Автор Тема: преработване на ръчен Drehscheibe(обръщател) fleischman 6050 в електрически  (Прочетена 3673 пъти)

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Тоя път няма да слагам снимки само видео
на вече работещия обръщател . Това е за хора които нямат 50 до 100 евро за оригинален
а имат само 10 като мен но въпреки това искат и те да си имат електрически обръщател.

Използвал съм часовник за обезкрежаване за хладилни съоръжения български от времето на комунизма.
Но вие може да използвате редуктор и от микровълнова фурна с въртяща се тава.
Много са индентични . Махате оригиналния двигател който е за 220в взимате му зъбчатката
и си слагате моторче в моя случай от СД-ром за комп но става и каквото и да е друго подобно.
Друго което може да ви свърши работа е някой от продаваните в магазините контакти с часовник
за около 10 кинта. Взимате само часовника трябва обаче да го разглобите защото той прави едно завъртане за 12 или 24 часа
което нас не ни устройва . Вътре в него зъбчатките са подредени на колони една върху друга  трябва да извадите повечето от тях и да оставите само 3 или 4 в зависимост от типа часовник .
Или да си пробиете нов отвор за моторчето близо до последната колонка зъбчатки коята върти вече основната ост която се подава навън . Точно тази ост ще закрепите на рамото на обръщателя . Тя е по голяма от оригиналната ост на рамото така че имате възможност да си я напастнете и закрепите здраво.

И управлението както се вижда може да е траф или мишка на пико на механо или квото друго имате излишно а става и с фиксирано напрежение и цк ключе 3 позиционо. Но с регулируемо захранване е много по лесно да позиционирате правилно рамото защото към края вече може да намалите оборотите до минимум .

Хубаво ще е да има система за самопозициониране но за сега ще го оставя така в бъдеще като му дойде пак редът ще го мисля и ако измисля нещо ще го споделя.

Пствам тази тема само за да споделя идеята
всеки само може да вложи лично творчество за доразвиването и
и ще ви бъда безкрайно благодарен ако ми спестите негативизма си в постовете и коментарите  :yes:

https://youtu.be/TEwR8kxEU4g
« Последна редакция: 22 Април 2016, 22:27:11 от svetljjjo »

martochkata

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 201
  • Рейтинг: 45
Браво!  :clapping:
Много добре си направил обръщалото.
Най-важното нещо е да ти харесва на теб, а не на другите според мене.Продължавай в същият дух и не обръщай  внимание на критиките.
Тук има хора, които имам чувство, че само влизат в този сайт, за да излеят отрицателната си енергия, да откраднат някоя идея и да избият някакъв вид комплекси.
Имай в предвид, че те само плюят и никога няма да покажат модел направен от самите тях просто, защото не могат да направят такъв.
Прави си кефа и ще дойде момент в които просто ще спрът да те дразнят.
Хобито е за да ти доставя удоволствие на теб и да покажеш на други хора имащи същият интерес какво си направил.
Още веднъж те поздравявам за идеята много е добра и продължавай смело напред с моделите. :good:
« Последна редакция: 22 Април 2016, 23:15:08 от martochkata »

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Поздравления за идеята и положения труд. Следващите изречения не ги приемай като критика, а като препоръка!
 Освен да се върти, обръщалото трябва да спира автоматично пред всяка релса от кръга, както и да подава ток към всяка релса , пред която е спрял.
https://www.youtube.com/watch?v=8BMb7LtX468&feature=youtu.be

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Това е абсолютно вярно което казваш
Самия ръчен обръщател има система за подаване на напрежение към релсите
2 пластинки контактуват отдолната страна на релсите когато рамото дойде на положението на релсата
също и самото рамо има 2 пластинки които се трият в писти в кръг и изведени 2 проводника за захранване
иначе казано флейшман са си направили тази система за подаване на захранване на релсите и аз съм я запазил.

А по втората точка за самопозициониране
обръщателя има 2 сачми в двата си края които попадат във вдлъбнатини срещу релсата
но аз имам и Ардуино и ми се ще с него да му направя цифрово управление
Работя по този въпрос и като имам работещо решение ще го споделя
както се казва To be continued ...  :yes:

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Цитат на: Сaprycorn link=topic=4859.msg104363#msg104363 date=1461411757
Поздравления за идеята и положения труд. Следващите изречения не ги приемай като критика, а като препоръка!
 Освен да се върти, обръщалото трябва да спира автоматично пред всяка релса от кръга, както и да подава ток към всяка релса , пред която е спрял.
https://www.youtube.com/watch?v=8BMb7LtX468&feature=youtu.be
Доказал съм го научно. че това изобщо не е задължително. Всичко е въпрос на редуктор, колкото по-бавен, толкова по-прецизен!Така,  няма проблеми с точното спиране и хода изглежда реалистично! https://www.youtube.com/watch?v=VEP_X1khtxk На практика няма нужда от сложни позициониращи схеми. Eдно джуниорско трафч е на пълно достатъчно. По сложното е какво се случва с тока по коловозите,но и като завъртиш локомотива на 180 градуса. Какво се случва когато, имаш два локомотива един срещу друг в два срещуположни коловоза !? Въпреки, че съм измислил и реализирал решение ми е интересно вие какво ще направите тук!
« Последна редакция: 24 Април 2016, 12:15:21 от jopeto »

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: jopeto link=topic=4859.msg104371#msg104371 date=1461487423
По сложното е какво се случва с тока по коловозите,но и като завъртиш локомотива на 180 градуса.

Както може да се види от снимката самото рамо има изведени изводи за захранване  отделно .
Защото то прави контакт с основната релса и нейната срещуположна при което ще имаш на нея захранването от трасето.
за другите две се използва допълнителното захранване на рамото .


Цитат
Какво се случва когато, имаш два локомотива един срещу друг в два срещуположни коловоза !? Въпреки, че съм измислил и реализирал решение ми е интересно вие какво ще направите тук!

Ще се случи това че и двата ще се движат в една посока независимо как са обърнати един спрямо друг при условие че получават едно и също захранване и че са аналогови при цифровите на където му зададеш на там ще тръгне може единия да върви другия да си стои  знаете как е . Цифровите можете да ги ударите челно а при аналоговите това може да стане само ако на единия са му разменени кабелчетата на моторчето  ;D