Автор Тема: Конфигуриране на дълги DCC адреси  (Прочетена 2896 пъти)

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Здравейте,

Тъй като за срещите във FREMO се кара обикновено с дълги DCC адреси и възникнаха въпроси за конфигурирането им, създавам тази тема.

Благодарности към ВаНката, който на сайта си е направил инструмент: http://hobbyworkshop.org/page-long-address-21.html

Ще разясним основната идея без значение с каква централа разполагате или какъв декодер програмирате.

Ето и стъпките:
1. Въвеждате в полето "4 цифрен адрес:" дългия адрес, който трябва да конфигурирате и натискате бутона Изисли. (например 2032)
2. В полетата CV17 и CV 18 трябва да се появят от примера стойности 199 и 240.
3. Задавате на CV29 стойност 37 или 38 (по подразбиране би трябвало да е 5 или 6 и добавяме 32 за да направим bit 5 =1), която разрешава ползването на дълги адреси (и се молите декодера Ви да не е толкова тъп, че да не разбере).
4. Конфигурирате CV17 със стойност 199, според инструкцията на централата Ви.
5. Конфигурирате CV18 със стойност 240,  според инструкцията на централата Ви.

Би трябвало декодера да е конфигуриран

Ако централата поддържа директно конфигуриране на дълги DCC адреси би следвало от CV1 при въвеждане на дългия адрес централата сама да пипне Cv17, 18 и 29, но по горната инструкция не би следвало да имате проблеми, ако не знаете какви възможности има Вашата централа.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Конфигуриране на дълги DCC адреси
« Отговор #1 -: 21 Май 2014, 11:41:58 »
За МултиМауса на РОКО - кат.:10810 не поддържа автоматично дълги адреси, следователно
с тази централа трябва да изпълните последователността описана от Емчо горе в точки 4 и 5,
разбира се като преди това с инструмента на Ванката  :hi:например (има и други в мрежата)
сте си изчислили съдържанието на СV-татат според дългия адрес който искате да присвоите на дешифратора ви.

За други централи - другите да кажат - темата ще стане и  малка база с данни. ;)

За декодерите - дали са умни или не, можете да разберете от описанието им.
Дали поддържат 99 или 9 999 адреса. (подобно е и при старите централи)

Практически по-старите декодери не са толкова "умни", но би трябвало всички
производство след 2008 година да поддържат "дълги"-те адреси. Говоря за фабричните.
За самоделните и с отворен код в мрежата - го пише в документацията им.
 ;D

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Конфигуриране на дълги DCC адреси
« Отговор #2 -: 21 Май 2014, 16:58:18 »
Пламене, ако тази модел на централата на "ROCO" се ъпгрейтне, няма ли да се оправят нещата и да го задава автоматично? Ти правил ли си този опит?  :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Конфигуриране на дълги DCC адреси
« Отговор #3 -: 23 Май 2014, 08:12:33 »
Стефане, обикновенно ъпгрейд се прави когато има смисъл. Доколкото съм видял описанията на различните версии
при Роковските станции от модел 10810 ъпгрейдите просто включват още някакъв език за менютата.
Технологично може да има и други възможности, но аз не съм ги търсил, защото в момента съм доволен
 от работата на МултиМаус-ите ми и ползвам правилото
"Когато всичко си работи, нахрани само кучетата и не пипай нищо друго!"  :spiteful: ;D :lol: