Автор Тема: Представяне на JORDAN  (Прочетена 3777 пъти)

JORDAN

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Представяне на JORDAN
« -: 06 Май 2013, 02:37:27 »
Здравейте,

Да се представя и аз - казвам се Йордан, от София съм и скоро направих 55 години.
Завършил съм "Психология" в СУ през 1985 год, но от много отдавна не работя като психолог.
В началото на осемдесетте години бях доста запален по ж.п. моделизма, даже тогава имах и макет /съвсем любителски/. Сега като гледам какви чудесии имат хората в този форум....
Преди няколко месеца открих на тавана си няколко добре опаковани кашона с 8 локомотива  и 35 - 40 вагона в мащаб ТТ и 4 локомотива и 20 вагона в НО.
Отново ме грабна страстта на моделизма.  :)
Четох доста  от публикациите във форума, установих, че доста неща не знам, но явно тук цари дух на взаимопомощ.
Локомотивите ми с активната, любезна и компетентна помощ на  Антон Манковски са отремонтирани, сервизирани и готови за изява върху нов макет, който мисля да направя. Макетът ще е в мащаб ТТ, защото както повечето хора и аз не разполагам с много място.
За макет в НО ще мисля по-нататък, засега само ще събирам неща в този мащаб.

В общи линии е това, надявам се постепенно да се запозная с членовете на форума.
Сигурно от другия месец ще кандидатствувам и за членство в клуб. Разбрах, че клубовете в София са два - нещо не мога много да отлича единия от другия. Май в този в ПЖИ е по-достъпно за нови членове, но може и да не съм схванал правилно нещата.

Ще се радвам на вашата подкрепа и съдействие!

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4781
  • Рейтинг: 632
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Представяне на JORDAN
« Отговор #1 -: 06 Май 2013, 07:05:12 »
Я те знам!

Успех!
 :drinks:
:pleasantry:
 &bgflag

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 532
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: Представяне на JORDAN
« Отговор #2 -: 06 Май 2013, 12:39:30 »
Добре дошъл!

Много се радвам, че ще си имаме и истински психолог....
Много ни е нужен, поне да разяснява  нам, лаиците, що понякога на умряло куче нож вадим...
А колкото до типоразмерите и мащабите и клубовете, съвсем скромно мога да Те посъветвам да изчакаш до към ноември, ще има и национална среща и други големи форуми, така най-добре ще е да си прецениш, КАКВО Е НАЙ-ПОДХОДЯЩОТО ЗА ТЕБ!!!
И най-вече, от какво имаш нужда, когато опознаеш собствените си нужди, ще Ти е най-лесно да направиш изборите си.
Лошото в България е, че голяма част от нещата в жпмоделизма могат да се видят само на картинка, а това което можеш да пипнеш с ръка много често е малка част от цялата картинка.
Пък и данък обществено мнение никак не е полезно да плащаш...
Някой нахвърлянки, ей тъй преди да вземеш решенията си...
1.Кой период(и), от жп историята искаш да възпроизпроизведеш. Ако това е важно за Теб, или пък ще става важно...
2.Каква администрация - БДЖ, Германия, Австрия, САЩ и т.н.
3.Какви вагони харесваш - големи, четириосни или пък съвсем късички.
Боядисани в еднакво кафяво или зелено или пъстри?!?
4.1.Обичаш ли повече да правиш маневри от коловоз 1 до  магазия 1 и от там до завод 2, от завод 2 до рампа 3 и от там до животинска рампа 2?!? Това май-почти никъде официално не можеш да го видиш у нас....
4.2.Или пък да се наслаждаваш на дълги композиции, без да разкачваш вагоните и да получиш главовърт от обикалянето на дългите влакове...Това можеш да го изживеeш колкото си искаш пъти, с най-разнообразен подвижен състав...
5.Знаеш ли къде Ти е силата и искаш ли там да се развиваш....
Само няколко примера:
5.1.Да колекционираш като залягаш на количество.
5.2.------------------------------------------ качество.
5.3.Да правиш къщички от китове, набори.
5.4.---------------------------- от нулата.
5.5.Да правиш ландшафт - гори, реки, тунели...
5.6.Пълна автоматизация......... електроники и звукови декодери да монтираш...
5.7.Да имаш макет и/или модул у вас и там да си строиш на воля, без да Те е еня за норми и съвместимости и да си правиш кееееееееееефа
5.8.Или да имаш кеф от съвместно каране с други колеги и да строиш по норми...
5.9.Да правиш фризури, т.е. да тюнинговаш готов подвижен състав.
5.10.Да преустройваш - т.е. от два триосни пътнически да направиш един четириосен вагон...
5.11.Да почнеш от нулата и само от месинг, пластмаса или картон да направиш подвижен състав...
5.12.Част от тези неща са съвместими, други доста трудно...
5.13.Фатална - В България сме, има и желаещи да помогнат има и такива дето са бая паунджии и не могат да изрекат думите"Това не го знам, питай еди кой си респ. някой друг..."  Инак ще чуеш, "Ние, респ. аз, сме най......"
5.14.Има и психологическа съвместимост... на Теб ли да обяснявам това, общо взето навсякъде има готини момчета и момичета,които ще Ти помогнат я с практичен съвет, я с добро отношение и хубава атмосфера, и гъзари се намират и неблагодарници и използвачи..., като във всяка друга дейност...
5.15.Можеш да съчетаеш това което има домът Ти като възможност, и това което предлагат различните организации , респ. сдружения....
5.16.Черна лъжица в бурето - ако си направил 25 прекрасни къщи, това не значи, че си експерт по всичко, при все че, на много им е удобно ,някой друг да мисли вместо тях....и питат как да запоим, на 800 градуса С това и това, а човекът, не е държал поялник....

Кеф удолетворение и развиване на нови умения Ти желая, както и намиране на нови и добри приятели и колеги...
 :drinks: :drinks: :drinks:
« Последна редакция: 06 Май 2013, 15:42:37 от Boris 2-12-4 »

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re: Представяне на JORDAN
« Отговор #3 -: 06 Май 2013, 13:11:59 »
Добре дошъл , Йордан!
Радвам се , че си избрал мащаб 1:120!
Ще се радвам да видя и колекцията ти :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Представяне на JORDAN
« Отговор #4 -: 06 Май 2013, 17:37:06 »
Цитат на: JORDAN link=topic=4292.msg88956#msg88956 date=1367797047
Здравейте,

...
Четох доста  от публикациите във форума, установих, че доста неща не знам, но явно тук цари дух на взаимопомощ.
...
Сигурно от другия месец ще кандидатствувам и за членство в клуб. Разбрах, че клубовете в София са два - нещо не мога много да отлича единия от другия. Май в този в ПЖИ е по-достъпно за нови членове, но може и да не съм схванал правилно нещата.

Ще се радвам на вашата подкрепа и съдействие!

Чудесно! С някои от нас се познаваш на живо и задочно!
И аз се радвам, че си в ТТ - "идеалния мащаб"!

Впрочем клубовете са поне от година вече три. Ти имаш регистрация и във форума на BGTT,
който се явява третия действаш клуб (за сега) в съвременно отношение (2013г).
В BGTT са изключително отворени моделисти - освен че развиват ТТ-модули, само двама
нямат подвижен състав и в Н0...Всъщност може да се каже и обратното...Трима които работят в Н0,
като основен мащаб, правят същото и в ТТ.
Хайде, че стана малко като реклама...

Поискай конкретна помощ и ще я получиш , от доста хора тук!!!
Весели празнници!!

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: Представяне на JORDAN
« Отговор #5 -: 07 Май 2013, 16:35:56 »
Добре дошъл. Надявам се тук да намериш приятели.
Пожелавам ти да си направиш един хубав макет.