Автор Тема: Съвети за начинаещ в създаването на макет  (Прочетена 18475 пъти)

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #15 -: 04 Януари 2013, 09:39:32 »
Цитат на: bouzanis link=topic=4104.msg85209#msg85209 date=1357214198
Междувременно за коледа получих един подарък с марка Аухаген :) Та исках да попитам кое лепило е най-подходящо за сглобяването му?

Има една тема ЗА ЛЕПИЛАТА: http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,3273.0.html

Вземи я поразгледай и ще си изясниш нещата.

bouzanis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #16 -: 04 Януари 2013, 15:07:24 »
Супер, мерси!

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #17 -: 05 Януари 2013, 00:02:46 »
http://hobbystrong.com/index.php?route=product/product&path=79_90&product_id=497
Това е твоето лепило за аухаген ,с една тубичка съм залепил всички сгради на моя макет и имам още.Отрязваш съвсем леко върха на тубичката,колкото да пуска половин капка.Внимавай защото върху нежната пластмаса на аухагенските артикули като капне не където трябва и оставя грозна следа.
И знай ,че на Аухаген,дори най-дребните артикули от това което сглобяваш си имат точно определени места.Примерно -ако прозореца трябва да е от дясно на входната врата,значи там трябва да го сложиш,левия със сигурност е по различен с някакви микрони-достатъчни да стои не добре ако не си го сложил на правилното място. :hi:

bouzanis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #18 -: 07 Януари 2013, 00:07:12 »
а това с четката няма ли да е по-лесно за работа?
http://hobbystrong.com/index.php?route=product/product&path=79_90&product_id=771

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #19 -: 07 Януари 2013, 08:35:05 »
Аз това с четката го ползвам за големи площи - примерно някаква основа. Когато трябва да лепя стени или прозорци ползвам подобно на това дето Мунчо ти е предложил - много по-лесно можеш да сложиш само една капка там където е нужно.

bouzanis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #20 -: 07 Януари 2013, 17:20:39 »
ок тенкс, поръчвам го него и почвам да сглобявам тази седмица :)



иначе за макета мисля нещо подобно. В най-левият модул ще е централната гара - ще запълва целия модул (1 метър), така че да може да се събира по-голям влак (5 пътнически вагона?). След това на втория модул ще следва разклонение към малко покрито депо (за локомотиви) и към друго открито (вагони). От страни ще има разни сгради (градски пейзаж). След това ще има малка спирка (крайградска), като още не съм решил дали до нея да е двупътно трасето или еднопътно. След нея вече се разделят и ще има две единични - едното ще върви в нещо като планинска местност, за да е по-отделено от другото. И двете ще завършват с малки гари, като едната ще е глуха, а другата открита, за да мога някой ден да продължа макета нататък където да прави пълен кръг и да се връща на същата гара (възможно е на 60 см нали?).

Влаковете, които ще вървят:
- пътнически с 4-5 вагона
- втори пътнически двуетажен (имам два, но ще купя и вътрешните два да стане пълната композиция)
- един бирен - товарен само с бирени вагони :)
- още един товарен с цистерни
Тези четири влака ще се карат един по един от общо два локомотива. Ще има и трети маневрен за централната гара. По-интересно ми е да управлявам ръчно всеки влак, а не да се настроят и сами да въртят до безкрай :)
Последният влак ще е ретро - парен с един пътнически вагон. Той ще пътува от глухия коловоз на централната гара до крайната такава и ще вози туристи :) Фигурки на японци с фотоапарати правят ли от някоя фирма :)

Смятам централната гара да направя с новите релси на Tillig, а за останалото да употребя наличните ми стари.

Ще се радвам на съвети и коментари по идеята ми, за да я оформя в главата си финално преди да почна да чертая на софтуер.

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #21 -: 08 Януари 2013, 10:20:31 »
Общата дължина 5 метра ли? Ако да мисля, че гарата е доста къса.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #22 -: 08 Януари 2013, 10:23:16 »
Не става много ясно как завършва вляво централната гара. Ще има ли и там гърловина /тоест, стрелки, събиращи линиите/ или ще си бъдат глухи успоредни коловози? Ако след време мислиш и тук да добавиш модул, значи трябва да има гърловина и в този случай забрави да събереш на 1 метър цялата гара заедно с двете гърловини и то тя да побира по 4-5 пътнически вагона на коловоз. Не е добре да "сечеш" модулите през дясната гърловина на гарата, защото ще ти се отворят огромни проблеми. В такива случаи /при всякакви мащаби/ масовата практика е гарата да бъде разделена на два модула, като деленето се прави в правите коловозни участъци. Вдясно накрая, където мислиш да си оставиш "вратичка" за разширение, ще можеш да правиш обратен завой на 60 см, но там ще имаш проблем с късо съединение в обръщателно ухо, който е редовен при двурелсовите системи, без значение дали са на прав или променлив ток.

bouzanis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #23 -: 09 Януари 2013, 08:58:53 »
Искам гарата да се събере на един модул (1метър) защото сградата как да се раздели иначе на две...

Първите два коловоза ще свършват глухи вероятно, а другите ще се събират със стрелки - така ще имам два коловоза по 1 метър за дълги влакове и няколко по 70-80см за по-къси... Ако трябва да е по-дълго единственият вариант, който виждам е модулите да са по 120 см и да са четири вместо 5...

Делението на модулите мисля да го планирам да пада само на прави релси, на този чертеж не съм навлизал в такива детайли, но мисля че с връзка на прави релси ще е най-лесно?

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #24 -: 09 Януари 2013, 09:27:47 »
Ако целият модул е 1 метър, то тогава в това ще се включва и гърловината. Главният коловоз ще е най-дълъг, но след стрелката която е около 20-23 см. Значи ти остават 80 см. Другите коловози значително стават по-къси.
Във форума има практика (но не е задължително) под аватара да пишем в кой мащаб и коя епоха сме. Ти ако си 4-5 епоха, то един пътнически вагон е около 30 см. Значи да събереш на 1 м влак (а при теб ще е и по-късо) той ще трябва да е локомотив и два вагона максимум.
Ако имаш релсите ги нареди само да имаш представа как ще стоят и тогава почвай макета

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #25 -: 09 Януари 2013, 10:16:10 »
Павка ТТ е мащаба.

А сега пак по чертежа. Ако схемата е ориентировъчно вярна, планираш да направиш 5 модула по 1 метър, което прави обща дължина от 5 метра, което за ТТ е много прилично. А сега малко бакалски сметки. Ако приемем че крайната цел е пътнически влак с 5 вагона и локомотив то дължината на такъв съставен от 4-осни вагони е 5х204мм + 165мм дизелов локомотив = 1185мм, като сложим и по 100-150 мм (аз бих сложил повече) габаритно разстояние от стрелките, за да може да влиза влак и на съседните коловози без да се зака за края/челото на вече спрелия влак мисля че можем да си стиснем ръцете за 1,5 метра дължина. Неизбежно е гарата да е на повече от един модул. Ако само сградата те притеснява съвсем спокойно можеш да я сложиш до ръба на единия от двата модула. Дори и в действителност рядко има гара, на която приемното сдание да е точно в центъра. Лично аз бих разположил гарата на 3 модула.

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #26 -: 09 Януари 2013, 10:27:10 »
В ТТ 6 вагона с локомотив са близо 1.5 метра, 4 вагона с локомотив - точно 1 м, пак не става.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #27 -: 09 Януари 2013, 13:42:09 »
Цитат на: zazo link=topic=4104.msg85463#msg85463 date=1357719370
Павка ТТ е мащаба.

А сега пак по чертежа. Ако схемата е ориентировъчно вярна, планираш да направиш 5 модула по 1 метър, което прави обща дължина от 5 метра, което за ТТ е много прилично. А сега малко бакалски сметки. Ако приемем че крайната цел е пътнически влак с 5 вагона и локомотив то дължината на такъв съставен от 4-осни вагони е 5х204мм + 165мм дизелов локомотив = 1185мм, като сложим и по 100-150 мм (аз бих сложил повече) габаритно разстояние от стрелките, за да може да влиза влак и на съседните коловози без да се зака за края/челото на вече спрелия влак мисля че можем да си стиснем ръцете за 1,5 метра дължина. Неизбежно е гарата да е на повече от един модул. Ако само сградата те притеснява съвсем спокойно можеш да я сложиш до ръба на единия от двата модула. Дори и в действителност рядко има гара, на която приемното сдание да е точно в центъра. Лично аз бих разположил гарата на 3 модула.
Съгласен съм напълно, освен че три модула по би подхождало, ако се сложат към гарата и двете депа...  :drinks: Иначе самата гара напълно би се побрала и на два...

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #28 -: 09 Януари 2013, 13:45:12 »
гарата трябва да е на 5 модула - всичко останало е компромис  :drinks:

bouzanis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #29 -: 12 Януари 2013, 17:31:40 »
Ок мерси на всички за инфото и съветите!
Значи ще действам така - гарата ще е около 120-130 см, като частта със сградата ще е на първи модул, а на втори ще е просто продължение на пероните още 20-30 см. Идеята е на първи коловоз да се събира точно един влак от пет вагона , който е 120 см. Първи и втори коловози ще завършват глухи (един ден ако добавя нов модул ще ги продължа), а останалите 4 ще са свързани със стрелки преди края защото те не ми трябват чак толкова дълги. Ще имам дизелов маневрен локомотив, който да оперира из гарата и това, че локомотивът на първи и втори коловоз ще бъде "запушен" от вагоните при пристигане не ми е проблем :)

Да уточня, че под "гара" имам предвид дължината на пероните, а разбира се, че със стрелки и тн преди това ще стане доста над 120см. Всъщност "градскката част" от макета ще е около половината място , тоест около 250 см. С тези цифри наистина излиза по-логично да направя 4 модула по 125 см, вмето 5 по 100, но пък исках да са възможно най-малки за по-лесна работа, пренасяне и съхранение... Ще го помисля още няколко дни! След това почвам да чертая на компютъра вече :)

Няколко бързи въпроса
- стандартното разстояние между два пътя е 44мм, така ли?
- каква е нормална широчина на пероните на гара?
- от старите релси с П профил, които бих желал да употребя на част от макета (извънградската) , имам  десни стрелки с ел управление, но левите ми са от тези с ръчното. На тях може ли да се свали ръчния механизъм и да се монтира някакъв електрически?