Автор Тема: Проблеми при Marklin H0 (AC) и решения  (Прочетена 6002 пъти)

tanyo09

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Проблеми при Marklin H0 (AC) и решения
« -: 11 Януари 2013, 18:40:26 »
Здравейте имам малко проблеми относно локомотив на "МАРКЛИН 3043".....
Дали е сходен с системата за управление на МАРКЛИН 60652,от няколко дена се опитвам по какъв ли начин вече незнам,ако може някой да ми помогне ще съм благодарен много!!!!!!!

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Цифрови централи от Marklin
« Отговор #1 -: 11 Януари 2013, 18:56:38 »
Не ти се разбира особено какво питаш - но според номера това трябва да е парен локомотив BR80, който може да работи с горната централа. Но имам смътното съмнение, че се мъчиш да го пуснеш на двурелсова система...

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Проблеми при Marklin H0 (AC) и решения
« Отговор #2 -: 11 Януари 2013, 19:35:04 »
Преди известно време, при опита ми да пусна пиковски електровоз Таурус - Hupac кат. № 57214 под управление на цифрова централа Marklin 60652, се установи, че въпросният локомотив не тръгва. При използването на аналогово захранване, локомотивът върви нормално, с обръщане на светлините. Но на цифрово трасе не тръгваше, въпреки въвеждането му по адрес в централата /локомотивът е заводски с вграден декодер по Мерклин/Моторола/. При проучване на евентуални причини се установи следната особеност:

   Както е известно, локомотивите на Пико използват Uhlenbrock цифрови декодери. Установи се обаче, че фирмата използва два различни модела декодери, които имат разлика. Сериите "Класик" и "Експерт" на Пико имат мултипротоколни декодери за прав и променлив ток тип 76520 /кат. номер 56121/. А от 2003 г. локомотивите серия "Хоби" са с декодери тип 75394 /кат. номер 56122/. Според описанията в сайта на Пико се изясни, че вторите трябва ръчно да бъдат превключвани между двата режима. Докато при първите няма нужда.

      Превключване на декодер Пико/Уленброк тип 75394 от аналогов в цифров режим и обратно.
А. Превключване с аналогово управление на Мерклин.
   1. Локомотивът се поставя върху релси
   2. Пуска се малко, за да се види посоката на движение и се спира.
   3. Трансформаторът се задържа около 8 сек. в положение "обръщане на посоката", докато започнат да мигат светлините отзад.
   4. Врътката на трансформатора се отпуска до положение "нула".
   5. Подава се единичен импулс за обръщане на посоката.
   6. Режимът е обърнат.

Б. Превключване с цифрова централа Мерклин Мобил Стейшън 60652-60653 /Marklin’s “mobile-station”/
   1. Локомотивът се поставя върху цифрово трасе.
   2. Централата се рестартира.
   3. Избира се от менюто "Нов локомотив", задава му се заводския адрес /в моя случай беше 78/ и картинка с тип локомотив.
   4. Включват се светлините на локомотива със съответния бутон на централата /задължително, защото после няма да работят!/.
   5. Бутонът на централата за обръщане на посоката се натиска и задържа 5-10 сек., докато започнат да мигат задните светлини на локомотива.
   6. Бутонът се отпуска и светлините угасват.
   7. Бутонът се натиска веднъж /подаване на единичен импулс за обръщане на посоката/.
   8. Локомотивът е готов.   

В. Смяна на адрес с Marklin “mobile-station”
   1. Локомотивът се поставя върху цифрово трасе
   2. Избира се локомотивът /адресът/
   3. Включват се светлините
   4. Бутонът за обръщане на посоката се натиска 5-10 пъти /или се задържа натиснат около 8 сек./, докато задните светлини започнат да мигат.
   5. Избира се картинката на локомотива и новия адрес в централата
   6. Натиска се еднократно бутонът за светлините.
   7. Натиска се еднократно бутонът за обръщане на посоката.
   8. Задните светлини трябва да премигнат отново като индикация, че новият адрес е приет.

При мен обаче превключването с централата /вариант Б/ не пожела да стане и се наложи да го направя по вариант А. Така че за такива галимации е необходимо да имате под ръка един класически мерклински траф.  ;)

Искам да уточня, че става въпрос за частен случай. Фирмата Пико е доста известна у нас, но не и в комбинация с променливотоковата трирелсова система на Мерклин. Не знам дали същото се налага да се прави и с уленброкските декодери за прав ток/DCC. Ако някой има опит, сведения и наблюдения, може да ги сподели.  :hi:
« Последна редакция: 14 Януари 2013, 10:19:11 от Best Ripper »

tanyo09

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цифрови централи от Marklin
« Отговор #3 -: 11 Януари 2013, 21:10:53 »
Не релсовият ми път е с три релси,МАРКЛИН "М"......,а локомотива е електричка 3043
http://cgi.ebay.es/ws/eBayISAPI.dll?VISuperSize&item=390516225408

tanyo09

  • Гост
  • Trade Count: (0)

Krasi

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 62
  • Рейтинг: 4
Цифрови централи от Marklin
« Отговор #5 -: 12 Януари 2013, 02:20:21 »
Цитат на: tanyo09 link=topic=23.msg85558#msg85558 date=1357922426
Здравейте имам малко проблеми относно локомотив на "МАРКЛИН 3043".....
Дали е сходен с системата за управление на МАРКЛИН 60652,от няколко дена се опитвам по какъв ли начин вече незнам,ако може някой да ми помогне ще съм благодарен много!!!!!!!
Първо трябва да изясним локомотивът дигитален ли е или не. Ако е, значи е съвместим с всички дигитални централи на Мärklin. Съдейки по номера, това е от старото производство и може да е и аналогов.

tanyo09

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цифрови централи от Marklin
« Отговор #6 -: 12 Януари 2013, 09:50:53 »
Голямо търсене направих,май ще излезеш прав,мисля че се оказва че е аналогов.............объркан съм,незнам какво да правя,доста парички дадох,а излиза че съм се набутал.....някакъв съвет!!!!!!!!

Krasi

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 62
  • Рейтинг: 4
Цифрови централи от Marklin
« Отговор #7 -: 12 Януари 2013, 12:08:23 »
Положението не е безнадеждно  :). Ако е аналогов има две възможности:
1. Да си купиш трансформатор на Мерклин и да го караш с него.
2. Да му сложиш декодер и тогава ще можеш да го управляваш с дигиталната централа.

Ако си го купил с оригиналната кутия би трябвало на нея да е отбелязано дали локомотивът е дигитален.
Като махнеш корпуса една снимка на "вътрешностите" също ще помогне.

tanyo09

  • Гост
  • Trade Count: (0)
« Последна редакция: 13 Януари 2013, 10:39:23 от tanyo09 »

tanyo09

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цифрови централи от Marklin
« Отговор #9 -: 12 Януари 2013, 18:09:00 »
Надявам се ще успееш да ми помогнеш някакси,за което ще съм ти благодарен много!!!!![/img][/img]http://tanyo09.snimka.bg/hobby/3043.724893.29461470[/img]
« Последна редакция: 13 Януари 2013, 10:38:32 от tanyo09 »

Krasi

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 62
  • Рейтинг: 4
Цифрови централи от Marklin
« Отговор #10 -: 13 Януари 2013, 16:39:04 »
Декодер не се вижда, значи локомотивът ти е аналогов. Остават двете възможности от предишния ми пост. Мога да ти препоръчам трансформатора на Мерклин 66470 (109,95 € каталожна цена). При декодерите изборът е много голям, но аз не съм особено вещ в дигитализацията, затова някои от съфорумците сигурно ще са ти по-полезни от мен.

tanyo09

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цифрови централи от Marklin
« Отговор #11 -: 13 Януари 2013, 19:14:05 »
За Трансформатор имаш предвид уреда който намаля тока,този който е преди джоистика за управление,малко съм в невидение затова питам??????

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Цифрови централи от Marklin
« Отговор #12 -: 13 Януари 2013, 19:18:27 »

tanyo09

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цифрови централи от Marklin
« Отговор #13 -: 13 Януари 2013, 19:23:33 »
Искам да уточня проблема си:
Този така наречен локомотив 3043 на Марклин,като го сложа на релсите и който и адрес да му сложа тръгва да се движи с максимална скорост,като светят светлините и от двете страни,нито може да се намали нито да се контролира скороста,с две думи тръгва и спира при пускането на тока на трасето,какъв точно ми е проблема??????[/img]
Това ми уреда,който ми е преди джоистика!!!!!!
« Последна редакция: 13 Януари 2013, 19:37:19 от tanyo09 »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Цифрови централи от Marklin
« Отговор #14 -: 13 Януари 2013, 20:06:34 »
Видях едно нещо, което май ще ти свърши работа, при това почти без пари (на цената на евтино шише):



Малко по-нагоре тук в оцапаната тема ти предложиха хората подобно, за 110 евра.

Избери си едно от двете и си пробвай лока. Като ти хареса и като се изучиш - ще си сложиш декодер за да си го караш с джойстика.