Дистанционно /безжично/ управление на централа CS2. Както бе описано в първия пост от темата, централа CS2 няма собствен модул за безжична връзка. При свързването й към домашна компютърна мрежа с LAN кабел обаче може да се ползва безжичната връзка /Wifi – Wireless/, която притежава всеки съвременен рутър. Комуникацията става с помощта на съвременен смартфон или таблет, който също разполага с безжична връзка и се свързва с рутъра. За управление на централа се ползва специализирано приложение – било за iPhone, било за Android. За други операционни системи засега приложения няма. Не са необходими специални нови модули за работа на централа /като е примерно при ESU 50200 има отделен безжичен модул, който струва немалко пари/.
За управление през iPhone.Въпросното приложение бе пуснато през 2012 г. и се сваля от магазина с приложения. Приложението е платено, но колко точно не знам. Инсталира се в телефона или таблета и прави връзка през безжичната връзка с централата. Повече подробности не мога да кажа, не ползвам тази система.
За управление през телефони и таблети с Android. Приложението беше пуснато през лятото на 2013 г., казва се RemoteCS2,
безплатно e и може да се изтегли на устройството от Google Play Магазин. Размерът е около 3-4 MB. При инсталиране програмата взима под внимание размера на екрана и при малки размери инсталира управление на 1 локомотив, а при по-големи – на 2 едновременно. Цената на безплатното е, че има рекламен гугълски спам, ама и това се преживява. Управлението става по следния начин:
1. Включвате LAN кабела от рутъра в централната станция. Стартирате я и изчаквате да зареди софтуъра. След това стартирате приложението, което е инсталирано в телефона или таблета. /Не забравяйте първо са пуснете безжичната връзка, ако сте я спрели, както и да се сигурни, че устройството се връзва – пароли, МАС филтъринг и прочие защити!/. При първо пускане на приложението то ще ви поиска да въведете IP адреса на мрежовата карта на централата /който сте въвели преди/. Ако не сте задали статичен IP адрес на централата, всеки път ще трябва да въвеждате наново, за да направите връзка /още едно предимство на статичния IP адрес/. В началото ще покажа как изглежда приложението на смартфон с неголям екран.
2. Ако няма връзка с централа, излиза следното съобщение:

В случая не е включен Wifi на телефона, но може и да не е включен кабел, самата централа и прочие.
3. При стартиране на приложението по подразбиране то търси централата на вътрешен адрес ххх.ххх.ххх.255 и ви иска да сложите този на централа. След ОК обаче влизате в следващия прозорец:

В него може да изберете между демо режим и най-долното – Ръчно въвеждане на IP адрес /при мен вече има зададе адрес на втория ред, затова и той излиза в случая/. На следващия прозорец въвеждате IP адреса на централата:

4. Ако връзката бъде осъществена, излиза кратко съобщение, че CS2 е открита и влизате в приложението. Натискате горе вляво иконата му и се отваря следното:

На първи ред е Marklin CS2 и серийния номер на централата ви и накрая две стрелки в кръгче. Натискате ги тях, за да направите синхронизиране на приложението с централата и то да изтегли нужната информация. Отделно на долните редовете може да синхронизирате отделни модули.
5. Влизате в основния прозорец на приложението и натискате Loco list, откъдето ще ви се отвори списък с локомотивите в CS2. Избирате желания и се появява примерно това:

6. От този прозорец имате пълен контрол над локомотива – светлини, звуци, посока, скорост, авариен стоп за цялата система. Скоростта се регулира с бялата лента и белия бутон чрез плъзгане по дисплея или щракане на определено място няколко пъти /промяната по втория начин става стъпаловидно в това приложение/.
7. Управлението на стрелки става като натиснете пак иконата на приложението и от отворения списък избирате Keyboard. Когато сте направили синхронизация на модулите, вече няма да ви се отваря менюто за настройки, а се отваря менюто за другите панели. Оттук може също така да заредите и наличното трасе/трасета, които имате въведени в CS2.

Изглед на екрана при хоризонтално завъртян телефон.

Екран при авариен стоп.

Определено с малък екран работата с приложението не е много удобна, поради необходимостта от превъртане насам-натам – няма как да се поберат голям брой картинки, бутони, плъзгачи и т.н. и да има сигурно задействане при допир.
8. При изтегляне на приложението в таблет с по-голям екран /в моя случай с 7-инчов – 17,8 см/ програмата изглежда значително по-добре.

Имате възможност да заредите 2 локомотива с всичките им функционални команди, а в средата между тях е и прозорецът на панела Keyboard /там може да заредите и Layout/. Управлението е много удобно и лесно. При завъртане на таблета вертикално приложението „прекроява” образа, но отново имате достъп до двата локомотива и панела Keyboard. Стрелките са изобразени много добре, цветно, по типове. Превключват се с натискане по екрана – при всяко натискане сменят положението.

9. За дистанционното /безжично/ управление на централата не ви е нужен интернет. Може да ползвате и друг рутър, който да не е вързан изобщо към интернета. Просто трябва LAN кабелът да го включите в него и да стартирате рутъра. Тук обаче може да срещнете проблем, ако новият рутър раздава друг тип адреси. Ако старият с интернета дава адреси от типа 192.168.0.ххх, а новият дава примерно 192.168.1.ххх, тогава трябва да пренастроите всичките устройства – мрежовата карта на централа, телефон/таблет да се закачи към неговата радиовръзка /отново пароли и защити/. Малко е играчка, но съм го пробвал вече и работи съвсем нормално. И свидетели имам…
Допълнение.
Програмата има и Pro версия, която струва 6,99 € и дава няколко допълнителни функции като:
1. Зуумване на проекта в Layout (Pinch to Zoom)
2. Обратна връзка с модул S88
3. Автоматична синхронизация с CS2
4. Премахване на рекламния спам.