Автор Тема: Преработка на осветлението на Bachmann SD40-2  (Прочетена 2048 пъти)

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
От много време все се каня да го преправям. Всъщност от както е купен не ми харесваше как свети, но го отлагах най вече от мързел. Дойде ми музата и с нея настъпи времето и на този лок. Оригинално светлините са жълти и мижави, нещо което не ми харесваше. Едвам светят, виждаха се само ако го погледеш фронтално. Заменям ги със топло бели смд светодиоди. Не бих писал тема как се сменят 2 диода с други два, но тук се наложи да внасям подобрения в модела, та затова е и темата.

Локомотива е ето този за някой добре познат за други не чак толкова.


След като махнах корубата, оригиналното осветление изглеждаше така



и светеше съответно така слабо и гадно жълто


Няма да обяснявам как се спойват смд диоди и снимки са излишни. Продължавам по същество. След като смених светодиода с ярък топло бял се натъкнах на следния проблем. Като включа предните прожектори и цялата кабина грееше като слънце.


Стария диод светеше точно във световода монтиран по тавана на кабината отделно със слаб интензитет кабината никога не се е осветявала в изцяло жълто.


Сложих парченце термо-шлаух върху светодиода с цел да го огранича да не бие във всички посоки. Имаше ефект, но беше твърде далеч от това което искам. Затова се наложи да измисля начин да изолирам диода и световода от кабината на локомотива. След оглед на коша, световода, стъклата в кабината и свободното място в кабината изобретих ето това приспособление направено от кредитна карта. Състой се от 3 елемента. Основен, който се залепва в дъното на кабината и образува таван под световода.



Монтажа на така сделаното изделие става с двустранно тиксо или лепило (цианоакрилат)




Двете малки пластинки след като се залепят върху основата образуват ниша за световода. Така напълно успях да елиминирам светлината в кабината. Ето тук се вижда един важен елемент. Предния ръб на така наречената основа леко съм го огънал, така че световода да легне в средата, а краищата са завити нагоре. Оказа се че без тази корекция резултата не е перфектен.


Челния прожектор вече свети както трябва. С задния прожектор нямаше никакви сериозни проблем. Все пак ще спомена че със новия диод светеха и задните табели, но понеже са изключително немърливо боядисани от вътре по-добре е да не светят. Залепих парченце черна лепенка. И така локомотива е готов със сменени прожектори и може да заминава на служба.




Това е от мен за сега. До скоро  :hi: