Автор Тема: Няколко въпроса за ЖП трасе  (Прочетена 7644 пъти)

datanasov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Няколко въпроса за ЖП трасе
« -: 01 Юли 2018, 02:01:24 »
Здравейте :)
От няколко седмици започнах да си правя ЖП модел. Най-после от години, успях да си сбъдна мечтата - влакче :)
Със Scarm започнах да правя модела на трасето.
Докарах го до тук, но след няколко симулации, средната част не ми се струва много удачна, а колкото и да се мъче не успявам да направя така нареченият Revers Loop вместо глухите коловози.
Много ще съм благодарен ако някой даде съвет как се прави. Гледах на сйата на Scarm но не мога да намеря сорс файл, а от картинките нищо не се разбира.
Другият въпрос е има ли някакви препоръки за вдигане на трасето - опитвам се да направя две трасета да се пресичат, като едното е на колко 100мм над другото, но разстоянието става прекалено голямо.
А, да, забравих най-важното макетът е НО 1:87 с релси на Piko.
Предварително благодаря!

Ето снимка на макета плюс самият сорс файл:


Scarm Layout v2.1
https://drive.energy-bg.org/s/kQwEEjfLnrawein

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Няколко въпроса за ЖП трасе
« Отговор #1 -: 01 Юли 2018, 11:27:03 »
Здравей!  :hi:
При извеждането на трасето на второ ниво трябва да съобразиш няколко неща:
1. Височина на светлия отвор - в H0 не трябва да е по-малка от 69 мм., респ. 77 мм., ако ще слагаш контактна мрежа. В твоя случай 100 мм. си е много добре.
2. Ширина на светлия отвор - за H0 не трябва да е по-малка от 50 мм., респ 66 мм., ако е в крива.
3. Дължина на наклона - не трябва да е повече от 40 промила т.е. на 1000 мм. от проекцията на релсовия път, не трябва да се преодолява по-голяма височина от 40 мм. Тук трябва да се направят някои изчисления - изчислява се по формулата l = h.1000/s, където h е височината на светлия отвор, а s е предвидения наклон на участъка в промили. От дадената от теб снимка не става ясно къде точно ще е този наклон.
За revers loop не мога да ти дам съвет, защото не знам какво е  :)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Няколко въпроса за ЖП трасе
« Отговор #2 -: 01 Юли 2018, 11:50:57 »
Reverse Loop е английския термин за "обръщателно ухо". Ето примери на SCARM макети с такива елементи: ЖП Макети и Релсови Планове с Обръщателно ухо.

Относно твоя конкретен релсов план, като за начало, бих предложил следните промени:

1. Премахване на S-криви в най-горния и най-долния коловоз
2. Тройна стрелка в дясната гърловина
3. Премахване на повечето криви R1 (останаха само 2 в най-горния коловоз на гарата, но и те може да се махнат)
4. Лека промяна в маневрения район



http://www.scarm.info/temp/Rails2.1a.scarm

Преди да се правят по-сериозни промени трябва да да споделиш с какво място разполагаш, каква е основната ти идея и какво желаеш да постигнеш? Дали искаш повече "каране" и въртене на кръгчета или пък ти се искат повече маневри? Дали искаш да караш по-дълги или по-къси композиции, пътнически, товарни или смесено, в каква епоха и т. н. Обръщателно ухо може да се вмести в почти всяка схема (вкл. и в твоя план), но то също има някои ограничения по отношение на дължината на композициите и електрическото свързване.
« Последна редакция: 01 Юли 2018, 12:02:18 от Mixy »

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Няколко въпроса за ЖП трасе
« Отговор #3 -: 01 Юли 2018, 13:50:07 »
 И аз мисля, че на Mixy проекта е по добре направен. Защото ако искаш примерно да преместищ каквато и да е композиция в десните глухи коловози, при  толкова  къси леви глухи /от там ти е единственият вход/  няма да можеш, или в най-добрия случай с по 1един вагон. :drinks:

datanasov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Няколко въпроса за ЖП трасе
« Отговор #4 -: 01 Юли 2018, 13:52:35 »
Благодаря за изчерпателното обяснение как се смята и какви правила трябва да се спазват. Относно
Цитат на: pavlinbg link=topic=5110.msg112202#msg112202 date=1530433623
От дадената от теб снимка не става ясно къде точно ще е този наклон.
Идеята ми е да стане на 3 нива с дупка в по-голямата си част. Т.е.
От горе на долу по 1-во трасе да се качи най-външното дясно ухо (извинявам се ако не ползвам правилни термини) - Там ще има гара с идеята някога от там да го кача на секцията и после на стената
да слиза през Y стрлката. Глухият коловоз ще е по средата.
3-то ниво ще е много тясно около 100мм по края и на високи колони мисля да минава над 1-во ниво което ще остане за товарна гара - от долу на горе 5-то трасе, депо за локомутиви от ляво и от дясни паркинг за вагоните.
Горе долу това е едната идея. Иначе мястот са две ПДЧ плоскости 3000мм на 2060мм срязани на 2, но за едно ниво ми се струва доста трудно за обслужване във вътрешността.

datanasov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Няколко въпроса за ЖП трасе
« Отговор #5 -: 01 Юли 2018, 13:53:26 »
Цитат на: dred77 link=topic=5110.msg112206#msg112206 date=1530442207
И аз мисля, че на Mixy проекта е по добре направен. Защото ако искаш примерно да преместищ каквато и да е композиция в десните глухи коловози, при  толкова  къси леви глухи /от там ти е единственият вход/  няма да можеш, или в най-добрия случай с по 1един вагон. :drinks:
Да това ми направи впечатление на симулацията :(

datanasov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Няколко въпроса за ЖП трасе
« Отговор #6 -: 01 Юли 2018, 13:58:53 »
Цитат на: Mixy link=topic=5110.msg112203#msg112203 date=1530435057
Reverse Loop е английския термин за "обръщателно ухо". Ето примери на SCARM макети с такива елементи: ЖП Макети и Релсови Планове с Обръщателно ухо.

Относно твоя конкретен релсов план, като за начало, бих предложил следните промени:

1. Премахване на S-криви в най-горния и най-долния коловоз
2. Тройна стрелка в дясната гърловина
3. Премахване на повечето криви R1 (останаха само 2 в най-горния коловоз на гарата, но и те може да се махнат)
4. Лека промяна в маневрения район

(Image removed from quote.)

http://www.scarm.info/temp/Rails2.1a.scarm

Преди да се правят по-сериозни промени трябва да да споделиш с какво място разполагаш, каква е основната ти идея и какво желаеш да постигнеш? Дали искаш повече "каране" и въртене на кръгчета или пък ти се искат повече маневри? Дали искаш да караш по-дълги или по-къси композиции, пътнически, товарни или смесено, в каква епоха и т. н. Обръщателно ухо може да се вмести в почти всяка схема (вкл. и в твоя план), но то също има някои ограничения по отношение на дължината на композициите и електрическото свързване.
Благодаря за корекциите, единственно тройната стрлка в дясната гърловина  е с Y нарочно, с идеята от там да се слиза. (Виж предният ми пост, от преди минутка).
Относно линка към Scarm проектите го гледах онзи ден, но никъде не виждам файлове, може би иска регистрация? От снимките не се вижда какви са релисите и колкото и да го мъча все не мога да го напасна, освн ако не използвам от гъвкавите релис, но нещо не ми допадат те. В краен случай ще ползвам от тях.

Благодаря още веднъж за редакцията!

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Няколко въпроса за ЖП трасе
« Отговор #7 -: 01 Юли 2018, 14:14:30 »
Цитат на: datanasov link=topic=5110.msg112209#msg112209 date=1530442733
Относно линка към Scarm проектите го гледах онзи ден, но никъде не виждам файлове, може би иска регистрация?

Не, няма нужда от регистрация. Вероятно имаш AdBlock-er в браузъра и той освен рекламите, скрива и файловете за сваляне. Изключи го изцяло или само за www.scarm.info или отвори сайта през друг браузър и ще можеш да видиш и свалиш проектните файлове.

Относно термините - трябва да ги изясним, за да е ясно какво обсъждаме, иначе ще е трудно.

Обръщателно ухо - това е релсово трасе във вид на примка - влакът преминава през една стрелка, прави кръгче и се връща през същата стрелка.
Спирала - това е релсово трасе във вид на пружина (спирала) за преодоляване на големи наклони - влакът пак се върти в кръг, но с всеки оборот се качва/слиза с едно ниво нагоре/надолу.

Вероятно ти искаш спирала на две или три нива. Възможно е, но пак трябва да се знае с какво място разполагаш, в каква форма ще разположиш плоскостите и какви влакове ще се катерят по спиралите, защото напр. парните локомотиви не се разбират добре с малките радиуси и това може да създаде проблеми в реалния макет, а симулатора това няма как да го хване.
« Последна редакция: 01 Юли 2018, 14:17:14 от Mixy »

datanasov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Няколко въпроса за ЖП трасе
« Отговор #8 -: 01 Юли 2018, 14:36:21 »
Цитат на: Mixy link=topic=5110.msg112210#msg112210 date=1530443670
Не, няма нужда от регистрация. Вероятно имаш AdBlock-er в браузъра и той освен рекламите, скрива и файловете за сваляне. Изключи го изцяло или само за www.scarm.info или отвори сайта през друг браузър и ще можеш да видиш и свалиш проектните файлове.

Относно термините - трябва да ги изясним, за да е ясно какво обсъждаме, иначе ще е трудно.

Обръщателно ухо - това е релсово трасе във вид на примка - влакът преминава през една стрелка, прави кръгче и се връща през същата стрелка.
Спирала - това е релсово трасе във вид на пружина (спирала) за преодоляване на големи наклони - влакът пак се върти в кръг, но с всеки оборот се качва/слиза с едно ниво нагоре/надолу.

Вероятно ти искаш спирала на едно или две нива. Възможно е, но пак трябва да се знае с какво място разполагаш, в каква форма ще разположиш плоскостите и какви влакове ще се катерят по спиралите, защото напр. парните локомотиви не се разбират добре с малките радиуси и това може да създаде проблеми в реалния макет, а симулатора това няма как да го хване.

Ах, този AdBlock-ер :)
Мислех да се качва по дълга права, но ще се наложи да променя нещата. Най вероятно спиралата ще я изнеса от страни на част от втората плоскост.
Сега почвам да експериментирам със SCARM-a
Локомотивите за момнта са на Пико - Taurus OBB с Loksound V4 и на Роко - Rh2043 с стоков декодер и z21 Starter станция.
Мисля да взема още един дизелов от типа на BR 344 Dr 5 ep който да ползвам за маневри.


datanasov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Няколко въпроса за ЖП трасе
« Отговор #9 -: 01 Юли 2018, 14:44:46 »
Ето и няколко снимки от тестовете :)

Видео: https://drive.energy-bg.org/s/XPPqwrb2ZPq4cyS



pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Няколко въпроса за ЖП трасе
« Отговор #10 -: 01 Юли 2018, 16:21:46 »
Преди да пристъпиш към направата на трасе, трябва да обмислиш всичко, и най-вече да избистриш идеята си за макет. Така напр. подвижният състав, с който разполагаш отговаря на 5-та и 6-та епоха. В тази връзка полезната дължина на коловозите, които си оформил ми се струва твърде малка. Трябва да е поне 1,5 - 2 м.! Радиусите на завоите също трябва да се прекроят - както ти каза Микси, премахни R2 - твърде малък е и няма да ти позволи да караш някои локомотиви. Не разбрах защо ти е обръщателно ухо - използва се за парни локомотиви, за които трябват големи радиуси на кривите (>R2). Мисля, че няма как да се впише в тази концепция за макет на три нива. По-скоро обръщател ще ти свърши по-добра работа...
« Последна редакция: 01 Юли 2018, 16:28:28 от pavlinbg »

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Няколко въпроса за ЖП трасе
« Отговор #11 -: 01 Юли 2018, 17:07:00 »
Аз бих те посъветвал така да правиш макета без да лепиш нищо или ако някъде е невъзможно ползваи силикон
за фиксиране който после лесно може да се изреже с макетен нож
От моя скромен 4 годишен опит стигнах до извода че винаги може да се измисли и по добро и функционално трасе.
Вече 10 макет съм направил за тея 4 години и на всеки си мислех че това е най якото което може да се постигне с наличното пространство.
Обаче минават няколко месеца и почва да се вижда че нито е най якото нито пък и най фукционалното
виждаш други макети и ти идват нови идей .
И за тоя последния си мислех че вече наистина ще е последен ама не би.
Но понеже имам с какво да си уплатня свободното време за това все още седи
в момента в който остана без занимания го бастисвам че от месеци ми се въртят други идей  ;D

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: Няколко въпроса за ЖП трасе
« Отговор #12 -: 03 Юли 2018, 11:25:54 »
Ето един преработен вариант и от мен.
Сменил съм маневрената зона, в която може да има само локомотиви,
с няколко глухи коловоза, в които може да се съберат няколко композиции.



---

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Няколко въпроса за ЖП трасе
« Отговор #13 -: 03 Юли 2018, 11:55:22 »


изтегли дясната гърловина в крива , за да увеличиш дължината на гаровите коловози

datanasov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Няколко въпроса за ЖП трасе
« Отговор #14 -: 04 Юли 2018, 15:17:42 »
Ихаа :)
Много ви благодаря за корекциите и предложенията :)
Няколко дена съм по задачки, но събота и неделя ще преработя малко нещата според идеите ви и ще видим какво ще се получи :)
Успях да комбинирам Роко и Пико релси и направих мост на сравнително късо разстояние.
Не ми се смейте на подпорите :)
https://drive.energy-bg.org/s/3ABMEresYDaqzPa/preview