Автор Тема: Влакче Piko - първото ми  (Прочетена 14457 пъти)

egoiz

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Влакче Piko - първото ми
« -: 19 Април 2013, 11:20:24 »
Сдобих се е това влакче наскоро.
Никъде не намирам обаче информация
Може ли някои да ме просветли.Дали да почвам колекция или да го продавам нанякъде?





Тежко,масивно и метално



pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Влакче Piko - първото ми
« Отговор #1 -: 19 Април 2013, 11:31:06 »
Здравей и добре дошъл. Как се сдоби с това влакче? Купи го защото го видя и ти хареса или предварително имаше набелязани цели?
За какви цели говоря:
На първо място е мащаба. Това влакче е в НО. На този мащаб ли си се спрял?
След това този стартов сет е със старите П образни релси. Дали нямаш желание да минеш на новите?
Този сет както виждаш от надписа са капака е Джуниор - по-скоро отива към играчките, отколкото към добрите модели.
Хубаво е да си избереш епоха, администрация.

Поздрави

egoiz

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Влакче Piko - първото ми
« Отговор #2 -: 19 Април 2013, 11:36:14 »
Занимаваме с почистване на тавани и мазета
Колекционирам други неща и то смея да твърдя с завидно усърдие
Влакчетата не сам и някаква страст
Попаднах на форума случайно и попитах
Като цяло не съм се насочил на никъде в тази насока - просто като ми предложиха една цена за него която ме стресна малко и реших да си го запазя - за сега.
Искам да знам просто повече за него и реших че тук е правилното място

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Влакче Piko - първото ми
« Отговор #3 -: 19 Април 2013, 11:42:22 »
Здравей, egoiz! Първо добре дошъл във форума ни!
Може би преди да започнеш да търсиш отговори от нас, запитай себе си, ти какво искаш да направиш с т. нар. от теб "тежко, масивно и метално влакче":

Ако си се сдобил с него случайно - дали въпросното влакче те кара и ти вече искаш да навлезеш по-надълбоко в хобито свързано с жп моделите или просто желаеш да се отървеш от комплекта?

Ако си го взел целенасочено, какво искаш оттук насетне? Какво търсиш? Накъде се ориентираш?

Ако желаеш да се отървеш от него, тук, във форума има Оказион, където можеш спокойно да го предложиш за продажба. Дали, кой и кога ще го купи е Божа работа, но си заслужава да се опита!

Ако желаеш да се занимаваш с хобито, наречено жп моделизъм, най-добре поразгледай детайлно новия за теб форум, защото тук ще намериш "от пиле мляко" за това хоби и за много от въпросите, които ще зададеш, вече има отговорите "на тепсия".

Ей такива неща...
« Последна редакция: 19 Април 2013, 11:59:11 от Vlado »

egoiz

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Влакче Piko - първото ми
« Отговор #4 -: 19 Април 2013, 12:00:39 »
Другото ми хоби ми заема голямо пространство и значителен финасов ресурс.
Честно не знам дали искам да колекционирам влакчета - колебая се все още
Искам да науча повече - линк,инфо някакво.
Иначе за продаване предполагам ще го продам веднага.Ако пък ме ориентирате финансово какво може да струва още по добре
Чисто хипотетично бих колекцирал нещо което има история,а не знам дали влакчетата имат такава.
Надявам се поседното ми изказване не се приема като чиста монета - лайк съм в тази насока и не ми пречи да питам.

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: Влакче Piko - първото ми
« Отговор #5 -: 19 Април 2013, 12:32:40 »
Сета, които имаш е класика от едно отминало време. Предполагам че една не малка част от хората в този форум са започнали точно с този сет. Иначе както вече ти казаха сета е по-скоро детско изпълнение и доста стар. Заради това и понеже е бил много масов, няма някаква колекционерска стойност. Цената му също не е висока, 50-60 лева максимум е справедлива цена ако е изправен.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Влакче Piko - първото ми
« Отговор #6 -: 19 Април 2013, 12:48:41 »
Това щом е метално (спомням си мойта първа 80-ка - лосомотивчето) значи е на повече от 40 години.
Ако работи ... пусни му на левите и десните колела (по посока н адвигението например)
 на локомотива  до 12V постоянен ток - трябва да ги завърти,
а ако размениш полюсите (+ и - ) трябва да ги завърти обратно. Може и на релсите да го пробваш, но в никакъв
случай не ползвай пулта от комплекта с някакъв вид адаптер или токоизправител. Пулта е вид многопозиционен ключ,
който е предназначен да превключва две батерии от по 4,5 V и ако включиш на тяхно място нещо различно,
най-вероятно ще направиш (неволно) късо в ключа...такова му е устройството и няма да тръгне (в добрия случай)
а може и да изгориш захранването (в лош случай). Може да ползваш и нещо за захранване между 3 и 12 V ,
но да е с "+" и "-".
Ако правиш проби, питай тук за да ти кажем дали можеш или не да  ползваш даден адаптер например.
 :scratch_ones_head:...та ако работи и му придадеш приличен външин вид - почисти го хубаво от прах, но не го боядисвай.,
може някои подобен на теб (започваш и несигурен) и да го купи - но повече от 40-45 лв, едва ли ще му вземеш.
За нас няма никаква стойност освен да зарадва някое детенце. То за това си е и комплект "Junior" (младши).
И то при условие, че се намери купувач - няма никаква стойност защото макар да е старо, не е с антикварна цена.
Ако кажеш какво ти е другото хоби, ще се ориентираме, как и какво да те посъветваме за нашето хоби.
Стига твоето да е свързано с някаква техника обаче...с други занимания ще е трудничко, да намерим общ език,
просто защото пък ние не сме запознати много - нашето има допирни точки с моделизмите въобще.
 :hi:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Влакче Piko - първото ми
« Отговор #7 -: 19 Април 2013, 13:15:38 »
Първо за локомотива: със сигурност не е на 40+ години. Рамата е пластмасова, а не метална. На металните зъбното колело е от другата страна. Щангите са захванати на горещо към колелата, а не с винт. Единственото по-рядко срещано са самите щанги, които са от две шарнирно свързани части (както е на старите екземпляри). Т.е. моделът ти е от началото на "пластмасовото" старо (преди 1990) производство, но не е металната или бакелитова антика. Добре работещ не знам да е продаван за повече от 20 - 30 лв, с неизвестен произход за по 20 лв стоят доста време обявени в оказиона и никой не ги иска. Истинската антика в перфектен вид стоя два месеца в оказиона за подобна цена (май ме е яд че не си я взех тогава, но някой може и да предложи нещо ...).

Вагончетата също са без стъкла - въпросният 40 годишен модел е със истински стъклени прозорци от стъкло с дебелина около 1мм. Имат и един специфичен гумен полу пръстен отвътре. Такова вагонче не знам дали някой ще купи за повече от 6 лв.

Пластмасовите релси от "едно време" бяха хубаво (почти шоколадово) кафяви, тук не си личи добре от снимката, но дори и такива едва ли някой ще даде повече от 30 стотинки на релса. (не вярвам за 50).

И последно - този модел е за батерии, има си и реостат за управление (в магазина в момента мисля че стоят по 2 лв.). Моторчето им НЕ е за 12 волта. 4.5 до 9 му стигат.

« Последна редакция: 19 Април 2013, 13:20:34 от mitko0888 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Влакче Piko - първото ми
« Отговор #8 -: 19 Април 2013, 13:24:29 »
Хааа  ;D, колегата Митко си е направил труда да отвори и разгледа внимателно снимките,
а аз се доверих на определението "тежко, масивно и метално влакче".
Митко е прав в детайлите и останалото - едва ли ще заинтересува някой обаче...
 :hi:
« Последна редакция: 19 Април 2013, 13:26:46 от pach »

egoiz

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Влакче Piko - първото ми
« Отговор #9 -: 19 Април 2013, 13:29:44 »
Виждам че съм попаднал на правилното място.
Прочетох внимателно съветите ви и вече знам какво имам
Имам един празен рафт за това влакче - някои ден може да му се зарадва някое дете което аз преценя
Като цяло 50-100 лв не ме топлят.
Относно другото ми хоби съм направил достатъчно постъпления - www.egoiz.biz
Предполагам че ще намерим общ технически език - като гледам какви върли фенове има на влакчетата тук чак се радвам.
Хобито ви е приятно и прилично - ако някой ден реша да събирам влакчета обещавам да съм заклет колекционер и виден член на форума  &bgflag

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Влакче Piko - първото ми
« Отговор #10 -: 19 Април 2013, 14:15:36 »
Цитат на: egoiz link=topic=4272.msg88650#msg88650 date=1366367384
Виждам че съм попаднал на правилното място.
Прочетох внимателно съветите ви и вече знам какво имам
Имам един празен рафт за това влакче - някои ден може да му се зарадва някое дете което аз преценя
Като цяло 50-100 лв не ме топлят.
Относно другото ми хоби съм направил достатъчно постъпления - www.egoiz.biz
Предполагам че ще намерим общ технически език - като гледам какви върли фенове има на влакчетата тук чак се радвам.
Хобито ви е приятно и прилично - ако някой ден реша да събирам влакчета обещавам да съм заклет колекционер и виден член на форума  &bgflag

А такаааа...дет са казва..."НАШ ЧОВЕК"!!!!!
СТрахотно!!!! Отивам да разгледам сайта ти!!!
Технически грамотен - супер!
Впрочем сред нас е и един от основателите на сайта и форума (забравих името)
етого - http://www.bgaudio.org/
за лампови усилватели...не може да не го знаеш!!!
 :hi: ;D

egoiz

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Влакче Piko - първото ми
« Отговор #11 -: 19 Април 2013, 22:18:13 »
Браво
Радвам се че в един форум се събират толкова техничари

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: Влакче Piko - първото ми
« Отговор #12 -: 04 Май 2013, 18:15:48 »
Това е също моето първо влакче!
И нямам намерение да го продавам.
То си ми е скъп спомен от първите стъпки...

-niksan-68

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Влакче Piko - първото ми
« Отговор #13 -: 21 Май 2013, 17:16:04 »
Цитат на: egoiz link=topic=4272.msg88641#msg88641 date=1366359624
Сдобих се е това влакче наскоро.
Никъде не намирам обаче информация
Може ли някои да ме просветли.Дали да почвам колекция или да го продавам нанякъде?





Тежко,масивно и метално
това е по малкото влакче има един със същата кутия но по голяма мотриса,разполагам с нея от 1974  година подарък за нова година а преди 5 години си купех още един такъв влак с много вагони  :)