Работа с мобилното приложение – втора част Продължавам с описание на приложението за централата през телефон. Основната причина за това е, че смартфоните са много по-използвани от таблетите и съответно много по-голяма е вероятността да управлявате централата с такъв.
От основен екран на приложението с бутона Settings се стига до прозореца:

С натискането на бутона Controls влизате в раздела за добавяне, настройване и изтриване на декодерите за стрелки. В него има заредени заводски две стрелки – лява и дясна. Горе вдясно е бутона „фотоапарат“, чрез който може да заредите някакъв фон на този прозорец /ако желаете/. С бутона „плюс в кръгче“ може да добавяте нови устройства, като има и възможност за:
1. Управление на една стрелка
2. Едновременно управление на група стрелки /две или повече/
3. Да оставите бележка
4. Да настроите детектор на заетост.

За съжаление тук нищо не съм разучил и пробвал, тъй като досега не съм пробвал управление на DCC декодер за стрелка поради липса на модули. Обяснението ще остане за друг желаещ.
След връщане назад в средата на екрана има група от три бутона: Export, Import, Select Layout.
С първите два може да запишете или внесете готов проект на трасе. След влизане в Export горе има ред Presettings с чавка вдясно. При натискането му се генерира файл на въведено ръчно трасе, който може да се запише в SD карта на телефона или да се изпрати на имейл. Обратно на първото през бутона Import се стига до бутона From SD-Card, откъдето може да въведете готов файл. Чрез Select Layout може да изберете из между вече внесени трасета. Опитите ми да заредя празно трасе водеха непрекъснато до забиване на централата. Така че не мога да ви обясня какво се случва. Възможно е по този начин да се прехвърлят настройки на стрелкови декодери, но дали е така…
В долната част на екрана са двата служебни бутона – за настройване на приложението и за настройки на централата.
Чрез бутона App Settings се влиза в настройките на приложението.

В него горе се вижда IP адресът на централата, като можете да направите рестарт на порта. След това е настройката за Stop бутона – дали да спре локомотивите или да спре захранването към трасето. Може да включите авариен стоп при прекъсване, да обърнете посоката на движение, да промените времето на импулса за превключване на стрелки, както и да изключите показването на адреса на стрелките в прозореца им за управление. Най-долу може да зададете лична парола за достъп до приложението. Има още една опция – Switch Locos on whipe, която не можах да разбера за какво служи.
Чрез Z21 Settings се влиза в настройките на централата. Те са същите, които ги има в програмата Z21 Maintenance, макар там те да са в различни прозорци.

В прозореца горе се показва моментната токова консумация в милиампери. Под нея има достъпни две настройки за изходни напрежения – за трасето и за програмната релса. Странното е, че по описание z21/z21Start не могат да променят изходното напрежение и това на програмната релса, следователно тези две опции не трябва да са достъпни. Промяната в стойностите се приема, но не можах да разбера дали реално е така. По-скоро не.
Може да се спре Railcom, да се настрои стопът на централата, както и настройките за програмиране. Най-долу /нужно е превъртане на екрана/ е бутонът Send to Z21 за изпращане и записване на новите настройки в централата.
Програмиране на локомотивиВ началния прозорец избирате Programming.

В z21/z21 Start се работи през Programm on Main, тъй като няма отделна релса за програмиране. За по-лесно ориентиране на потребителя би трябвало бутонът поне да бъде Programm on Main track или нещо такова, ама нейсе. За Z21 се влиза през Programming Track и се работи върху отделната релса за програмиране. И в двата варианта се работи с директно с CV-тата на декодера. Аз не съм се занимавал много с тази част, така че който знае и желае да се включва.
Третият бутон е за програмиране адреса на локомотива – може би най-важната и използвана функция в програмирането. На трасето се поставя локомотивът и се натиска бутона за четене Read. Централата прочита настройките на декодера и показва директно адреса в полето над бутоните и стойностите на CV1 /което е адресът на локомотива в DCC/, CV17, CV18 и CV29bit5. Достъпно е само реалният адрес в лентата, долу не може да се променя нищо от този прозорец. Директно се избира нов адрес и се натиска бутона Program. След това може да се провери отново с Read дали е сменен.
ВАЖНО: Ако преди това локомотивът е бил въведен в списъка в Control Panel, то новият му адрес остава неактуализиран – ще трябва ръчно да го коригирате. Рестартиране на приложението не дава резултат в случая. Ако не го промените, локомотивът е неуправляем – белята не е само в разминаване на надписа. Явно в списъка локомотивите са с запаметени настройки, които не се актуализират от програмата при препрограмиране на декодера. Не е добре направено.
Четвъртият бутон е за настройване на LocoNet. По принцип z21 не го поддържа. Евентуално потребител с Z21 „черна“ може да обясни.
Сега установявам, че съм пропуснал едно обяснение. Става въпрос за използване на локомотив с вградена камера. От началния прозорец при избиране на Settings- Locomotive Settings-Въвеждане на нов /плюсчето с кръгче горе вдясно/ или избиране на въведен локомотив, при маркиран или при ново маркиране на отметката Video-Loco под нея се появява бутонът Configure Video-Loco.

При влизане тук се появява следното:
Тъй като връзката на вградената камера е безжична, се ползва отделна комуникация и отделно IP за връзка с рутера. В полето се въвежда IP адресът на камерата, който трябва да се намери в упътването на локомотива. Под него може да се маркира Direktsteuerung /не е преведено на английски/ - би трябвало да означава „управление в онлайн режим“. Отдолу може да се стартира видеото /при правилна настройка/, както и допълнителна настройка, за която не мога да ви кажа нищо, тъй като тя изисква локомотив с камера, а аз нямам такъв. След това проверка може да се направи като се влезе в Control Panel, избере се локомотива и се натисне бутона за камера вдясно от плъзгача на скоростта. Камерата може да работи и без локомотивът да е в движение – стига да има захранване и връзка с рутера.
Два клипа от тубата на изглед от такава камера:
https://www.youtube.com/watch?v=6EKMg8hP0dshttps://www.youtube.com/watch?v=yXKBUi39G-QВторият е по-истински, дава по-ясна представа за реалния образ от камерата. Реално образът от камерата е с ниска резолюция на този етап – 360p. За в бъдеще се надяваме да бъдат поставени по-добри камери, а защо не и такива със звук. Възможно е вече в някои модели на Роко да има и по-добри камери, нямам наблюдения.