Автор Тема: "Ние, децата от Балабановата фабрика" от Методи Панайотов  (Прочетена 8573 пъти)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Още един значим исторически епос е на книжния пазар, а благодарение на него и още едно бяло петно от историята ни е не само запълнено, но и фактите за него са описани подробно с исторически снимки, данни и документи.

Представям ви книгата на Методи Панайотов:

"Ние, децата от Балабановата фабрика" (История на книжно-мукавената фабрика в Бараково) - 293 стр. луксозно издание на "Валентин Боков - Арт медиа плюс" гр. Дупница, цена 10 лв.

В книгата има подробно описание на дековилката до Рилски манастир, вкл. подвижен състав, гари, спирки, етапи в изграждането на линията, дори и информация за персонала й.

За тези които се заинтересуват от книгата и пожелаят да я придобият, да кажа, че тъй като я закупих с посредничеството на Ст. Стоичков, все още не зная от къде биха могли да си я закупят без формалности (книжарници, интернет), но ще проуча въпроса и ще споделя тук наученото.

Намерих и една статия, която частично засяга и тази книга: http://bolgari.net/semeina_pamet:_chasten_muzei_vyzkresiava_balabanovata_fabrika_v_barakovo-o2-251.html

Друго... ами освен да пожелая накрая на тези, които междувременно са си я намерили - приятно четене! :-)

"Земя като една човешка длан..."  bg&flag
« Последна редакция: 30 Май 2013, 14:39:11 от Vlado »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Последна информация за книгата - същата била в много ограничен тираж и няма да се предлага на книжния пазар. Затова, който иска да се сдобие с бройка, да ми пише на лична, аз поръчвам чрез Стоичков и след време заявителят си я получава надлежно, като ми възстановява парите при получаването.

Цената, пак повтарям, е 10 лв.

Само за сведение за другата година се очаква втора книга (втори том) по темата.
« Последна редакция: 03 Юни 2013, 13:24:28 от Vlado »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Да зарадвам всички, които ми заявиха книгата, че необходимите бройки вече са при Стоичков. Тоест до няколко дни моя милост ще се сдобие с тях, след което мисля, да се заема с раздаването им...  :hi:

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък



50 години двама братя от град Кочериново Иван и Методи Панайотови събират снимки, документи, предмети, за да направят музей на една епоха - Балабановата фабрика,
най-голямата на Балканите в началото на XX век.
Основател на Балабановата фабрика в Кочериново е Тодор Балабанов - бивш поборник до Освобождението, а след това виден индустриалец и общественик. Неговото име и това на брат му Коста е свързано с изграждането на много индустриални обекти в България като жп линията Перник-Радомир, Лъвовия мост в София, спиртната фабрика в Мездра,
Голяма сполука за братя Балабанови се оказва спечелването на Рилската концесия през 1902 г. Същата година те регистрират събирателно дружество за експлоатацията на гората, принадлежаща на Св. Рилска обител, в течение на
20 години. В 1906г. в действие влиза създадената от тях индустриална дъскорезна фабрика в село Кочериново, която
се обслужва от 1 200 работници. Дъскорезницата обработвала добития в Рила дървен материал, който бил спускан по течението на река Рилска, първоначално произвеждала материал за облицоване на къщи и вагоните на БДЖ.
По-късно основават и мукавена фабрика в село Бараково,
край Кочериново, както и теснолинейната жп линията Кочериново-Рилски манастир.
Рилската концесия в голяма степен способства за изключителния икономически напредък и утвърждаване
на братя Балабанови. Забележителните организаторски способности на Т. Балабанов ярко се проявяват при създаването на Съюза на българските индустриалци
през 1903 г., на който е издигнат за председател.
« Последна редакция: 14 Юни 2013, 14:07:54 от Adrian »

misan

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 443
  • Рейтинг: 117
Владо ,запази една и за мен,моля те

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Моля, пишете ми на лична за заявки!  :good:

misan

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 443
  • Рейтинг: 117
Забележката се приема

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Книгите са у мен! Отново на лична ще приемам предложения кога и къде да ги раздавам!

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Имам една позната от Бараково , която любезно сподели тази снимка :



откъм снимащия е Бараково , а от другата страна на реката е квартал на Кочериново - там се вижда и фабриката .
Любопитното е ,че турците навремето са стигнали именно до тази река , но не са я прекосявали

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Гаровата сграда на бивша гара Бараково:



За съжаление фабриката,която се намира точна зад тази сграда, е в окаяно състояние - тотално изтърбушена, пустееща, мъртва.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Да уведомя интересуващите се, че има още четири свободни книги. Който желае да придобие екземпляр, да се свърже с мен и ще осигуря логистиката.

misan

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 443
  • Рейтинг: 117
Книгата е много  интересна и съм много благодарен на Владо за инициативата му да я разпространи .

Разбира се,в книгата има интересни  материали за теснолинейката за Рилския манастир,но според мен най интересна е историята на книжната фабрика в Бараково и за отношенията на хората в нея.

Човек не може да не се възхити на много човешкото отношение на собственика на фабриката Балабанов към своите работници. Построил е за тях отлични жилища,с абсолютно безплатни електроенергия,въглища и вода,осигурил е напълно безплатно и качествено медицинско обслужване,дори детска градина. Фабриката е имала и собствено производство на селскостопанска продукция,която се е продавала на работниците на символични цени.

Подобен човек е бил и прочутия американски индустриалец от немски произход Уестингхауз.Един от водачите на синдикалното движение в САЩ по това време е казвал,че ако всички индустриалци са като него,от него като синдикалист изобщо не би имало нужда.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Мда, книгата е много приятна. Лесно и бързо читаема, като остава едно приповдигнато чувство.
Който още не е наясно за Кейсианството и кейсианската икономика, ак опрочете книгата ще
разбере основите. Икономика с човешко лице - макар тези думи в България отдавна да се детронирани.
За мен годините от ПСВ до ВСВ са най-добрите от новата история на Блъгария. Наред със златното покритие на лева, всичко и било много добре формирано и като човешки взаимоотношения ...и като икономика.
Освен това книгата е пълна с на пръв поглед "скучна" информация във вид на факсимилиета от много документи и инвентарни списъци, но те носят доста ценна информация за горе споменатото!
 :hi:

misan

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 443
  • Рейтинг: 117
Кейнсианската политика е  държавата да контролира пазарната икономика,като по този начин се избягват острите  кризи при нея и се гарантира стабилен растеж. Кейнсианската политика е в остро противоречие с  привържениците на либералната пазарна икономика ,които твърдят ,че пазара регулира всичко и колкото по малко държавата се намесва в икономиката,толкова по добре. В България подобно нещо се наблюдава след преврата през 1934 година,когато  се сключват изгодни за държавата договори с Германия. Но конкретно на Балабанов  държавата не му е помагала. Той просто е намерил пазарната си ниша и то много успешно. И пак ще кажа,че не мога да не се възхищавам на много човешкото отношение към своите работници и служители.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Искам да уведомя всички неполучили все още заявените си книги, че поради забавяне в доставката, необходимата бройка ще е налична едва втората седмица на юли месец. Тъй че дойдат ли, веднага ще изпълня направените уговорки за доставка, за което своевременно ще ви уведомя.
Извинявам се за забавянето, но завися не от един, а чак от двама човека и в случая съм безсилен да променя нещата!  :hi: