Автор Тема: Мъх в макета  (Прочетена 4010 пъти)

Ники Ботев

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Мъх в макета
« -: 03 Май 2013, 21:27:12 »
Здравейте колеги.
Решил съм да влагам в бъдещия си макет повечко естествени материали камъни,водорасли сухи дръвчета и мъх.
Та за мъхът иде реч,трябва да го консервирам с нещо и опитах с безцветен спрей,ефектът бе незадоволителен и скъп.
Скакво лепило бих постигнал прилична твърдост (да не се рони при допир) и да не влезе в прахосмукачката ?
Между другото,невероятни храстчета стават от сухи водорасли .

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 532
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: Мъх в макета
« Отговор #1 -: 03 Май 2013, 21:58:18 »
Привет!

Шестдесетгодишна рецепта, която и до сега действа...
Водорасли и исландски мъх и подобни ...
1. Мокро консервиране. 
Правил съм я от около 1970 година...
Глицерин и вода. 1 част глицерин + 3 части вода. В Modelleisenbahner се препоръчваше да се добави и боя за вапцване на дърво. Ние минавахме и без това , ако мъхът беше достатъчно силен на цвят...
36 часа стоят  ИЗЦЯЛО ПОТОПЕНИ в разтвора...
Следва съхнене - минимум 2-3 дена....
и Лепене върху готови клончета , които имитират дървета или на земята ,като храсти.
Лепенето ставаше с Бяло лепило ГДРийско и нашенско правено от нишесте, за по- здраво и от туткал. Сега къде Ти туткал?!? Около 2002 ги лепяхме вече с универсално лепило, ма нещо не ме кефеше, щото оставаше следи...

2. Сухото консервиране, става без накисване, особено за фин изходен материал, отгоре го пръскаш с нитро боя или специализирана за диорами от стендовиците.
Така можеш и съвсем фини цветчета, да препарираш. Но има доста по-кратък живот и са по-чупливи от мокрото препариране...

Тези съвети са още от средата на петдесетте години на миналия век...
ПО-ХУБАВО ОТ ЕСТЕСТВЕНОТО НЯМА... 

УСПЕХ!!! ;) ;) ;)

П.П. Спомням си, че като слагахме боя за дърво,от сухата на прах, ръцете ни се вапцваха жИстоко, за това помисли за ръкавици... :sarcastic: :sarcastic: :sarcastic:

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Мъх в макета
« Отговор #2 -: 03 Май 2013, 22:06:20 »
Цъ, с мъх не става. Поне не с такъв от нашата природа. Причини 1001, но най-важните са:
1- съхне и се троши дори и да се пръсне с каквото и да е. Много е тънък и за това е трошлив.
2- събира много прах и когато се опиташ да го чистиш се съсипва.
3- променя си цвета (потъмнява) и не прилича на жива и свежа зелена растителност.
4- свива си обема
5 .....
 
Ако се сещаш навремето, по соца, имаше много работилнички за изработка на сувенирчета - пейзажи, я ловни хижички, я други колибки и то все с естествен материал. Люспи от шишарки за керемиди......и в тоя ред на мисли и умрели мъхове. Вземи виж един такъв сувенир и сам прецени дали ти харесва това което е останало от него.
« Последна редакция: 03 Май 2013, 22:11:30 от gzo »

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 532
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: Мъх в макета
« Отговор #3 -: 03 Май 2013, 22:55:16 »
С исландски мъх става. Ще потърся латинското му название. У нас го имаме. Това съм го правил неведнъж, Стефан Чернев от Русе, Бог да го прости!, също го правеше с успех...

По време на соца, пък и сега, кое предприятие ще си губи времето да ги консервира мокроооо?!?
« Последна редакция: 03 Май 2013, 22:59:30 от Boris 2-12-4 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Мъх в макета
« Отговор #4 -: 04 Май 2013, 08:50:29 »
Вместо киснене, съм си позволявал да го варя в така описания разтвор от Борето.
Освен мъх, варяхме и доста разклонени клонки от някои храсти и съцветия.
Идеята на глицерина е да измести водата от съдържанието на растението,
защото тогава остава сравнително гъвкаво и по-трайно. Слагахме в допълнение
при варенето и боя за яйца - при смесването на почти всички таблетки от цветовете,
се получава тъмно кафяво до черно - идеално за стволове на дървета.

предимства:
1. Евтино и сравнително лесно, самостоятелно производство.

недостатъци:
1. Губи постепенно гъвкавостта си и се обезцветява (независимо дали е със или без боя правено.
2. Не мирише добре в течение на времето особено от водорасли  ако е направено.
3. Някои въпреки обработката мухлясват до 1 година.

изводи:
Сега не сме 70-те години, а 21-ви век и не си струва усилията и резултата,
от такива самоделки. По-добре да се направят по-съвременните методи от
тел, боя, дунапрен, изскуствена вата и силиконови влакна, за самостоятелна изработка
и ако липсва сръчност и удовлетвореност от резултата - да се отиде на покупки.
Има много добри производители - дори и родните са много по-добри от вносните,
при това на приемливи цени.

ПП. Ники, почети насам/натам из форума, преди да пускаш нова тема - поне на три места
(има и отделна тема) за растителността по макетите ни.
Включително и най-новия макет на доктора - човека
е обяснил как си прави дърветата и като гледам снимките, резултата му е много добър!
« Последна редакция: 04 Май 2013, 08:52:30 от pach »

Ники Ботев

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Мъх в макета
« Отговор #5 -: 06 Май 2013, 21:20:26 »
Благодаря за съветите колеги. 
Не знам какъв е моят мъх донесох си го от язовир Калин (2400 м. в Рила).Относно къщичките от миналия век, да помня ги,но няма как да видя такова нещо вече.Важното е , че стана потопих "парцалите "в разредено лепило за стиропор(това намерих в къщи). Стана твърдичко без да е хрупкаво.За трайността не знам ,времето ще покаже.За покупка на готов продукт винаги има време.Това което мога да напрая сам, ще го направя ,естествено следвайки вашите съвети.За водораслите,станаха отлично според мен и да уточня донесох ги от Гърция ,още във водата си приличаха на храсти.Изсушаване,нитро спрей и готово. Скоро ще кача снимки.