Управление на стрелки с декодерен блок k83.Декодерният блок представлява правоъгълна кутия, която има 16 извода, подредени по 8 от двете й дълги страни. В левия край срещуположно има два входа/изхода, които са обозначено с кафяви и червени изводи. Токово и сигнално захранване декодерният блок получава директно от изхода на цифровата централа през разклонител. Изходящите кабели от централата или /цифровата й кутия за мобилните/ се прекъсват и се включват в специални разклонители – кат. №72090. Включването става с помощта на характерните за Мерклин цветни щекери/куплунзи, които се поставят на края на кабелите. /Същите разклонители и щекери се произвеждат и от PIKO – реално от по-стария модел на Мерклин/. Декодерният блок се включва от едната страна, а друг декодерен блок може да се включи директно зад първия, като се захрани направо от него /от отсрещните кафяв и червен изводи/. Задължителни в случая са две неща: декодерните блокове да получават захранване директно от изхода на централата /а не от линиите/ и отделните типове декодери да бъдат връзвани с отделни жици към изхода на централата /не трябва от декодер k83 да се подава захранване на декодер k84/.

Забележка: Има съществена разлика между разклонителите на Мерклин и Пико!
Тези на Мерклин са еднополюсни, а на Пико – двуполюсни. Тоест, като включите единият кабел на захранването /примерно кафяв - нула/ в разклонител на Мерклин, всички негови изводи трябва да бъдат към същия полюс на устройствата /към нулите им/. За другия полюс /червения/ ще ви трябва отделен разклонител. Разклонителите на ПИКО са двуполюсни – разделени са по дължина на две независими вериги – едната с означение „+”, а другата „-„ . Ползвате 2 разклонителя на Мерклин или един на Пико за едно и също нещо.
Останалите 12 извода /по 6 от двете дълги страни/ са групирани на 4 групи по 3 извода.
Във всяка група те са оцветени в три различни цвята – жълт, зелен и червен. Жълтият извод е средният за електромагнитното устройство, зеленият подава сигнал за „стрелка направо-светофар отворен”, а червеният – „стрелка в отклонение-светофар затворен”. От всяка група изводи се опъват кабели към електромагнитните устройства на стрелките и другите допълнения. Това се отнася за устройства в К и М профил, които нямат място за поставяне на декодери, както и за С профил без индивидуални декодери. /Забележка: След въвеждането на цифровизацията Мерклин променя конструкцията на стрелките в М профил, като добавя декодер и нов електромагнитен механизъм за директно връзване на стрелката към централата. Реално фирмата произвежда 2 типа електрически задвижвани стрелки – само с електромагнит – класически, и с електромагнит и декодер – нов тип. Предвид факта обаче, че новите стрелки нямат възможност за промяна на адреса от потребителя – може да се извърши само в сервиз /могат, но вместо ключета са сложени запоени мостчета и трябва да се презапояват/, както и поради по-високата цена на индивидуалното крайно устройство, тези цифровизирани стрелки намират слабо приложение – масово потребителите предпочитат цифровизиране на стрелки в М профил с външни декодерни блокове k83, а немалка част изобщо се отказват и от цифровизацията им./
Управление на стрелка С профил с електромагнитен механизъм и външен декодер.

Настройка на декодерния блок k83.Предвид факта, че блокът осигурява общ вход на четири изходни декодера, то на него се прави обща настройка към централата. Това става с помощта на панел от 8 микроключета /микрошалтери/, които се намират вътре в кутията. За целта се сваля капакът, а ключетата се настройват съгласно дадената по-долу схема и желанието на потребителя.

Блок микроключета за настройка.

Забележка: картинката на вътрешното съдържание на блока е по старите образци, в момента вътрешната организация е променена – безкорпусна интегрална схема от долната страна на платката. Променени са и куплунзите – те са от новия тип с по-малък диаметър и странични пластмасови езици/водачи.
Таблица за микроключета за настройване на декодерен блок k83 /важи и за k84/.

Казано с други думи, ако декодерите в блока са отделно, първите 4 адреса за аксесоари имат еднакво положение на 8-те ключета, втората група адреси /от 5 до 8 вкл./ имат друга обща конфигурация, третата група – от 9 до 12 вкл. – трета обща конфигурация и т.н. до 80-та група. Разположението на изходите на кутията не може да се променя/прегрограмира – вървят по посока, обратна на часовниковата стрелка, като първи изход е вляво долу.

За любителите на рИализЪма, сложния живот и ТПК „Татко си играе” една схема на декодер k83.
Настройка на единичен декодер за стрелка С профил – кат.№74460.Тъй като тук всеки декодер е отделно – предназначен е за поставяне директно в крайното устройство, настройката се извършва с помощта на 10 микроключета – първите 8 определят декодерния блок, а последните 2 – съответния изход. По този начин микроключетата на първите 4 адреса се различават само по положението на последните 2 ключета - №9 и №10. Втората група адреси /от 5 до 8/ също има еднакви първи 8 ключета /естествено друга комбинация/, а последните ключета пак определят изходите в групата. При ключета №9 и 10 настройката е следната:
1-и адрес в групата /адрес на централата 1,5,9,13 и т.н./ - 11
2-и адрес в групата /адрес на централата 2,6,10,14 и т.н./ - 01
3-и адрес в групата /адрес на централата 3,7,11,15 и т.н./ - 10
4-и адрес в групата /адрес на централата 4,8,12,16 и т.н./ - 00

Пример: Адрес на централата 22 - попада в 6-а декодерна група – от 21 до 24 вкл. Съгласно таблицата първите 8 ключета се поставят така:
1,5,7 – в положение 1, останалите – в положение 0.
Адрес 22 се явява 2-и вътрешен адрес в групата, следователно на ключета 9 и 10 се задава комбинация 01.
Пример: Адрес на централата 36 – попада в 9-а декодерна група – от 33 до 36. По таблицата първите 8 ключета се поставят така:
1,3,6,7 – в положение 1, останалите в положение 0
Тъй като адрес 36 е последният от четирите в групата, ключетата 9 и 10 се оставят в положение 0.
Забележка: В упътването на декодера има точно описание за всеки адрес – пълната му комбинация от 10 ключета /съвсем като за неразбиращи/.