Електроника и Електротехника | Electronics and Electrical Engineering > Цифрово / дигитално управление | Digital Command Control
Цифрова централа z21/z21 Start „бяла“ №10825 на Roco
Best Ripper:
В тази тема започвам описание на цифровата централа z21 на Roco/Fleischmann - „бялата“ централа с кат.№10825. Централата вече навлезе доста у нас и на мен самия се налага да я ползвам покрай разни съвместни проекти.
Съдържание на темата и бързи връзки в нея /подлежи на уточняване/...
Малко като предговор за начало. Производството на цифровите централи z21 и Z21 на Роко-Флайшман започва през началото на 2013 г. Принципно претендират да са цифрови централи от висок глас, но лично аз не мога да се съглася с това, предвид факта, че централите на другите производители от този клас /Мерклин, ЕСУ, Уленброк и т.н./ имат вграден дисплей и самата централа се управлява без употребата на външни устройства. Всички централи от висок клас имат максимално токово натоварване от 5 или 6 ампера, докато при централите на Роко/Флайшман то е почти наполовина. Друга подвеждаща тактика и нелоялна търговска практика е наименованието на двете централи – „малко z” и „голямо Z“, което нерядко води до грешки, спорове и проблеми от неясноти във форуми и описания. Третият момент е появата на най-новия вариант z21 Start, който допълнително усложнява работата с нея и налага ваденето на допълнителни средства за използване на пълните възможности на централата z21 /малко z/.
Разлика между z21 №10825 и Z21 №10820.
Двете централи външно се различават по оцветяването си, оттам идват и разговорните им наименования „бяла“ и „черна“. Като размери нямат разлика. Като тегло – „черната“ е малко по-тежка. Разликата е само в задния панел – Z21 „черната“ има повече изводи, както и от някои функционални възможности.
Преден и заден панел на „бяла“ z21.
Преден и заден панел на „черна“ Z21.
Всички изводи, бутони и индикации на двете централи са отпред и отзад, по другите страни няма нищо.
Сравнителна таблица между възможностите на двете централи – „бяла“ и „черна“.
Забележка: Най-ранните версии на софтуъера на централите не поддържат формата MM. След версия 1.11 вече и той е включен, но само в режим на четене. В режим и на програмиране го има след версия 1.23. POM четене и програмиране в DCC също е възможно чак след версия 1.22.
Best Ripper:
Разлика между z21 и z21 Start.
Външно двете централи са абсолютно еднакви – единствената разлика е в надписа. Чистата z21 бе пусната първа в продажба, като се продаваше заедно със стандартен интернет мрежов рутер с безжична връзка – без значение дали в стартсет или самостоятелно. Който преди 2-3 години си е купил такава, е спечелил. Централите z21 от този вид вече не се продават /евентуално само втора употреба/. Последните 2 години от Роко/Флайшман се изтарикатиха и блокираха възможността новозакупена централа да се управлява дистанционно. В стартсетовете започнаха да слагат MultiMAUS 10810 /явно имат много произведени/ за елементарно управление на централата /което осакатява възможностите й/, а за отключване на връзката към рутера и пълните й възможности добавиха специална платена система с въвеждане на код или код+рутер. И моделът стана z21 Start, вече се продава само в стартсетове. За щастие много търговци разкомплектоват въпросните сетове и чисто нова централа z21 Start може свободно да се закупи и отделно.
ВНИМАНИЕ: По-надолу всичко описано ще се отнася основно за z21 Start, като разликите с z21 ще се упоменават пътьом /ако има такива/.
Изглед на преден панел на z21.
Изглед на преден панел на z21 Start.
ВНИМАНИЕ: Който е решил сега да си купува такава централа /нова/ да има предвид факта, че централата е z21 Start, а снимката в обявата нерядко е от z21 /без надписа Start/. Обикновено това е описано в заглавието на обявата или в самата нея. Четете внимателно текста!
Best Ripper:
Описание на z21 и z21 Start.
Централата представлява правоъгълна пластмасова кутия със заоблени ръбове. Размерите й са 207 mm x 146 mm x 37 mm. Тегло: 355 гр. /без захранване, рутер и кабели/. На предния панел вляво има кръгъл черен бутон, над който има светлинна индикация, а под него надпис Stop. Вдясно до бутона е надписът z21 /или z21 Start/. В десния край има два извода RJ12, означени с X-Bus.
На задния панел има няколко извода /от ляво на дясно/: стандартен извод RJ45 на компютърна LAN карта с жълт и зелен светодиод в горните краища; извод RJ12 R-Bus; извод RJ11 B-Bus, специален контакт за щекер /зелен на цвят/ за влаковото трасе; кръгъл куплунг за захранването.
От другите страни изводи няма. Стикер със служебна информация има на долната страна.
Захранване на централата.
Централата се захранва с прав ток 18-24 волта, който се подава от импулсно захранване тип „адаптер“ за контакт. Захранванията, които се продават с централата, са 18 или 36 VA за z21 Start или 36 VA за z21, които са недостатъчни за пълното й натоварване. Явно производителят е решил да прекара потребителите да си купуват отделно по-мощни захранвания /примерно 60 VA и повече/. Напрежението се подава отзад на кръглия куплунг. Дължината на кабела на адаптера е 2 метра. Тегло на адаптер 36 VA с кабела – 210 гр. Бутон за включване и изключване на централата няма.
Свързване, стартиране и изключване на централата.
Свързването на централата е елементарно. Захранването се подава на кръглия куплунг отзад и тя веднага тръгва. Към зеления щекер за трасето се монтират две жици със сечение поне 0,5 мм2 – за целта е необходима малка права отвертка. Върху щекера има две винтчета подобно на лустерклема, които фиксират жиците. На другия край те се свързват към двете релси на трасето. Ако централата е от цифров стартсет в мащаб Н0, най-вероятно към нея има сглобен кабел с щекер и дължина около 1,5 метра, а към релсите е запоен специален извод за релси тип „Геолайн“ на Роко, който се монтира на някоя права релса. Ако не е необходим, се отпоява или кабелът се отрязва.
При свързване и тук важи основното изискване централата да бъде включена на едно място в трасето /извън стрелки и коловози/ и да не се използват други управления заедно с нея /цифрови или аналогови/.
След включване започва да свети контролната светлина на предния панел над бутона Stop. Има четири различни светлинни индикации на състоянията:
1. Синя постоянна светлина – нормален работен режим.
2. Синя мигаща светлина – ръчно задействан бутон Stop /този на централата или от външно устройство/.
3. Червена мигаща светлина – авариен стоп на централата /късо съединение или претоварване/.
4. Зелена постоянна светлина – режим на програмиране.
Централата подава постоянно напрежение с 1 волт по-ниско от захранващото на изхода към релсите, като токовата защита сработва при 3,2 ампера.
Самата централа представлява само това! Тя няма собствен дисплей, няма собствено управление /бутони, клавиатура, регулатори и пр./. В този си вид тя е напълно безпомощна за използване. Явно от фирмата са решили да опростят /или да изпростят/ нещата до крайност с цел намаляване на себестойността и увеличаване на печалбата.
Изключването на централата става чрез изваждане на захранването от контакта. Задържане на бутона Stop само сменя режимите на централата, но не може да я изключи.
При натискане на бутона Stop има три възможни положения:
1. Краткотрайно еднократно натискане – смяна на работен и стоп режим.
2. Натискане и задържане около 3 сек. до червена мигаща светлина – рестарт на централата.
3. Натискане и задържане около 5 сек. до виолетова мигаща светлина – презареждане/възстановяване на заводските настройки.
Best Ripper:
Включване на кабелни устройства към z21/z21 Start.
В централата могат да се включват чрез кабел различни допълнителни модули. Най-достъпният на първо време неин извод /в z21 Start/ е X-Bus RJ12. В него се включват различни „мишки“, чрез които се управлява централата. Съвместими модели са:
1. Roco RouteControl
2. Roco Lokmaus 2
3. Roco Lokmaus 3
4. Roco multiMAUS /POM четене е възможно при софтуеър на мишката 1.04 и 1.22 или по-нов на централата/.
5. Funky /при софтуеър на централата 1.24 или по-нов/
6. Lenz LH90 /при софтуеър на централата 1.24 или по-нов/
7. Lenz LH30
8. Lenz LH100
9. Детектор на заетост при компютъризирано управление
От задната страна могат да се включат:
А/ в извода B-Bus
1. Roco Booster №10765 (10762)
2. Roco Braking Generator №10779 – спирачен модул
3. Roco Signal Module №10777 – модул за светофари /заедно с Roco Braking Generator 10779/
4. Littfinski DatenTechnik (LDT) Booster LDT DB-4
5. Littfinski DatenTechnik (LDT) Booster LDT DB-2 /заедно с Roco LDT Adapter/
6. CDE Booster – заедно с Roco Booster Adapter 10789
Б/ в извода R-Bus
1. Roco Feedback module №10787 – модул за обратна връзка
2. Littfinski DatenTechnik (LDT) – LDT GMB-8 – модул за заетост /заедно с Roco 10787/
3. Roco multiMAUS 10810 – само за обновяване на софтуеъра
В/ в извода LAN
1. Стандартен мрежов интернет рутер – принципно Roco ползват такива на TP-Link, но може да се ползва всякакъв с определени настройки. Чрез него се осъществяват следващите възможности.
2. Безжично управление със смартфон или таблет за Apple системи и Android – за z21.
3. Безжично управление със смартфон или таблет за Apple системи и Android след допълнителна активация – за z21 Start.
4. Компютърна програма за управление на централата – компютърът трябва да е включен в мрежата на същата. Такива програма са:
- Rocrail – версия 4635 или по-нова
- iTrain – версия 3.0 или по-нова
- TrainControler – версия 8.0 B4 или по-нова
- ModellStellwerk – версия 8.0 D1 или по-нова
- И други.
Самата фирма Roco няма собствена програма за управление на централата през компютър.
Тук може би е мястото да спомена, че поради липса на отделен извод за програмна релса всяка пренастройка на декодер/локомотив се извършва на основното трасе /което налага отстраняване на всички локомотиви и устройства с декодер/ или да се превключва с ЦК ключ на отделна релса.
mitko0888:
--- Цитат на: Best Ripper link=topic=5036.msg109881#msg109881 date=1513884540 --- Малко като предговор за начало.
--- Край на цитат ---
Всъщност историята ми е следната. През 2012 се обявява новата цифрова централа на Roco/Fleischmann, или Modelleisenbahn GmbH. Z21 (черната) излиза на цена от 400 евро. През 2013 се предлага в елементарни сетове (един дизел с два - три вагона) започващи от 500 евро, и около 800 евро в комплект с по-сериозни влакове.
Себестойността на една такава кутийка е далече от тези числа, но само ако се продава масово. Така че през 2013 стартовите сетове се комплектоват с z21, бяла, които започват от 400 евра. В нея са махнати някои неща, които така или иначе не отговарят на идеята за "начални" комплекти, не са нужни, като по този начин се запазва (и до сега) цената от 400 евро за черната централа, а бялата z21 в комплект с едно непретенциозно влакче спада до 350 евро за 2014, а през 2015 намалява и до 280. В тази цена обаче няма мишка или каквото и да е копче за управление - трябва таблет, но такава е идеята от самото начало.
През 2016 с името z21start излиза версията със забранени основните мрежови функции. Вместо това в сетовете се слага старата добре позната жична мишка, която се продава и отделно за 99 евро. Стартовите сетове обаче падат до 200 евро за всичко - четириосен дизел с три вагона, релси, z21start, мишка, захранване. За 2017 тези сетове поскъпнаха лекичко с 10%. Така в сета получаваш всичко за да си караш влакчето, макар и с познатата стара мишка. Който иска да е модерен - добавя още 30 евро за код, или 42 за рутер с код, и си използва таблета. Или пък новата WiFi мишка за още 100.
z21, бялата, или z21start, НИКОГА не са предлагани като самостоятелен продукт от Роко. Предлагат се само от търговци. Повечето от тях изрично обявяват че са от разкомплектовани старт сетове, но някои ги опаковат в кутия която по всичко отговаря на роковската.
Така че, купувайки от ebay, lippe или от където и да е, всичко се предлага като z21, номерът е все 10825, но трябва да се провери внимателно:
- каква е централата - дали е z21, предлагана до 2015 г., или z21start, от 2016 г. насам;
- ако е z21старт, дали е отключена или трябва да се платят още 30 евра за кода, или е включен в цената, или в цената е включен и рутера с кода;
- ако е от старите отключени z21, има ли рутер в комплекта или не.
- в комплекта има ли мишка или не.
- в цената има ли въобще захранване, ако има - какво е то - оригиналните роковски са: 10850 18V 36VA (2А) и модел 10851 за 20V 2.6А (52VA). Такова за 1А / 36VA може и да има, но не съм виждал даже и на снимка.
Т.е. с номер 10825 всеки търговец може да ви пробута от самостоятелна бяла кутийка z21start до пълна цифрова система със захранване, рутер и код. Във всички случаи взети от разкомплектовани сетове, като резервни части или втора употреба.
Обърквацията ще продължава, тъй като в началото на 2018 е обявен един хубав сет за 580 евра, с рутер и WiFi мишка. В каталога беше обявен със z21start и WiFi пакет - рутер с код, както всичко след 2015 г., но сега излиза отново с отключена z21 без надпис start.
ПП: Не знам защо bestripera реши че е централа от висок клас. Рекламите за черната Z21 се появяват в каталога за стартови сетове, обявена като:
- цифрова централа от ново поколение,
- изглед от кабината на фюрера и
- управление с таблет.
По това време Пико сложи името си на една "новост" с моторче за въртене на копчето и цветен дисплей с ограничен дизайн и възможности за софтуера, докато роко излезе с една елементарна кутийка с една платка вътре, която върви с безплатен софтуер за смартфон. А и Мерклин бяха принудени да слязат на 250 евро за стартов сет с CS2, която е доста по-сложна и има повече неща, ама трябва да се продава на същите пари...
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия