Електроника и Електротехника | Electronics and Electrical Engineering > Цифрово / дигитално управление | Digital Command Control
Цифровизиране на стрелки и други устройства на Мерклин
Best Ripper:
Както бях споменал преди време, тройната стрелка на Мерклин в С-профил има специален двоен декодер – кат. № 74465 /нов модел/. Въпросният декодер се монтира отново под призмата на стрелката – между двата електромагнитни механизма. Тъй като досега управлявах такава стрелка с външен декодерен блок k83, се наложи стабилно окабеляване /плюс две двойки жици за стрелочните фенери/. Затова реших да мина и тук на вграден декодер.
Декодерът е от новия тип – с микроключета от задната страна, която е достъпна след монтажа на платката. Това спомага за лесното пренастройване на адреса без никакъв демонтаж. В комплекта има декодер, два комплекта кабели за механизмите и един за захранване от релсите. Има и две лепенки за надписване на адреса. Какви са новостите и особеностите…
1. Захранването тук става с трижилен кабел – червен, жълт и кафяв. Първите два се включват към изводи B на релсата, а кафявият – към 0. Кабелчетата към механизмите са същите, както и преди – жълт, зелен и син в общ куплунг.
2. Новото в електрониката е поставянето на микропроцесор, което позволява препрограмиране на декодера. Другото е увеличеното натоварване на изводите за механизмите – до 2 ампера ток, както и възможност светодиодите от фенерите да се запоят директно в декодера /до 100 мА ток/. /Мястото на запояване е в острия край на платката – двете двойки малки площадки/.
3. Декодерът върши работа и за Трикс С-профил, тъй като поддържа и двата основни стандарта – MM и DCC.
4. При настройване на декодера се задава тип стрелка в централата и първият от двата адреса – системата автоматично заделя и следващия за другия механизъм.
Настройване на адресите.
Възможности на декодера:
1. Поддържа ММ и DCC стандарт. При първия с ключетата може да се задават адреси от 1 до 255 при използване на Мобилна централа 60651/60652 или Контролен блок 6021, а при Централна станция 6021х или мобилна 60653 – от 1 до 319. В DCC могат директно да се задават адреси от 1 до 511, а при препрограмиране – до 2043.
2. При запояване на фенерите към декодера те могат да се включват и изключват софтуеърно – CV36 и за двата стандарта.
3. Рестартиране на декодера – CV8.
4. Захранване с прав ток – от цифрова централа и комбинирано /и с друг правотоков източник/.
5. Програмирането на декодера се извършва след поставяне в стрелка и включването й към релсата за програмиране! При ММ стрелката трябва първо да бъде въведена в секцията Keyboard на централната станция.
Инсталирането на декодера мина с лек проблем. При поставяне под стрелката се установи, че трите отвора съвпадат точно, но щифтовете не са цилиндрични, а са конусни, което доведе до недобро нанизване върху тях. Блокът с микроключетата остана да стърчи около 1 мм над равнината на призмата, което можеше да доведе до сериозни проблеми от повредата му /целият товар щеше да пада върху него/. Затова се наложи отворите в платката да бъдат разширени с 0,1 мм и така платката влезе малко по-навътре и се скри достатъчно. Същевременно триенето остана достатъчно, за да не изпада тя от мястото си.
Тройна стрелка с инсталиран декодер 74465.
Друга особеност на новия тип декодер е, че таблицата с адресите, задавани с микроключетата, няма нищо общо със старата. И тук те са 10 броя, но подредбата им е напълно различна – иначе самите адреси и начинът на управление са същите. На горната снимка стрелката има зададени адреси 17 и 18 по новата подредба /ключета 1 и 5/, ако беше по старата, трябваше комбинацията да бъде с включени ключета 6 и 7. Така че ако разполагате с декодери от стар и нов тип, трябва да сте внимателни при настройването им – няма да изгорите нищо, но просто няма да задавате правилния адрес.
Таблица с адресите по положение на микроключетата /за ММ и DCC/ - за новите декодери!!!
Best Ripper:
Освен двойния декодер за тройна стрелка в продажба е и нов модел декодер за единична стрелка - кат. №74461. Той също е с микропроцесор, поддържа двата основни стандарта за цифровизация и се поставя на всички други модели стрелки на Мерклин и Трикс. Разликите са незначителни.
Кутията съдържа декодер, два комплекта кабели за захранване, лепенки за адрес, както и упътване за монтаж и настройка. Кабелът с червено, кафяво и жълто е за мерклинската система, а другият с бял, син и червен - за трикската.
Поглед от задната страна /лицева след монтаж в стрелка/.
Разликата в софтуеърната част е, че в системата на Мерклин може да се задават с по един адрес повече. При MS1 или 6021 - до 256, при MS2 или CS2 - до 320. При DCC нормално може до 511, а при препрограмиране - до 2044 /един повече/. Таблицата с положенията на микроключетата за адреси е същата, както и за 74465, описан по-горе. Начинът на настройване и управление е абсолютно същият. Монтажът е лесен, този път не се наложи да разширявам отворите - декодерът легна веднага достатъчно дълбоко. Отново може да се запоят жичките на фенера към декодера, но засега не съм го направил.
Снимка на стрелка в завой с монтиран декодер 74461.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия