Автор Тема: Преработка на лампи за стълбове  (Прочетена 3075 пъти)

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Преработка на лампи за стълбове
« -: 13 Декември 2012, 23:36:46 »
Лека модификация на добре познатите ни метални стълбове с 16 волтова мини крушка с фасонка.
От бая време се канех да ги пускам в употреба търсех си крушки понеже моите бяха изгорели, но явно не съм търсил много усърдно, но така пък измислих да ги преработя от волфрамови в LED. Внимателно се счупва стъкления балон с малки клещички. С пила се изпилва стъклото до ръба на фасонката. Волфрамовата жичка се премахва както и още две метални телчета поддържащи волфрама. Оставят се само двете токоснемащи телчета. Изшкурят се и почистват след което се пристъпва към работа.



Калайдисват се двете телчета предварително което улеснява работата ни по монтажа на миниатюрната ни нова "крушка" и намалява времето за спояване. Изкривявам двете телчета така че да са като пружинки и между тях слагам топло бял светодиод за смд монтаж корпус 0603. Използвам самия стълб като държател за фасонката освен това лесно я завъртам в положение удобно за запояване.


Избирането на полюсите е по ваша преценка. Аз лично предпочетох минус да ми е пъпката на фасонката а плюс самия корпус понеже той се явява изолиран в случая през гетинаксовата шайбичка. Проверявате с мултимер кое токоснемащо телче от къде идва и нагласявате светодиода по един от двата начина или с общ анод или общ катод след което запоявате. Преправям и оригалното захранване към корпуса на фасонката. Махам телената жица и я заменям с мек многожилен проводник 0.05мм, който по-късно ще увия около носещата конструкция на стълба.


Тук модифицирам други стълбове. Отново заменям крушките със смд диоди, но този път монтажа е леко изнервящ понеже липсва фасонка.


Изтеглям плафона на лампата и се показва ей тази миниатюризация


Фасонки няма, бих могъл да използвам крушката по същия начин, но този път тези са здрави и не искам да ги чупя. Ще бъде по трудния начин. Крушката се премахва.


Използвам оригиналното телче което извадих от първия стълб. Запоявам първата жичка за диода като си помагам с мини менгеме в което съм стиснал пинцетата в която пък съм стиснал смд диода (и последния да затвори вратата), който пък всеячески се чуди в коя посока да изхвърчи.


След като запоя и двете телчета чрез импровизараната "трета ръка" новата ни крушка е готова за монтаж.


Добре че стълбовете са качествено направени и това улеснява изключително много работата. Сърцевината е направена от 0.3мм месингова тръбичка изолирана от външната. Отново избираме как да обърнем полюсите на диода. Монтираме лед лампата в месинговия стълб като просто вкараме телчетата едното в тънката тръбичка а другото между изолацията и самия стълб.


Тестваме новопреработеното изделие след което монтираме и плафона.



Накрая ето готовия резултат от преработените лампи 2-те с плафоните, както и първата вече с увито кабелче и монтирана козирка (не знам дали е правилно да се казва козирка). Захранени са от 12 волта траф през 1 ком резистор всяка. Консумацията от 67мА (за фасонката) е смъкната на 4мА. При другите лампи разликата е по-малка от 16мА за крушка на 4мА.


Това е от мен за сега  :hi: Освен че си търся крушки с фасонки, но условието е този път да са изгорели  :lol:
« Последна редакция: 14 Декември 2012, 14:48:40 от BaHkaTa »

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re:Преработка на лампи за стълбове
« Отговор #1 -: 14 Декември 2012, 09:38:52 »
Браво Ванка, добра идея. Само кабелчето, което си усукал не ми изглежда естественно. Няма ли да е по-добре да го залепиш успоредно на конзолата от долната страна и да го боядисаш в цвета на стълба.  :good:

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re:Преработка на лампи за стълбове
« Отговор #2 -: 14 Декември 2012, 14:16:36 »
Супер .На първите снимки изглежда грубовата лампата , но на последната е ок.
В превид реалните стари лампи - от тях висят доста кабели .

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Преработка на лампи за стълбове
« Отговор #3 -: 14 Декември 2012, 17:27:01 »
Понеже не мога да намеря магазиче, където да продават еденични лед-чета, та се принудих да купувам от готовите ленти със съпротивления и да свалям ледчетата от там  :fool: :prankster: :haha:
Със същия успех се правят и прожектори на разни обекти и дискретно вътрешно осветление, когато през джама може да се надникне вътре за да се разгледа интериора.
Добра работа Ванка  :good:

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Преработка на лампи за стълбове
« Отговор #4 -: 15 Декември 2012, 10:10:34 »
Идеята е много добра, но сигурно няма да я приложа на практика.
Аз монтирах моето осветление и сега не ми се праправя...