причина това все не се получаваше, още повече че изложението е по-скоро за търговци, а не общодостъпно. Преди няколко години обаче, слушайки едно австрийски радио, разбрах, че във Виена има подобно изложение и така в мене възникна идеята поне него да посетя. Междуверемнно след направени справки се оказа, че то е за простолюдието като мене и няма никакви ограничения освен да си купя входен билет от 11Е :), е и разбира се трябва да си направя труда да отида до там. За моя радост, Виена вече за мен не е имагинерна дестинация. И без особенно да се замисля, и без да искам да обидя някой, за мен столица има само едно име, и това е не София, а Виена. Столица, която осигурява асвалтов път и обществен транспорт и на най-отдалечената къща, в най-забутаното селце в Австрия. За ходилите там мисля, че няма нужда да обяснявам защо, а за останалите просто им препоръчвам да се опитат да отидат  и да поживеят там поне 1 седмица, за да открият разликите и да разберат, че плащането на данъци е свързано не само с тежести за гражданите, а и със съответните права и привилегии - в случая привилегията да живееш в град като Виена - град който повече от 3 пъти е най-добрия град за живеене в целия свят последните 5г!
Няма да описвам пътуването, което почти винаги е свързано с някакви проблеми, общо взето до достигане на границата с Унгария. От там нататък пътуването наистина се превръща в удоволствие, дори и във почти фалирала държава като Унгария! :)
И така стигам до Виена където на 25-ти октомври се открива изложението

Линията на метрото U2 има спирка току до изложението, така че достъпа с обществен транспорт е невероятно удобен, на практика не видях паркирани коли наоколо, както е при нас около панаира примерно, но темата не е за подредбата във Виена, така че продължавам по същество....
Влизайки през входа се натъкваш на море от хора, подредени чинно един зад друг, без да се блъскат, чакащи да си купят билет на някоя от 10-те каси. Докато чаках се оказа, че след голямата подготовка за фотоапарата и видеокамерата, съм забравил да взема дисковете за запис. Така, че ще се надявам да намеря някое чуждо видео в нета за да покажа това или онова. Влизайки в изложението виждам че има и част за декорации, хоби шев и кройка, плетене и др подобни

Въпреки че не ме интересува, се оказва че дори и тук има интересни неща за гледане и купуване - декорации, идеи и прочие...
Все пак, след като олекнах с някое и друго Е, и с леко изчерпващо се търпение се насочвам към СЪЩНОСТТА на посещението ми. В съседното хале има отделена доста голяма площ за драг автомобили - модели ,нагледах се на всякакви изгъзици , вътящи задници и гуми по завоите

Ето и видео
http://www.youtube.com/watch?v=YrwqOaNPcbo&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=XdU2TidtYCI&feature=related

Ето и видео
http://www.youtube.com/watch?v=lkgjucTxKTM
В съседство имаше отделена секция за по-големи мащабни модели на камиони, багери и други подобни





Не е пропуснато да се пресъздаде и ски писта с машина за правене на пистата. Машината непрекаснато блокираше в изкуствения сняг ;D

И както навсякъде, децата са най-важни, особенно като бъдещи колеги хобисти - училище за деца камионджии :)



Преминаваме в следващото хале и там още от вратата ме посреща представителството на Брекина за Австрия с хиляди модели наредени по сергията- всичко се купува, всичко се продава



Пооглеждам, пооглеждам и си харесвам безброй неща, но тъй или наче не мога да ги имам, така че остава удоволствието за окото и душата.
На срещу положната страна пък виждам изложител за задвижвания - от пиле мляко в електромоторите с редуктори без редуктори, четкови безчеткови, синхронни, електроника и каквото друго се сетите и не се сетите за задвижванията.... Едва ли някога в България ще има такава фирма - просто няма кой да ги купи нещата, които се предлагат....


Продължавам нататък и стигам до щанда на Ревел - интересно ми е но не ме грабва някак си... Не е моето хоби все пак


Една от фирмите за състезателни модели


И докато ние работим по моделите си основно ръчно, хората вече предлагат пълно CNC оборудване за правене на модели, което е някак си ... странно за мене, тъй като този тип технология е добра при масово производство, но явно си има пазар и за това




Ето някои от направените неща


А тук попаднах на нещо наистина страхотно за мен- фирма от източна Германия, която произвежда и търгува с инструменти за модели на влакове. Признавам не се сдържах и се сдобих с няколко неща(преса за избиване и набиване на колооси, както и инструмент за престъргване на бандажи на всички видове колелета на локомитиви и вагони+ още няколко дребни инструмента, които търся от години!). Горещо препоръчвам тази фирма, за тези които обичат  да човъркат

Ето и част от витрината с инструменти. Търговията вървеше много усърдно :)

Следващия изложител беше на Роко+Флайшман. бяха направили специално трасе за хлапета, да трошат модели и да се учат на жп моделизъм

Бяха направили и няколко макета като на следващите снимки ще се опитам да ги опиша. Първия макет бешеотносително лесен за изпълнение, но бих казал достатъчно ефектен с присъствие вкючително и на мащаба Н0е.
 



Тук видях на живо и в движение на макет новото австрийско бижу на Роко. Предния ден го видях за сефте при моите хора във Виена, но не можах да го видя в движение. Е, на изложението и това се случи. Сега остава да почакам за да излезе в ВВО вариант, вероятно до година :)


Малко снимки и от теснолинейната част на макета. Колкото пъти се срещна с този мащаб винаги адски му се кефя и въобще не съжалавям че събирам и него, защото на домашния ми макет ще е баш в центъра на полезрението



Приемното здание на гарата

Следващия макет на който попаднах прости ми спря дъха! Мисля, че беше направен от хора на Флайшман. Невероятна изработка, с огромно внимание към всеки детайл! Едва ли снимките ще могат да го покажат достатъчно добре













Следва....
« Последна редакция: 30 Октомври 2012, 15:45:08 от lubomir »

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Modellbaumesse Wien 2012
« Отговор #1 -: 30 Октомври 2012, 15:37:24 »
Продължение:
На съседния щанд пък бяха Фисман, Кибри и компания. Народ бол! Определено има какво да се види!

В съседство една нова за мене фирма, правеща дребни машинки за хобито

Минавам през щанда на Нох, вземам проспекти и стигам до Лилипут - една фирма легенда до преди 20-25г. Сегашния Лилипут е голямо разочорование за мене, особенно в частта на локомотивите. Вагоните им не са лоши, локомотивите са направо отчайващо зле направени. Тук ме заинтересува само мащаба НОе

Подминавайки Лилипут попадам на фирмата, отговорна за невероятна красота разхождаща се по съвременните електровози. Тази практика да се лепят реклами по машините и по такъв начин да се прави пътуваща реклама все още я няма

След това попадам на поредица то макети, които така ни  разбрах дали бяха на някакви клубове или частни лица, но поне направих снимки :)








Нейде тук, един човек ми каза, че ми блестяли очите като на дете ;D Май е прав.


Това нямам спомен какво беше вече, но изглежда не лошо

Дами и господа, фирма Тилиг - хубави модели, добри цени, добър мащаб!

Фирма Хорнби - нищо което да ме впечатли освен големия надпис! Защо ли?

И така разхождайки се попадам на една австрийска фирма правеща добри модели в Китай на горе долу добри цени, изцяло ориентирана към австрийските железници. Имам един техен модел и съм набелязал друг за покупка

Следва щанда на Буш. Голямага новина последните години е 6мм индустриална железница, на която те са производители. Не изглежда зле, но някак си ми е прекалено миниатюрно, грубичко и простовато. Добре, че не всички мислят като мене :)

На щанда на фирма Фалер, какво друго можем да видим освен диорами. Жалко, че синът ми не е с мен, това би му се харесало много





Щанд за друг вид модели от всякакъв вид

Самолетната част също беше добре представена


Следва щанда на Брава. Една недолюбвана особенно фирма в миналото, през 90-те и начолото на този век стига особенно високи нива на детайлност на моделите си, до момента на изнасяне на производството в Китай, от когато моделите стават все по зле от към качество с все по високи и високи цени...

На изложения макет е видно колко лошо е направена обратната връзка за следенето на локомитивите. Рид контакта е залепен с тиксо! Да не говорим че има и по-малки рид ампули, които се вместват между траверсите и почти не се забелязват. Верно, че са по-скъпи от поставените, но за фирма продаваща локомотиви правени в Китай и струващи по 500Е това не би трябвало да е проблем. Но така аз си мисля... Те явно имат друго в пред вид...



Следващата снимка е на щанда на фирма за военни модели в мащаб Н0. мисля че беше Артитек но не съм сигурен. не обърнах особенно внимание.

Въртя, суча и пак съм пред щанда на роко и Флайшман :)



От тук на сетне, почвам обиколка на частта с фремо макетите. При знавам доста бяха и доста големи като площ, най-вероятно на някакви клубове, които както знаем изобилстват там.










Една група пичове от Гьорлиц пресъздават американската мечта





В страни видях малка зъбчата железница

А тук двама човека са пресъздали един куриозен момент(на снимката), когато трактор помага на блокиран снегорин и локомотив в снежните преспи

Всъщност имаше доста хора, и фирми които си предлагаха услугите за правене на макети.
няколко последни изгледа към фремо частта


В същото хале имаше заделена доста голяма площ оградене с няколко метра висока мека ограда, в която площ можеше да се кара хеликоптери и самолети.


Подминавайки въпросната площ усещам някаква миризма, която ме подсеща, че вече 3ч обикаляме и съм адски гладен. Мирисът идва от една камара заведения в същото хале, които развалят атмосферата с печени вурстчета, картофки, брецели и прочие вкусотии + бира в индустриални количества. Няма как требе и да се яде. Не съжалавям, а и нямам "последствия", за разлика от случайите в които ми се налага да ям на вън в България :lol:
След като приключваме, минавам в частта водните духове - кораби, подводници, деиставщи и статични модели


Не съм знаел, че има фирма, която да е специализиране в моделирането на подводници, ама всякакви, включително и ядрени


Морето за тестване на въпросните модели



Една легенда


Попадам на фирма за модели втора употреба - добри цени, с умерено качество... вероятно

Има подобни и за другите модели


Ето нещо и за ракетните модели

Австрийските пощи са си направили собствени модели, които предлагат на изложението и заинтересовани търговци

Всичко е на примоция! ;D


И пак въртя суча пак се озовавам на щанда на Роко и Флайшман. Този път в полезрението ми попада N-аджийския макет. Хубаво е направен с някой дребни кусури, които намирам по контактната мрежа примерно












Накрая уморени но доволни се прибираме в хотела, с пълни чанти с каталози, проспекти и покупки. За съжаление не можах да видя нито една от фирмите произвеждащи метални модели. Но какво пък, може би догодина.
Доволен съм от това посещение и догодина ще ида пак. Препоръчвам го и на Вас!

Накрая няколко снимки от строящата се централна гара на Виена - едно съоръжение на цена над 1млрд Евро



А тук по пътя между Виена и Братислава се гонехме с това Талантче








Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Modellbaumesse Wien 2012
« Отговор #2 -: 30 Октомври 2012, 15:53:24 »

стана ми лошо и се изпотих ! Ще взема да пийна едно виски за отскок  :hi:

ivo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2006
  • Рейтинг: 558
  • HO - II-III, София
Re:Modellbaumesse Wien 2012
« Отговор #3 -: 30 Октомври 2012, 16:09:11 »
Дали ще доживеем нещо подобно да се случи у нас?  :yes: пък дори и на балканско ниво ...

Това е много симпатично :)


pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Modellbaumesse Wien 2012
« Отговор #4 -: 30 Октомври 2012, 16:40:40 »
 :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:

Лелееее...това е мечтата на всеки моделист... :swoon: :swoon: :swoon:






А туй нящо не си струва парите - все пак е хоби серия продавана и у нас...на страшно завишени цени.
Обаче има китайски аналог със същото качество (ако не е от същия производител - `па тЕ НА!?!!)
което се продава само за 215 долара с пощенските разходи....в бея.
Впрочем вече двама моделисти - стендовик и корабомоделист
си купиха този комплект от 5 (пет) различни машинки! :yes:

Обработва преди всичко дърво и пластмаса, но при определен начин на употремба става и за метал...казват... :hi:

Цитат
Дами и господа, фирма Тилиг - хубави модели,
 добри цени, добър мащаб!


Направо ти завиждам Любо!!! Видял си такива "чудесийки"!!!!
Аз сигурно бих се въртял там поне седмица (като в Пловдив), стига да можех!!!
...мислех че само аз си падам РОКО и ФЛАЙШМАН!!!! (освен по Тиллиг)
 :scratch_ones_head:

"ТТ-идеалният мащаб"
 ;D ;D ;D

Щастливец!!!


 :hi: :hi: :hi:
Специални благодарностти за репортажа!!!!

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2035
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re:Modellbaumesse Wien 2012
« Отговор #5 -: 30 Октомври 2012, 18:08:30 »
Лелееее....ако бях там,със сигурност щеше да ми стане лошо :yes: ;D
Все се каня и аз да отида на такова мероприятие или на големите макети в Хамбург,Берлин и т.н. А дано и това се случи!
Любо,благодаря за снимките! :hi:

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re:Modellbaumesse Wien 2012
« Отговор #6 -: 30 Октомври 2012, 19:39:33 »
Страхотно! И на мен това ми е мечта - да посетя подобно изложение за модели. Снимките казват всичко, но и поясненията са важни - и аз благодаря  :hi:  :hi:  :hi: