Автор Тема: Gaugemaster PM-1 механизъм за стрелки  (Прочетена 6920 пъти)

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Gaugemaster PM-1 механизъм за стрелки
« -: 15 Април 2016, 17:36:49 »
Механизмите за управление на стрелки са доста, и малко от тях са познати в детайли. всички сме виждали и чували за Конрадските механизми с техните плюсове и минуси.
Темата има за цел да направи един пълен обзор на произвежданите от Gaugemaster механизми PM-1 или както е пълното търговски наименование: Seep PM-1 Point motor with switch.
Така споделям моя опит с този продукт.



Механизмите могат да се използват за мащаби  N, TT, H0, OO и O.
Същите са използвани за двете клубни гари: Кресна и Тополидол в мащаб N.

Този тип механизми представляват платка с два соленоида и ос през тях, която движи лостче/тел, свързващо езика на стрелката. На самата платка е реализирана и схемата за обръщане поляритета (например за захранване на сърце или пък за сигнализация)



От същата серия има и механизъм без схема за контрол или смяна на поляритета - PM-2


както и неговото братче PM-4, което е с фиксиращи крайни позиции на сърцето... Има приложение предимно при стрелки, които нямат "заключващ" механизъм на крайното си положение. Също има схема за обръщане на поляритете на сърцето.



Електрическата схема на изводите:



Описание на изводите (посоките са спрямо картинката и при използване на комутация за захранване на сърце на стрелката):
А - Захранване за Посока ляво
B - Захранване за Посока дясно
C - Общ проводник за двата соленоида
D - комутиран сигнал (лява релса)
E - комутиран сигнал (дясна релса)
F - общ проводник на комутацията (сърце)

Захранването на соленоидите може да се прави с напрежение 12 до 25 V, променливо или постоянно. Тествал съм го и си бачка.
Най- големия проблем на тези механизми е, че нямат крайно изключване на захранването и за това се налага обезопасяване, за да ги предпазим от прегаряне на соленоидите.
Най- простия метод е стрелките да се обръщат с бутон за всяка от посоките, като подаваме захранване само докато е натиснат бутона. Друга опция е да използваме ЦК ключе (A5H или MTS-223) с неутрална средна позиция. така докато е натиснато  ключето в долна или горна позиция ще подава захранване към един от двата соленоида. И при двете опции обаче съществува вероятността управляващия да се отплесне я в моабет, я в размисли и страсти, да задържи бутона или ключето.. и тя белята станала. Ето защо има една хубавиня - използване на CDU (Capacity Discharge Unit) или просто една платчица, която контролира колко заряд да се освободи в соленоидите, след което да спре подаване на захранването. CDU, устройството му и приложението ще коментирам по- надолу.

Сега преминаваме към монтажа на PM-1.
Това е нещо, с което тези моторчета могат да се похвалят. Лесно, бързо, без да се изисква пространство  с размери на платката 54 х 16 мм.

Започваме с отвор в основата, през, който ще минава телта от механизма до езика.


Единствено ни трябва подготовка за центровката на механизма и езика на стрелката.
За да центрираме механизма, който е без устойчиво положение използваме една дървена щипка. Едната и половина изрязваме с прорез 1 мм, а другата с 3 мм


След това обръщаме двете половинки наобратно и ги хващаме с пружината. Широкия прорез влиза в пружината на механизма, а тесния на оста.



Така механизма е подготвен за слагане
Има и по- лесен вариант:


След това трябва да фиксираме езика да е в средата. При мен това беше изпитание, защото стрелките са Peco със заключване на крайната позиция. Аз лично си направих от още една щипка фиксатор. Ширината на щипката е 9мм и само изрязах отвор от 6мм, в който влиза езика, а стърчащите части влизат между езика и релсите.
Ето и по- лесен вариант, който се използва

От тук нататък е въпрос на две винтчета, при фиксиран език и ос, да закрепим механизма за дъската и да запоим всички изводи с проводниците.


Стърчащата тел на макета се резва със секачките минавате и с дремела само оформяте.
Внимавайте, че ако телта минава през пластмаса и тръгнете да режете с дремела може да очаквате разтопяване от нагряването!!!





Упътването на производителя, което ще намерите в опаковката: http://www.gaugemaster.com/instructions/pm1.pdf
Има и шаблон за отворите, който аз така и не използвах.

Има и други различни варианти на инсталиране на този механизъм:




Повече информация тук: http://www.cravenmodels.com/SEEP.htm

Та сега да се върнем на CDU.

Те това чудо има за цел да предпази соленоидите, но ни кара да се простим с AC възможността за захранването им.


Идеята е, че за обръщането на механизма ни трябва ток, който да е голям, за кратко време, след което да се спре подаването на захранване към соленоида, за да го предпазим от прегряване и изгаряне, което оператор правещ го ръчно може да допусне. Е тази фунционалност се реализира с долната схема използваща Дарлингтън транзистор.


Светодиода е наистина полезен. Например нашия е изведен на пулта за управление. Когато свети, означава, че CDU  е заредено и готово за работа. При подаване на заряд към машинката, той изгасва (защото кондензаторите се разрежат). Когато отпуснем бутона, едва тогава кондензаторите започват заряд и диода светва. Е така хванах проблем с един от ЦК ключовете, който не освобождаваше верига, а без CDU това означава изгорял соленоид.

Небходимите части за да си го сглобите, освен ако не ви се дават 10-15 паунда
1 - 1k
4 - 2k2
2 - 1000u 25v - 35v. (може да се наложи да вземете по- големи след тестове)
3 - 1N 4002 диод
1 - 3mm red LED
1 - BD 679 Darlington transistor
1 - парче платка


А ако искате да ви е още по- подредено може и конекторчета да добавите


Материалите съм ги взел от тук: http://www.talkingelectronics.com/projects/CDU-2/CDU-2.html

Тестовете обаче си остават най- добрата проверка. След монтажа на цялото управление на гара Кресна, например се установи , че имаме проблем. Механизмите не обръщаха докрай или изобщо стрелките. Оказа се, че заради дългите кабели между пулта и модулите, както и самите инсталации на модулите имаме допълнителен пад, който не позволява зарада да обърне механизма... Решението - слагате допълнително кондензатор.

Трябва освен това да се внимава и при проектиране на управлението дали ще има стрелки, които ще се обръщат едновременно. В този случаи също ще е необходим по- голям капацитет на кондензаторите.

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: Gaugemaster PM-1 механизъм за стрелки
« Отговор #1 -: 15 Април 2016, 22:22:24 »
Чудесно!! ... както винаги...

Но най-напред - Добре дошъл отново! - не беше писал година и половина...

Поздрави!