Автор Тема: Съвети за начинаещ в създаването на макет  (Прочетена 18468 пъти)

bouzanis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #45 -: 23 Януари 2014, 09:23:29 »
При мен нещата се случват бавно поради липса на време, но вече почнаха да се случват наистина :)

В крайна сметка заради мястото, където ще се съхраняват, модулите ще са съвсем малки - 90 на 40 см. За сметка на това няма ограничение към броя модули, нито пък ще се закачат един към друг само линейно. Хубавото при този размер е, че модулите стават много леки. Вече направих първите два от шперплат 9мм и оребряване от масивни летви. Тези дни чакам поръчка с последните нужни релси, една гара и още няколко дреболии и започвам същинската работа по първия модул , като ще снимам и качвам снимки. 4 годишният ми син няма търпение да гледа и помага :)

За самия макет - както писах и по-рано в темата, не гоня реализъм, а убедителност :) . Тоест не държа нещата да са 1:1 с оригинала, а прост да наподобяват стилово средата. Съответно макетът е вдъхновен от линията София - Банкя, като започвам от Банкя, която ще е на първия модул. В началото ще ползвам готови сгради и околна среда, като малко по малко ще почвам да експериментирам, така че докато стигна до софийската да съм натрупал умения и да я направя сам като сграда за да отговаря архитектурно на оригинала (макар и умалена за да се вмести на един модул).

В по-далечно бъдеще обмислям да добавя трамвай в града, а следващата гара да бъду септември и оттам да продължа с теснолинейката. Едва ли ще правя един модул за по-малко от 2-3 месеца обаче, така че говорим за след две години някъде :)

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re: Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #46 -: 24 Януари 2014, 10:21:16 »
Ако ще правиш модули, защо не използваш стандартни чела по стандарт? Така ще можеш да участваш с тези модули във Fremo срещи в общо трасе с друго модули.  Българския стандарт е с ширина 50 см на модула, но успешно можеш да ползваш полския стандарт, който е на 40 см ширина и е съвместим за използване с BGTT стандарта.

Ако не си напреднал много обмисли идеята...

bouzanis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #47 -: 27 Януари 2014, 22:40:27 »
Мерси за съвета, но няма да ми свършат работа подобни размери и ще трябва да направя компромис с други неща ако се съобразя с тях.

Два въпроса към опитните моделисти:
- с кои бои най-добре да се боядиса гара от Auhagen, имам една, на която искам да сменя цветовете, за да прилича повече на българска?

- взех разни стрелки за сглобяване от Тилиг. Тази , която е в крива е с различен дизайн на правата що се отнася до мърдащата се част - закачва се по различен начин. Така при кривата е стабилна е няма опасност да падне, докато при правата подскача и като мине локомотив понякога излиза. Може би трябва да използвам лепило?