Автор Тема: Съвместимост на протоколи между PIKO,ROCO,....  (Прочетена 3794 пъти)

Xaxo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Здравейте, искам да си взема сет на Roco и да минавам към цифрови модели, но след това да взема локомотив на друга фирма.
Въпросът ми е -Може ли с централа на ROCO-MultiMaus да се управляват локомотиви на PIKO,Fleischmann и др. и обратното- с PIKO-Digi-1 да се управляват локомотиви и елементи на другите производители. В "HobbyLand"ми казаха че Piko-Digi -1 е само за изделия на PIKO  а пък в "Малкия ЦУМ" ми казаха, че могат. Протоколът не е ли унифициран?
Също- може ли Multimaus да се използва като обикновено захранване за старите локомотиви. (имам обикновени PIKO и Gutzold)
Благодаря предварително.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re: Съвместимост на протоколи между PIKO,ROCO,....
« Отговор #1 -: 12 Януари 2014, 23:05:48 »
Цитат на: Xaxo link=topic=4457.msg93161#msg93161 date=1389558649
Въпросът ми е -Може ли с централа на ROCO-MultiMaus да се управляват локомотиви на PIKO,Fleischmann и др.
Да може, като изключим някои изгъзени декодери с хиляди функции, за които трябва да си поне доцент за да ползваш.

Цитат на: Xaxo link=topic=4457.msg93161#msg93161 date=1389558649
и обратното- с PIKO-Digi-1 да се управляват локомотиви и елементи на другите производители. Протоколът не е ли унифициран?
За съжаление това даже не съм го виждал, което иде да рече, че не е кой знае колко функционално.


Цитат на: Xaxo link=topic=4457.msg93161#msg93161 date=1389558649
Също- може ли Multimaus да се използва като обикновено захранване за старите локомотиви. (имам обикновени PIKO и Gutzold)
Благодаря предварително.

Ако локомотивите са без декодер не може!


Мултимауса мисля, че всеки си има и си го ползва така, че ще ти върши работа. Като недостатък е че не може да чете CV - тата от декодерите, ама за такива екстри има други централи на други цени..

А ако искаш съвсем универсална централа тогава Uhlenbrock... Управлява всичко вкл и Мерклин.
« Последна редакция: 12 Януари 2014, 23:09:55 от emilchaushev »

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Re: Съвместимост на протоколи между PIKO,ROCO,....
« Отговор #2 -: 13 Януари 2014, 09:37:19 »
Да, може с централата на Роко да се управляват каквито и да е цифрови локомотиви на други фирми - Fleischmann, Piko и т.н., стига да не са направени специално за AC или променливотоковата система на Мерклин. Протоколът е унифициран, на практика също е изпробвано и работи. С Piko Digi  не е за препоръчване, особено ако трябва да се управляват няколко локомотива едновременно. Системата дори не е Пико-вска, ами е на Уленброк. Относно старите обикновени аналогови локомотиви - не могат да се управляват с цифрова централа, без да се преработят и да им се монтира декодер.
« Последна редакция: 13 Януари 2014, 09:38:57 от IKAR »

Xaxo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Съвместимост на протоколи между PIKO,ROCO,....
« Отговор #3 -: 13 Януари 2014, 13:31:03 »
Благодаря за отговорите. Значи по-добре е да премина към ROCO-MultiMaus, като основа на преминаване към цифрови модели?

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Съвместимост на протоколи между PIKO,ROCO,....
« Отговор #4 -: 13 Януари 2014, 13:38:16 »
Още един плюс за Мултимауса - Пламен му направи превод на български

JORDAN

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Съвместимост на протоколи между PIKO,ROCO,....
« Отговор #5 -: 14 Април 2014, 17:43:01 »
Цитат на: IKAR link=topic=4456.msg93167#msg93167 date=1389598639
Да, може с централата на Роко да се управляват каквито и да е цифрови локомотиви на други фирми - Fleischmann, Piko и т.н., стига да не са направени специално за AC или променливотоковата система на Мерклин. Протоколът е унифициран, на практика също е изпробвано и работи. С Piko Digi  не е за препоръчване, особено ако трябва да се управляват няколко локомотива едновременно. Системата дори не е Пико-вска, ами е на Уленброк. Относно старите обикновени аналогови локомотиви - не могат да се управляват с цифрова централа, без да се преработят и да им се монтира декодер.

...

Купих си парен локомотив на фирмата BACHMANN - SPECTRUM с декодер и звук.
Имам Мултимаус на Роко.
Дали ще мога да управлявам този локомотив в мултимауса?

JORDAN

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Съвместимост на протоколи между PIKO,ROCO,....
« Отговор #6 -: 14 Април 2014, 18:48:36 »
Сам си отговарям - пуснах го за проба и се управлява без проблем - движение, осем вида звук - разни камбанки, сирени, изпускане на въздух и др.

Май ще си купя и звукови декодери и за локомотивите ми в ТТ.

Доволен съм !!!  &bgflag