Автор Тема: 176 г. от рождението на Левски  (Прочетена 4625 пъти)

ritchie

  • Гост
  • Trade Count: (0)
176 г. от рождението на Левски
« -: 18 Юли 2013, 15:10:30 »
Днес  се  навършват  176 г.  от  рождението  на  великият  българин  Васил  Левски.
 bg&flag   :hi:   bg&flag
Всички   ще  помним  подвига,  който  той  извърши  за  Родината !

В  съзнанието  ми  обаче  изплува  и  част  от  разговора  на  Левски  с  агата,  който  го  изпраща  в  София  след  залавянето:

''-Кажи ми нещо, Джингиби, знаеш ли защо от Къкрина до София те пазеха САМО ТРИ заптиета?
- Не знам, ага.
-Аз така заповядах!!!
Можех да пратя 300, аз обаче пратих трима! И знаеш ли защо? За да могат твоите апапи да им скочат отгоре и да те освободят. Видя ли, никой не ти помогна, а се кълняха в теб. Ха сега, да видиш, Джингиби, за кой народ си тръгнал курбан да ставаш.''

ogiegp

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: 176 г. от рождението на Левски
« Отговор #1 -: 18 Юли 2013, 16:11:09 »
"Хвала" и "Срамота" как може да се съчетават така неприятно в едно изречение точно в този паметен ден :( :( :(
.Много ми се ще и по-скоро истински вярвам,че този разговор не почива на горчива реална действителност а е чиста проба художествена измислица.Напоследък  все по-често чувам от тук и от там тази история и това откровено ме дразни и огорчава. :fie: :fie: :fie:
Аз специално отказвам да я приемам и тиражирам.Вярвам,че се срещам само с приятни и положително настроени и готини хора.Съответно се старая аз също да съм един такъв приятен и положителен човек за близките и познатите ми,които ме срещат ежедневно :good: :good: :good:
Приятни мигове приятели  :hi: :hi: :hi:

urko

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: 176 г. от рождението на Левски
« Отговор #2 -: 18 Юли 2013, 19:46:56 »
 от стефан Цанев


В началото на 1871 година, през януари, в Букурещ в редакцията на вестник „Свобода" се получила дописка от Бълга¬рия, която завършвала с думите:
И ето, че идем, г-н редакторе, през вестникът ви да представим народното мнение пред света.
В бележка към дописката г-н редакторът на вестника Любен Каравелов пояснява:
Тая дописка е писана от едно такова лице, към което ние имаме пълно доверие: изпърво, ние познаваме това лице като човек честен, родолюбив и деятелен; а, второ, той в продължение на две-три години е обикалял цяла България и имал е време да узнае народът и неговият дух; следователно ние се радваме, че можем да украсим вестникът си с негова¬та дописка.
Дотук добре. За съжаление обаче редакторът Любен Ка¬равелов решил да украси и дописката - преработил я, изгла¬дил я, дообяснил я, доуточнил я, разводнил я и казано напра¬во - окепазил я. Още по-лошо: фалшифицирал най-важното в нея:
Ще имаме едно знаме - пишел дописникът, - на което ще пише: „Свята и чиста              р е п у б л и к а".
(Тези три думи сигурно вече подсещат читателя кой е бил този дописник...)
Каравелов го поправил - сменил и трите думи:
На нашето знаме тряба да бъдат написани само три думи: „С в о б о д а    и   с е к и м у с в о е т о!"
Изглежда, много се плашели по онова време от думичка¬та република (повече, отколкото от думичката свобода), щом дори председателят на тогавашния Български Революци¬онен Централен Комитет  Любен Каравелов побързал да я махне.
Ще рече той да я махне и по-късно, когато седнали с Лев¬ски през април следващата, 1872 година да тъкмят Устава на БРЦК, Левски обаче се опънал, тогава Наталия, жената на Каравелов, която се въртяла наоколо, извикала:
-   Ти луд ли си бе, Василе, да говориш за република? Я се огледай: в цяла Европа монархии, ще ви смажат за едната дума като парижките комунари!

Но не всички изпълнили клетвата си да пазят мълчание „до смърт и до гроб".
В средата на 1871 година Българският Революционен Централен Комитет в Букурещ изпратил в България още два¬ма апостоли: Ангел Кънчев и Димитър Общи. (За тяхната обиколка стана дума преди малко.)
Заловен на Русенското пристанище, Ангел Кънчев, упла¬шен, че може да проговори, налапал дулото на револвера си.
Димитър Общи обаче, дето бил се сражавал в Италия до рамото на Гарибалди, а после проливал бил кръвта си за сво¬бодата на Крит, дето в Балкана бил чети предвождал, храб-рецът, който страх нямал от нищо -
решил да обере турската хазна в Арабаконашкия про¬ход, обрал я на 22 септември 1872 година, но само след няколко дни бил заловен, изправили го пред съда и тук за всеобща почуда започнал да издава всичко и всички:
- Нарочно издавах - викал - и другите карах да издават, издавахме и лъжехме отгоре, та да изглежда работата по-голя¬ма, отколкото е, само тъй Европа ще се стресне и ще рече: брех, то там под Балкана имало народ!
И всички издавали всичко и всички...
Святото дело, градено с години, рухнало за няколко дни

Тук почва тъмната страница на предателството , но ключът на това предателство изчезнал завинаги заедно с Левски,
защото, както Исус казва на апостолите: Истина ви каз¬вам, един от вас ще ме предаде - така и Левски писал на съзак¬лятниците в Ловеч: Пророкувам предателство;
както Исус казва: комуто подам натопения залък, той е! - така и Левски пише: аз знам и ще ви го покажа да го видите кой е;
Исус потопил залъка и го подал на Юда - но дали Левски е показал предателя си - не е известно,
а после, както е известно, всеки от съзаклятниците сочел другия и викал: той е!...
Така спорът за предателството на Левски продължава до ден днешен.
Дали го е предал поп Кръстьо заради пари като Юда, дали Марин Поплуканов заради нещо друго, дали някой трети зара¬ди трето нещо, или пък случайно е бил заловен  -
аз няма да влизам в този спор.
Кой е предателят му в случая - не е толкова важно. По-страшното е, че както тълпата иерусалимска дружно викала на Пилат: „Разпни го! Разпни го!" - така и...
Но нека прехапя езика си - да не изрека грешна дума...

 :bad: :(

urko

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Отбелязваме 141 години от обесването на Васил Левски
« Отговор #3 -: 19 Февруари 2014, 20:30:41 »
Българио, за тебе той умря,
 една бе ти достойна зарад него,
и той едиствен за теб достоен,
майко,
беше...





 :hi: :hi: :hi: :hi: bg&flag bg&flag :hi: :hi: :hi:

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: 176 г. от рождението на Левски
« Отговор #4 -: 19 Февруари 2014, 23:59:52 »
Момчета, има малка грешка.

Днес се навършват 141 години от гибелта на Апостола!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Отбелязваме 141 години от обесването на Васил Левски
« Отговор #5 -: 20 Февруари 2014, 08:33:59 »
Лелеле, че сме тъпанари...как цял ден никой не се сети бре.... :angry:

Микси, заглавието на темата е за рождението,
но на поста над теб е за почитта към Апостола в деня на смърта му!!!

Поклон пред делото на Васил Иванов Кунчев - едиственият българин който каза и го показа на дело:

"Ако спечеля - печели цял народ! Ако загубя - губя само себе си!"

Ако само знаеше колко много ще загуби България с неговата смърт...

 :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: