Автор Тема: Малко въпросче за стрелките  (Прочетена 3263 пъти)

martzaro

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Малко въпросче за стрелките
« -: 21 Април 2008, 22:40:09 »
Здрасти нов съм в занаята и ме интересува как да направя стрелките така че да не се сблъскват двата влака при положение че се движат през тях с едно захранване на релсовият път. Има ли ачин да се изключват едните релси от тока докато през другата част на стрелката минава влак или да се изчакват по някакъв начин. засега съм снабден с 40 метра релсов път и сума ти механични стрелки и кръстачки както и 4 влака но не мога даотговоря на този обикновен може би за Вас въпрос как да ги пусна едновременно. Ако някой има и схема или снимка на това как става няма да е зле да даде съвет. МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ НА ДРУГАРЧЕ В БЕДА!!!  ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Малко въпросче за стрелките
« Отговор #1 -: 22 Април 2008, 09:06:56 »
От тук (без първата схема - тя е за цифрово упр)сравнително прости схеми за блокировка и т.н.
http://trenulete.info/scheme/automatizare.htm
най- добре да ги разгледаж , и щом схванеш принципа им на действие ,да си изчертаеш твоя конкретна схема която да ти свърши работа.
Ако обвържеш превключването на стрелките със светофори или семафори които да блокират определ участък от релсите до стрелките , става най- лесно-Тогава щом стрелката е затворена за този коловоз , семафора е червен и не пуска ток по изолирания участък пред стрелката.
Ако стрелките са ти ръчни , трябва да им монтираш микроключета така че да се превключват при двете положения на стрелката.
така превключвайки ръчната стрелка , микроключето ще превключва семафора , а той от своя страна - участъка който е затворен.
Семафорите можеш да си направиш сам , или да купиш - в момента в "продава" Адри предлага такива.