Автор Тема: Макетът на Zong (Петър)  (Прочетена 18100 пъти)

zong

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #30 -: 31 Юли 2014, 16:22:34 »
Цитат на: bategojko link=topic=4440.msg95918#msg95918 date=1406811319
zong, много добре се получават нещата досега!
Жалко, че ще трябва да се разделиш с макета...
Надявам се, да се намери компромисно решение...

Имам още време и мисля варианти, засега ще чакам и като имам време ще работя по малко. Проблемът е, че ми трябва място в стаята и освен да жертвам масата, друго не виждам. Дано да го измисля. Много се бях разстроил преди 3-4 дни, но има светлина в тунела.  :yes:

zong

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #31 -: 31 Юли 2014, 21:30:15 »
Ето как го направих с допълнително лостче:

1. Закрепващата лента я купих от Баумакс и се оказа доста полезно нещо:


2. Отрязвам колкото ми е необходимо, всъщност с няколко огъвания лентата се чупи на желаното място:


3. Следва огъване с клещите, за да се получи това:


4. След това взимаме жица от закалена стомана с ф1мм и я огъваме в единия край:


5. След това имаме нужда от болт, гайка и две шайби с диаметър около 20-25 мм


6. Сглабяме


7. И получаваме


8. След това монтираме:




9. Ето и как работи:
http://youtu.be/uIx-HACvSWw
http://youtu.be/vt3Kn5xJ1CA

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #32 -: 31 Юли 2014, 22:06:22 »
Може ли клиповете да ги цъкнеш на "обществен"?

zong

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #33 -: 31 Юли 2014, 22:09:21 »
Цитат на: mitko0888 link=topic=4440.msg95927#msg95927 date=1406833582
Може ли клиповете да ги цъкнеш на "обществен"?

Готово.

ritchie

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #34 -: 04 Август 2014, 11:13:25 »
Голямо  БЛАГОДАРЯ  за  ценния  опит,  който  споделяш  с  нас ! ! !
 :hi: :good: :drinks:

zong

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #35 -: 30 Септември 2014, 11:22:10 »
Малко поусъвършенствах начина на монтаж с конрадските механизми на места където директното нагласяне на машинката е невъзможно, и така че да е един вид "дурако-устойчиво" и да не се изисква никаква "фина настройка". Единственото нещо, което съм ползвал допълнително от предходното описание, е бормашинка на Sparky, която поръчах оттук: http://devimax.com/%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%88%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B8-br-65e. Бормашинката върши идеална работа с малките свредла и е доста по-евтина алтернатива от скъпите дремели. Все пак да стимулираме родното производство ;). Ето как става:

1. Отново ползвам жица от закалена стомана с ф1.0мм, която този път съм закривил в горната част, така, че да не може да се вади при някакво разместване:


2. Отдолу на дупката, слагам закрепваща планка с две видии, върху която съм пробил отвор с ф1.1мм. Идеята е да се получи това лостово движение:

и монтажа:



3. Движещото рамо го зхващам за масата като след като мушна видията (м4х35мм) слагам и ограничител. Използвах шлаух, който взех от обвивката на мрежови кабел:



4. След това в другия край на движещото рамо пробивам дупка с ф0.65мм, защото на конрадските моторчета жицата е с ф0.5мм и монтирам машинката за него:



Ето и две клипчета с цялата идея и схема:
http://youtu.be/v65WnARg4RU
http://youtu.be/6TlsBE6k-Gg

Надявам се да е полезно :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #36 -: 30 Септември 2014, 11:38:36 »
Тая планка с многото отвори просто може да бъде сменена също с подходящо парче стоманена тел с ушички,
монтирана дори в щлаух залепен с лепило като носач (или пластмасова тръбичка вмеесто шлауха).
Така ще стане още по-семпло, още по-лесно за изработка, леко и ...не толкова огромно и тромаво на вид.
Това с планчицата за опора н алостовия механизъм е много приятна идея обаче...при това функционална.
Въпросните видии (това не бяха ли специални свредла за бетон  :scratch_ones_head:) имаш предвид самонарезните винтове ли?
Машината спарки е готина, особено ако си вземеш и стойка да става настолна.
Но не подценявай дремела (или аналозите му) защото той има по-високи макс обороти
но най-вече е в пъти по-лек и удобен за работа на ръка в някои моменти.
Поздравление за свършеното, продължаващата работа и че намираш време за хобито!
 ;D

zong

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #37 -: 30 Септември 2014, 11:45:33 »
За видиите: да,  имам предвид самонарезни винтове, но аз така им викам :). Относно планката: вярно, че е грозно, но пък е готова, разпробита и така не ми се налага да меря и правя някакви точни неща, т.е. хващам я където е удобно и за която дупка е удобно, все пак е отдолу на масата. То май само бентли и ролс ройс обръщаха внимание на това как ще изглеждат нещата отдолу ;)

ritchie

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #38 -: 30 Септември 2014, 12:51:06 »
Изглежда  надежно,  но  как  се  "обира"  евентуално  луфта,  който  може  да 
се  получи  при  работа  на  лостовия  механизъм.  Или  с  други  думи,  как  се 
гарантира  на  практика,  че  стрелката  след  превключване  ще  заеме  крайно 
ляво  или  крайно дясно  положение  и  няма  да  остане  в  някоя  междинна  точка.

zong

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #39 -: 30 Септември 2014, 13:20:55 »
За тази цел съм сложил тая помощна планчица за опора. Като я центрираш спрямо дупката, няма да има проблем, защото ходът на стрелката е по-малък от ходът на машинката. Доколкото си спомням в упътването на конрадската машинка пише да се пробие дупка 8мм, което означава 4мм ход в посока спрямо средата, на стрелката ходът далеч не е 4мм.

JORDAN

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #40 -: 30 Септември 2014, 20:49:44 »
13 mm

zong

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #41 -: 30 Септември 2014, 21:58:38 »
как ги измери 13мм, колега? 13мм е междурелсието между рамената. Шублерът ми е с точност 0.5 и мери 3.5, което прави точно 16.5 за H0.


А сега някой да ми каже как се оправя това?:
http://youtu.be/iRct9YWeSiM. Стрелките на PIKO са наистина пълен шит. Тази е 4-тата, която трябва да мисля как да оправям. Реших да пусна всички влакове да видя колко може да побере масата и преди това сложих един вагон за почистване на релсовия път. "Людмилата" се оказа единственият локомотив, който може да го тегли. Другите буксуват. Обаче е много тежка и подвижното рамо на стрелката поддава и прави ръб и локомотивът подскача ... :(

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #42 -: 01 Октомври 2014, 09:10:42 »
Трябва да се види на живо, но на първо четене май трябва да убереш луфта между
пластината която превключва езика на стрелката и траверсната скара над тази пластина.
 Тоест между тази пластина и траверсната скара добави пластмасова подложка с подходяща дебелина,
 тогава и езика ще се "изтегли" надолу към скарата и не би трябвало да стърчи или да поддава от по-голяма тежест.
Но все пак трябва на живо да се види, щото от клипа не е ясно точно от къде е проблема.
Така изглежда сякаш някое друго колело от талигата на людмилата се повдига, та резултата който се вижда на клипа е такъв.
 Аз останах с впечатление че имаш "камък" някъде при контрарелсата в канала образуван м/у нея и самата релсау
на изхода от езика, там при сърцето на стрелката - дали пък няма пъпка на пластмасата!?

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #43 -: 01 Октомври 2014, 09:25:07 »
Защо първо не измериш средната колоос на лядмилата. Вижда ми се леко по-широка от останалите. Сваляш я и допираш до другите - веднага ще си проличи.

zong

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #44 -: 01 Октомври 2014, 09:52:34 »
Аз го видях къде е проблемът. Езикът на стрелката има луфт, където е захванат за траверсата. От тежестта подава настрани и се образува ръб между Т профила на релсата и езикът. Ребордът на колелото закача в ръба на Т профила и се повдига. Вече съм го оправял това, ще го оправя и на тая стрелка.