Автор Тема: Някой ползва ли релсов материал от Atlas в HO?  (Прочетена 4621 пъти)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Има ли някой сред нас, който да ползва релсов материал (по-точно стрелки) от Atlas? Интересуват ме конкретно HO стрелките #850 и #851 дали някой ги има налични?

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Re: Някой ползва ли релсов материал от Atlas в HO?
« Отговор #1 -: 03 Юни 2013, 23:56:08 »
Аз ползвам релсов път на Atlas RR. Имам 18" стрелки само че са код 83. Тези двете които търсиш са код 100. Ако са ти нужни точно тези за някакви профилни сметки не мога да помогна, за всичко останало май височината няма значение.
« Последна редакция: 04 Юни 2013, 00:02:37 от BaHkaTa »

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Някой ползва ли релсов материал от Atlas в HO?
« Отговор #2 -: 04 Юни 2013, 00:08:47 »
Проблемът е, че Atlas са ги обявили за 20 градуса, а те май са 15. Един американец ми изпрати снимка, на която ясно личи, че след като се допълни отклонението с 2 криви по 10 градуса, релсите не са паралелни, както би следвало да бъдат по спецификация, а се засичат малко по-напред. Та ми се щеше да ги видя тея стрелки наживо и да коригирам съответната библиотека в SCARM.

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Re: Някой ползва ли релсов материал от Atlas в HO?
« Отговор #3 -: 04 Юни 2013, 00:18:25 »
Ще ти ги дам да си ги измериш и да видиш кое къде шава. И цял сет за 18" кръг ще ти дам ако искаш да си допълниш картинката.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Някой ползва ли релсов материал от Atlas в HO?
« Отговор #4 -: 04 Юни 2013, 08:35:21 »
Цитат на: Mixy link=topic=4320.msg89561#msg89561 date=1370293727
Проблемът е, че Atlas са ги обявили за 20 градуса, а те май са 15. Един американец ми изпрати снимка, на която ясно личи, че след като се допълни отклонението с 2 криви по 10 градуса, релсите не са паралелни, както би следвало да бъдат по спецификация, а се засичат малко по-напред. Та ми се щеше да ги видя тея стрелки наживо и да коригирам съответната библиотека в SCARM.

Нещо се е объркал твоят американец. Сложил е една 15 градусова релса вместо 10. Товята геометрия съвпада с тази от AnyRail-

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Някой ползва ли релсов материал от Atlas в HO?
« Отговор #5 -: 04 Юни 2013, 11:27:59 »
Съвпада и с тази от RightTrack - софтуера на Atlas, както и с данните от каталозите. Ама пусто не ми се струва да се е объркал - на снимките ясно си личат стрелката и двете релси по 10 градуса...





И други са се оплаквали, че при изграждане на трасе с Atlas се получават разминавания между плановете и истинските релси, но досега не съм обръщал голямо внимание, защото разминавания винаги могат да се очакват. Но цели 5 градуса си е много...

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Някой ползва ли релсов материал от Atlas в HO?
« Отговор #6 -: 04 Юни 2013, 12:55:26 »
Най-вероятно старите стрелки на Атлас са 20 градусови, но новите със сигурност си личи че са 15!!!
Даже на снимката, правата траверса от където бих пуснал успореден коловоз, се намира на втората
10-градусова релса. Тоест точно по средата и. Следователно допълващата крива трябва да е 15 градуса.
Хубаво е да се намерят геометричните зависимости на релсовия материал от Атлас.
Колкото до разминаването в размерите, ето един начин да се изчислят тези няколко милиметра
при равнобедрени стрелки и съответно дължината на правата изравнителна релса която се слага
до кривата правеща втория колловоз успореден на първия:
http://railwaymodel.blog.bg/hobi/2013/04/08/geometrichni-zavisimosti-v-relsovite-sistemi.1098607

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Някой ползва ли релсов материал от Atlas в HO?
« Отговор #7 -: 04 Юни 2013, 13:43:55 »
Повече ми прилича цялата редица от релси да закачена под ъгъл за отклонението настрелката. Стрелката си е 20 градуса, кривата продължава до края на стрелката, а не до сърцето. Особено ако гледам външната релса все повече ми се вижда чупката от пет градуса с първата крива.

taert

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Някой ползва ли релсов материал от Atlas в HO?
« Отговор #8 -: 04 Юни 2013, 22:29:46 »
Аз имам доста стрелки на атлас на макета, лошото е, че съм ги фиксирал. имам списание с техните продукти - The atlas beginner's guide to ho model railroading. Качвам снимки да видиш дали те ти помагат. Мога да ти дам списанието да си свършиш работата. Ако това не помага ще свалим една, две стрелки от макета и ще ти ги видиш. Ако пък ще ти помогне нещо да измеря ми кажи.





pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Някой ползва ли релсов материал от Atlas в HO?
« Отговор #9 -: 05 Юни 2013, 08:58:39 »
Релсите са плътно сглобени. Доколкото се различава от снимката,
обаче стрелката не е равнобедрена - вижте всъщност къде е връзката
с първата 10-градусова релса?! Практически за да се "опъне" коловоз успореден
на този по правата от стрелката, трябва да се сглоби веднага след отклонението
релса в крива със същия радиус на отклонение като при стрелката, като тази релза
е с отрязък от 15 градуса за "противодействие" на отклонението. Доколкото виждам от списанието
на taert, има такива релси (15 гр.) като части от кръг (360 гр.). Ето какво се получава като сложа
снимката в програма която може да ми измери автоматично ъгъл в градуси:


Гарантирано стрелката е от 15 градуса - измерени през COREL!!!
Ето за какво говорех в предния си пост:


« Последна редакция: 05 Юни 2013, 09:46:32 от pach »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Някой ползва ли релсов материал от Atlas в HO?
« Отговор #10 -: 05 Юни 2013, 10:09:47 »
Значи смятаме че стрелката на снимката е 15 градусова. А пък в каталога на Атлас, както и в официално посочения от тях софтуер, стрелката е написана за 20 градуса. Въпреки че ако се измери снимката от каталога там е 15 - 17 градуса... Хамериканска му работа.

PS: Mixy, не намерих (за 5 минути де ...) чак толкова много хора да са се жалвали че не им излиза геометрията на Атлас. На аутокада стрелката от снимката излиза с права в началото от 0.5 инча, след това крива 15 градуса и радиус 550 мм, започваща в началото, и след това въпросните 1.5 инча права.