По празниците се впуснах в едно приключение. Не знам как ще завърши, но за сега съм доволен от работата си, и от това което ми доставя, та реших да я покажа. Размерът е 0, мащаб 1:45.
Отдавна знаех за тези полски картонени модели. И на таз годишната модулна среща в Биелско Бяла, гледам един чичко (на моите години естествено), на един щанд, продава картони. Изваждам въпросната БДЖ 46, а пък чичкото на никому неразбираем немски език ми обяснява че е добре да си купя и сет с лазерно рязани картони в допълнение на хартиената книжка. Естествено така и направих, цената на всичко беше доста дребна за тираж от 200 бройки на хартиената книга, на картоните - сигурно на половина.
Очаква се да се получи нещо такова: (а може и по-добро)

Разбира се това отлежа известно време на един рафт, през това време пробвах разни лепла "за дърво", после се зачетох в инструкцията, която нищо смислено не казва, но пък е добре че има картинки. Това е първата страница:

Видя ми се проста работа. Лазерно рязаният картон излезе доста полезна добавка, определено си заслужаваше допълнителните около 10 евро. Детайли от 0.2, 0.5 и 1мм дебелина. Странни са, едната страна е по-гланцова, другата е много грапава, разслоява се много лесно. Но пък дизайна на пръв поглед е много добър. После му видях недостатъците ...
Започва се с рамата. Три детайла за всяко платно, обща дебелина 2 мм, важно е как да се притиска че да не се изкриви докато съхне, резултатът стана това:

С добавяне на още няколко детайла, които си пасваха идеално и само си заставаха на мястото, стана хубава 3Д конструкция, съвсем като истинска:

Нищо интересно, много добре изглежда, съвсем като истинско, човек може да научи много работи за карантията на чайниците, ама от картон.
Искаше ми се да стане като по филмите (в ютуб), даже един добър човек ме снабди с нитове и болтове в мащаб, но се оказа че в картоните си ги има, което ми спести досат работа. Определено видът стана съвсем друг:

Ресорното окачване отне още два дни. Хората са направили всичко, така че да може и да е работещо, само че тогава трябва да се прави не от този картон, а от разни цветни метали. И тук беше първият чеп. Мислех си че ще имам всички детайли на лазерно отрязани картони, но уви - това приключва само с основните големи детайли. Всичко друго трябваше да се реже ръчно - добре че има хубава специална ножица и разни скалпели. Купих си нормален картон, за съжаление намерих какъвто исках но само 0.2 и 0.3 мм. И се започна - листове за ресори, подвезки, балансьори, и какво ли не.
Следва предната талига. От картинката нищо не разбрах, та трябваше да отворя старите книги и да си припомня кои са Краус и Хелмхолц, след това се задълбах в разни дайксели, пружинни гърнета, амбреажен лагер и т.н. Добре че имах и някои скици / чертежи. Картоненият модел предполага че всичко се изработва като умалено копие на оригинала, т.е. не като ж.п. модел, но това ми хареса достатъчно за да продължа.
На края стана нещо такова:

Равносметката - няколко (около 10) дни, с не много работа, на да има време за правилно съхнене на бързосъхнещото лепило, общо до тук (горната снимка) сглобени / залепени, колкото и да е старнно, но (за статистиката) това са 145 готови лазерно изрязани детайла, още 243 детайла които сам си изрязах, почти на всичките им научих имената, които до месец ще забравя, както и украсата от 372 гайки / болта / нита (все еднакво изглеждат от картона в този мащаб), които трябваше да лепна на правилните им места. Всичко от картон, с изключение на отбивачките на пружинното гърне (което естествено направих като един детайл) от медна тел.
Следва малка пауза. Ще пробвам различни китове и боички, защото това трябва да стане хубаво червено ...
Чак след това очаквайте:
Следва събиране на колелата, (мисля че ще има снимка)
щангите, поне основните,
задната талига, спирачната система, (ще има още четене преди това)
парните машини и крепежа на задвижването, както и останалите щанги. (Тук задължително трябва да има и клипче).
Моделът няма да е задвижен, но ще се движи (по права), така че тук сигурно ще включа и други материали - клечки за уши, клечки за зъби и т.н.
Чак тогава идва ред на баките (вече ги направих де), будката, котела и всичко по тях.