Автор Тема: Проблеми при Marklin H0 (AC) и решения  (Прочетена 5999 пъти)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Цифрови централи от Marklin
« Отговор #15 -: 13 Януари 2013, 21:25:35 »
За съжаление, моделът който си купил, е доста старо производство. Да, сигурно е здрав, "железен" и работещ /освен може би нормалното почистване и смазване/. Нямаш декодер, управлението е по най-старата схема на Мерклин - променливотоков мотор с електромагнитни намотки на статора и реле за обръщане на посоката. Централата, която показваш, съм я описал - точно 60652 е, с кутия 60113 и освен нея имаш някакъв нерегулируем токоизточник. За съжаление с централа нищо не можеш да направиш - както казах, тя е само за цифровизирани модели! Даже ме учудва, че изобщо тръгва... ;)
За сведение: въпросното реле има недостатък - превключва се от кратък електрически импулс с напрежение 23/24 волта, който го има на класическите мерклински трафове /показаните на двете снимки по-горе/. Показаният от Der Hetzer е ново производство, от mitko0888 - старо. И двете ще могат да ти управляват нормално локомотива. Освен това с това управление системата има и друг недостатък - при подаване на импулса за обръщане, локомотивът леко подскача - това е характерно за най-старите мерклински модели и му викат на жаргон "кози подскок". Да не се чудиш, че го прави - няма лечение. Лечението на проблема е настъпило след 1982 г. /значи локомотивът е преди това произведен/, когато Мерклин заменя релето с електронен блок.  :hi:

Р.S. Трафът на предишния пост е мой, работи си, за продаване ми е, пуснал съм го в оказиона.. Ако искаш, пиши да се разберем. Нямам информация как и дали може да се цифровизира локомотив с такива мотор и управление, но темата ще ме интересува - и аз имам локомотив в това изпълнение и въпросът с цифровизирането му /евентуално при възможност/ стои и пред мен.

А провери ли дали нямаш кондензатор на захранващата линия на М-профила? Ако има - махни го! Или не ползвай въпросната линия с централата... да не я прецакаш нещо.
« Последна редакция: 14 Януари 2013, 21:44:52 от Best Ripper »

tanyo09

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проблеми при Marklin H0 (AC) и решения
« Отговор #16 -: 16 Януари 2013, 14:28:58 »
Направо ме хвърли от дузпа в тъч,блокоирах!!!!!!
Ако махна захранващата релса където е този кондензатор,както казваш,какво ще стане малко не ми е ясно дали няма да навредя на системата нещо.малко повече разяснения,ще бъда благодарен.....
P.S. Имам други два локомотива с които немам никакъв проблем,единият е 7 на БРАВА(людмила),другият на марклин"V100(211*212)"