Автор Тема: Моля за съвет, относно захранване.  (Прочетена 7865 пъти)

Vasilev65

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Моля за съвет, относно захранване.
« -: 11 Февруари 2013, 09:02:24 »
Уважаеми колеги, първо да поясня, че съм малко зле в електотехниката, та моля за отговори на "български".  :)
Захванал съм се с изграждането на кръгов макет в Н0 с релсов път на Пико. Искам да управлявам стрелките от разстояние с ето това: http://www.piko.de/produkt_db/check.php?page=detail&grand_id=200&parent_id=4&child_id=2&id=55392 . Задължително ли е захранването да е с траф на Пико? Гледах в упътването за свързване, че е дадено с такъв траф, който има четири изхода и единия отива директно до механизма за местене на стрелката.
Да ама този траф на Пико ми се вижда доста скъпичък. Има ли на нашия пазар други заместители на по-разумна цена?
Предварително благодаря за отговорите!
 :hi:

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Моля за съвет, относно захранване.
« Отговор #1 -: 11 Февруари 2013, 09:07:13 »
Не е задължително да е точно този траф и точно на Пико. Трябва да е 16 волта променлив ток. Можеш да отидеш в някой магазин за електроника и да ги питаш имат ли такова нещо.

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Моля за съвет, относно захранване.
« Отговор #2 -: 11 Февруари 2013, 11:46:04 »
Изказването на колегата pavel75 е съвсем вярно, но при положение,
че вече имаш друг траф на 12 волта с който ще караш самите влакове.
Ако нямаш никакъв, по добре си вземи този FZ1, който е много стабилен
и идеален за изграждането на аналогово трасе.
Едните изводи са за локомотивите, а другите за стрелките.


Vasilev65

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Моля за съвет, относно захранване и релсово трасе.
« Отговор #3 -: 14 Февруари 2013, 09:24:39 »
Благодаря за съветите, този проблем е вече решен с помощта на Димитър, за което му благодаря!

За да не отварям нова тема, искам да попитам тук и още нещо. Преди време четох някъде във форума информация как де се направи призмата /насипа/ по релсовия път. За съжаление обаче сега не мога да намеря материала, а съм забравил цифрите. Та, въпроса ми е, стиропор с каква дебелина да използвам? В Н0 съм и се двоумя между 4 и 10 мм. Дайте съвет?

Предварително благодаря!

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Моля за съвет, относно захранване.
« Отговор #4 -: 14 Февруари 2013, 09:33:18 »
Ако имаш книгата на Юри Ботев там е описано. Ако я нямаш я дръпни от моя сървър. Книгата е стара, но за някои неща става.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Моля за съвет, относно захранване.
« Отговор #5 -: 14 Февруари 2013, 09:41:49 »
Имаш късмет - и тук има информация - ето я статията: http://2007.railwaypassion.com/?cid=102&NewsId=12

Vasilev65

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Моля за съвет, относно захранване.
« Отговор #6 -: 14 Февруари 2013, 09:55:27 »
Благодаря за светкавичния отговор!  :hi:

Точно статията на Владо ми трябваше. Значи съм запомнил горе-долу за какво иде реч. Юри Ботев дава 5 мм. височина за Н0, но мисля, че 4 мм., с което разполагам също ще се доближи до реалността.

Павел, от къде точно мога да "дръпна" книгата?

Чест и почитания!  :drinks:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:Моля за съвет, относно захранване.
« Отговор #7 -: 14 Февруари 2013, 09:59:11 »
Стиропорът не знам дали е най-удачният материал. Мек (не пречи чак толкова) но се рони и прави боклук, трудно се оформя. Има разни подобни материали - силитрон и т.н., цена 2 - 3 лв. на кв. метър, различна дебелина, едновременно меки и плътни, не се ронят, много лесно се режат и т.н.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Моля за съвет, относно захранване.
« Отговор #8 -: 14 Февруари 2013, 10:00:14 »
Според мен стандартният корк е най-подходящ, но... въпрос на избор!  :)

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:Моля за съвет, относно захранване.
« Отговор #9 -: 14 Февруари 2013, 10:06:53 »
Цитат на: Vlado link=topic=4169.msg86763#msg86763 date=1360828814
Според мен стандартният корк е най-подходящ, но... въпрос на избор!  :)

Корк не съм пробвал. Видя ми се скъпичък за нещо което няма да се вижда, пък и за нещо с което работят всички от доста време. Сдобих се с разни стиропори. След като не ми харесаха, си взех от Практикер въпросната изолация. На листове, не на роло, и не е за ламинат! Затова писах че е по-добра от стиропора, и до толкова ми хареса че си спестих ходенето до корковата къща.

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Моля за съвет, относно захранване.
« Отговор #10 -: 14 Февруари 2013, 12:59:01 »
Цитат на: Vasilev65 link=topic=4169.msg86761#msg86761 date=1360828527
.......
Павел, от къде точно мога да "дръпна" книгата?

....

Линка съм ти го пратил на лична.

Vasilev65

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Моля за съвет, относно захранване.
« Отговор #11 -: 14 Февруари 2013, 14:12:22 »
Благодаря за отговорите и разясненията. И личните съобщения прочетох. Прочетох и мненията относно призмата. Нека да ви обясня какъв е замисълът ми. Трябва да се съобразявам с много неща. Първо започнах с жената  ;D . Споразумяхме се по отношение на размера на плота и мястото, където ще стои. Другото е, че ще върша цялата работа в хола. Не разполагам с хубаво таванско или избено помещение. Значи основата ще е ПДЧ с размер 2000/1250 мм. Плота ще е върху отделна маса с размери 1800/1000 мм. Върху плота, първо ще залепя стиропор 50 мм. и върху него ще градя. Избрах този вариант, за да мога да издълбая в стиропора "канали" по които ще минават кабелите за смяна на стрелки и осветление. Нямам условия да дупча плоскостта където и когато си поискам. Плана го правя вече 2 месеца и всичко съм го систематизирал или поне така си мисля. След полагането на кабелите, ще запълня улеите отново с изрязания стиропор, като го срежа отдолу във вид на призма. Не мога май много точно да го обясня.  :) След това ще изградя трасето пак от стиропор 4 мм. и ще вържа стрелките. После идва баластрирането. Сградите по макета вече са ми ясни, както и тяхното място. Малко се чудя дали да слагам двоен тунел в единия ъгъл /в завой/ или да го оставя открит. Пробвал съм и смятам да приложа воден ефект, като за целта ще направя малка рекичка с вирче, която евентуално ще се спуска от планината над тунела и ще минава под жп трасето, като смятам да дълбая стиропора, който е закрепен като основа и ще има малко мостче, което смятам сам да си направя.. Живот и здраве да е в събота и неделя ще започвам и каквото сабя покаже! Когато има нещо читаво, като за пред хора, ще кача и снимки, но в момента ме е срам да се показвам пред майсторите...  :blink:

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Моля за съвет, относно захранване.
« Отговор #12 -: 14 Февруари 2013, 14:37:46 »
Най-важно е споразумението с жената! Има ли го него, вероятността да се случи нещо е, ако не сигурна, то поне възможна... Успех!  :spiteful:
« Последна редакция: 14 Февруари 2013, 14:39:40 от Vlado »

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Моля за съвет, относно захранване.
« Отговор #13 -: 14 Февруари 2013, 14:40:30 »
Мен ако питаш показвай. Защото майсторите ще ти покажат ако бъркаш някъде или ще ти дадат съвет.

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re: Моля за съвет, относно захранване.
« Отговор #14 -: 19 Август 2013, 10:43:54 »
Ако прокараш кабелите в канали от долната страна на дебелия стиропор, няма да ти се налага да ги запълваш след това. Там, където ти трябват, ги изкарваш през отвори в стиропора.