Автор Тема: Играчките на Пи моделс  (Прочетена 29012 пъти)

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4781
  • Рейтинг: 632
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #45 -: 08 Март 2021, 23:07:10 »
Цитат на: Nenchev link=topic=5376.msg121141#msg121141 date=1615199341


Успяхме и да опровергаем два огромни мита, живеещи сред моделистите:

Мит 1 - декодер не може да управлява два двигателя;


Аз,понеже си нямам понятие от декодери,не знаех че има такъв мит! ;D

На изхода за моторчето декодера си подава някакъв ток и какво пречи да му вържеш два-три електромотора?
Ако трябва да въртят в различни посоки,обръщаш на единия полюсите и би трябвало да стане...както директно на аналоговия траф.
Или нещо бъркам...не разбирам,заради това питам.

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #46 -: 09 Март 2021, 00:15:42 »
Именно!  Напрежението си е напрежение, токът си е ток.  Но понеже всички се хвърлят на Зимо или разни други прехвалени чипове, дето пак са правени в Китай, ама има надценка заради името, та никой не смее да експериментира - една торба с пари струват. Е, ние решихме да жертваме $12 и да видим какво ще стане, ако закачим 2 двигателя в паралел....за сега на аналогово се държи перфектно.  Тези дни ще му закачим и една централа - да видим дали ще устиска.

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #47 -: 09 Март 2021, 10:35:44 »
За прехвалването на декодерите си е грозен факт! Китайските си работят идеално, дори и да изгори, не те е яд толкова.  :bb2: :bb2: :bb2: А, невъзможното подкарване на двата двигателя, не знам кой го лансира? Според мен, човек на който не му стиска да си пробва прескъпият декодер, за  това твърди, че не може! Митичният кютук на Brawa E 95 в ТТ, който вече достига цени, неприемливи за здравият разум е с два мотора и се прави с един декодер. Ако ви стига фантазията по-далеч, дори може да си направите от два еднакви локомотива, двойна тяга с един декодер, за да се управляват, като един и да вървят по равно.

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #48 -: 09 Март 2021, 11:11:12 »
Знаем ги тези декодери "китайските". Много от функциите им липсват.

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #49 -: 09 Март 2021, 12:11:12 »
Цитат на: TheJackal link=topic=5376.msg121146#msg121146 date=1615281072
Знаем ги тези декодери "китайските". Много от функциите им липсват.

Ама аз съм го написал:. За 12 долара получаваш 6 функции - демек по два долара на функция - берекет!

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #50 -: 09 Март 2021, 12:57:25 »
Има достатъчно фабрични модели с по два мотора и с по един декодер. И това от теорията не е проблем. Ако някой е имал проблем с това - причината е друга.
Не знам и как ги гърмите тези декодери. Аз също съм гърмял декодер, знам как става, но това е само от криви ръчички. Ако се спазват най-елементарните правила е доста трудно декодер да гръмне. Не че не става, даже става много често, но това не е от два мотора или от 12 долара, а от неправилно пипане.

Не съм съгласен, обаче, че декодерът на лаис върши същата работа както "прескъпите" (каквото и да значи това). Преди мнооого години имах две ЦК ключета - едното пускаше 12 волта и другото - 9 волта. С едното ключе влакът тръгваше и вървеше "бавно", а с другото вървеше нормално. Това сега хич не върши работа, въпреки че един известен румънец още си щрака така (дали е жив ...?). Трябва си БАВНО движение, тръгване, спиране, особено за маневрен локомотив. Ако само ще стои на едно място и ще мига на гирлянди - може да е коледна елха, но не и локомотив. А пък евтиният декодер на лаис хич даже няма и къде да попнеш за да напарвиш добро вървене. Можи да стане с неговите си настройки, ама да се кръстим на всеки влак че това ще е така - не става.

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #51 -: 09 Март 2021, 13:48:00 »
ЦЪК - ТУК:

https://laisdcc.com/LaisDcc_Decoders_Manual_V2.pdf

https://tonystrains.com/news/dccprimer-intro-faq-how-can-i-customize-each-locos-performance/

http://dcc-mueller.de/decoder/speedt_e.htm

https://youtu.be/ZSy22RR66oY

Има си фабрични настройки за 3 скорости, а може и да му се боцне таблица за скоростите...Има си коефиценти за положително и отрицателно ускорение...Има си корекция на обратното EMF...

От всичко изгледано и прочетено около LiasDCC останах с впечатление, че китаюгите са прекопирали Digitrax  &bgflag &bgflag &bgflag

VladoC

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 64
  • Рейтинг: 42
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #52 -: 09 Март 2021, 14:59:13 »
Nenchev , съгласен съм с тебе само за цената на китайските декодери.
Основно ползвам декодери на Digitrax и китайските нямат нищо общо с тях. CV-тата иm не съответстват на Digitrax,
Digitrax  тръгват без проблем с 90% от локомотивите, включително и със старото Пико с калпавите електродвигатели. За останалите трябва малко повече насторойки и пак тръгват добре.
При китайските потеглянето е рязко и не поддържат добре бавна скорост. Ако включиш обратната връзка по напрежение (BMF) се движат на тласъци.
За работата на два двигателя с един декодер - работят по-добре ако са свързани последователно. При паралелно свързване и включена обратна връзка по напрежение, работата е нестабилна и на моменти декодера загрява повече, независимо, че не се претоварва по ток.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #53 -: 09 Март 2021, 16:10:33 »

затова е този Форум - научих важни неща :)

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #54 -: 09 Март 2021, 16:43:12 »
Какви настройки бе хора, има едно цв61, с което може да се кажи BEMF ON или OFF. Нищо друго!
Това с цв 2, 5 и 6 не е никаква настройка и не знам защо все цитирате форуми, в които някой като че ли за първи път чува за тях.
Трябва да може да се регулира поне P и I, за да стане ПИ :) След това ако може и за ниски скорости, и до коя стъпка, и какъв е мотора, и т.н. за да стане BEMF регулиране. Другото е елхичка с 15 светлинни ефекта по не знам си кое китайско / американско правило.

ПС: То и Пико диги 1 е централа, даже може да сменя и цв-та, ама на живо може да сменя само адреса в цв1 ...
« Последна редакция: 09 Март 2021, 16:46:47 от mitko0888 »

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #55 -: 09 Март 2021, 16:59:01 »
Разбрах ти тезата. :hi: :hi:

Ама поне за осветление на вагони става, нали? 'Щото аз и без това се озъртам за Blue Rail DCC, ама още не съм намерил време да го вържа и да го тествам...

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #56 -: 09 Март 2021, 17:03:12 »
Той става и за локомотив, до колкото разбирам много хора му се радват. Но въобще не може и не трябва да се сравнява с "нормалните" декодери по 20 евро и нагоре.

VladoC

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 64
  • Рейтинг: 42
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #57 -: 09 Март 2021, 17:58:40 »
Извинявам се, че обърнахме интересната тема на Nenchev  в тема за декодери.
Китайския декодер става за локомотиви. Работи добре с последния модел Е44 на Roco.
Аз имам два, единият е на локомотива, вторият го ползвам за тестове.
Последно купих и два такива:https://www.ebay.de/itm/Appel-Lokdecoder-Version-2020-DCC-MM-8-pol-NEM652-Stecker-/133502330310
Те са по-добри от китайските, имат повече изходи и възможност за включване на буферен кондензатор.
Имат изключително плавен ход и много стабилна ниска скорост в диапазона от 0,5 до 10 км/ч (мащабна).

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #58 -: 09 Март 2021, 18:38:58 »
Декодерите са част от играчките на Пи моделс и в този смисъл, темата не е изместена.  В момента прохождаме в DCC и се радваме на Lias-ите, като малки деца на сладолед.  И понеже за нас е важно творчеството, а не купуването на готови решения и обичаме да експериментираме - започнахме с простички и евтини неща - декодери Lias, централа базирана на Ардуино DCC++, китайски серво моторчета за стрелките и т.н..  Като взривим достатъчно количество чипове и друга електроника минаваме на следващо ниво - индустриален PLC, по-сериозни декодери и други по-скъпи играчки...за сега споменатият хардуер напълно удовлетворява нашите творчески потребности и дава свобода за изяви, без големи бюджетни притеснения.

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Играчките на Пи моделс
« Отговор #59 -: 11 Март 2021, 22:14:00 »
Цитат на: VladoC link=topic=5376.msg121155#msg121155 date=1615305520
Извинявам се, че обърнахме интересната тема на Nenchev  в тема за декодери.
Китайския декодер става за локомотиви. Работи добре с последния модел Е44 на Roco.
Аз имам два, единият е на локомотива, вторият го ползвам за тестове.
Последно купих и два такива:https://www.ebay.de/itm/Appel-Lokdecoder-Version-2020-DCC-MM-8-pol-NEM652-Stecker-/133502330310
Те са по-добри от китайските, имат повече изходи и възможност за включване на буферен кондензатор.
Имат изключително плавен ход и много стабилна ниска скорост в диапазона от 0,5 до 10 км/ч (мащабна).
С извинение за  пооцапване-извинявай Ненчев!
 Китайският декодер си кара локомотивите като https://tcsdcc.com/decoders, с всичките им недостатъци.
 "Буферен кондензатор може да сложиш на всеки декодер, след изправителя му.
 По снимката от Ебей, тези Appel-Lokdecoder, които също най вероятно са китайски, няма как да има "повече изходи"-липсва им една лилава жица.
 Каква е гаранцията, че не им е спрян дефолтно bemf-а, и затова да вървят плавно на триполюсни мотори?
 Между другото наистина с laisdcc, Piko e69 и старо roco e44 с вкл.bemf подскачат, но VT 137-не.
 Отделно никаква документация...."Ами Апел сега?? Мисля, че при настоящите обстоятелства вече няма да купувам Apple Apple ... не защото беше толкова кучка ... при настройването му с 215, а защото няма реална документация за него и очевидно прости неща като затъмняването не работи"
 https://www.stummiforum.de/viewtopic.php?t=183064&start=50.
 Един въпрос ако ми позволите и към Митко-навсякъде ли трябва P и I? По наклон, и реалните локомотиви се задъхват, и забавят скорост. С това PID, в някой моменти, каточели се губи "риализма".  :hi: :drinks: