Автор Тема: Облагане с такси, налози, данъци и прочие на (жп) модели и подобни  (Прочетена 6302 пъти)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Боре, с две думи, ако плащането е през куриер (наложен платеж с ППП) и си направил повече от 3 сделки (независимо какви), НАП вече знаят за теб и те броят за търговец, съответно ще те потърсят да си платиш данъка за това. Дали и колко данък ще платиш зависи от това, да докажеш предварителен разход, разпореждане с лично имущество (с нетърговска цел) и т.н. Може и да се отървеш (като приятеля ти),  но може и да не успееш.

При всички други случаи, в т. ч. предаване на ръка и плащане в кеш, предаване по куриер, но плащане по банка (или друг вид платежна система, но не и през куриера) и т.н. от НАП (все още) няма как да узнаят за постъпилите суми (освен ако не ти направят данъчна ревизия) и няма да те гонят за данъци. Което не значи, че данъкът не е дължим съгласно закона (при 3 и повече сделки - търговия с цел печалба) или че отсрещната страна няма да те изпее, щото напр. не си дал касов бон.

Затова, ако си продавал миналата година през куриер, просто си виж електронната декларация в НАП тук: https://nra.bg/page?id=312 и ако са ти казали, че дължиш нещо, а ти не си съгласен, пишеш им мейл, излагаш фактическата обстановка и искаш становище, или пък отиваш в най-близката данъчна служба и пробваш да се разберете като мъже с лелките там  :haha:

Има и още нещо - можеш да промениш електронната декларация или пък да подадеш изцяло нова хартиена таква (на място или по поща), както и имаш право на една коригираща декларация до края на септември, ако се установи някакъв проблем дотогава, без да дължиш глоби и лихви.

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Още по темата: Знам какво продаде през 2020: НАП сериозно се захвана с доходите от онлайн продажби.

Дори и да не продавате през OLX и другите подобни сайтове, ако си взимате парите от куриера, НАП вече знае за вас. И ще си иска 15-те процента данък, независимо дали сте фирма, човек, НПО или др. под.

Най-важното е, че данък се дължи единствено върху реализираната печалба, а това се доказва с разходния документ от първоначалната покупка. Ако имате документ и сте продали на същата или по-ниска цена, не дължите никакъв данък. Ако обаче сте продали на по-висока цена, дължите 15% данък на реализираната печалба.

Кофти моментът настъпва ако нямате документ - аз напр. не пазя документи за почти нищо, на което му е изтекла гаранцията. Тогава май се дължат 15% върху цялата сума. Хубавото при търговията по интернет е, че сайтовете пазят отчетност - ако сте купували нещо online преди време от бея, липето и т.н., там се пази история и тя може да се разпечата и приложи като справка пред НАП, като сумите във валута се обръщат по курса на БНБ в деня на продажбата (при евро е лесно, за други валути има исторически XLS таблици, които се теглят от сайта на БНБ). Лошото е за тези, чиито колекции са отпреди интернет ерата - аз напр. нямам нищо за моделите ми от BTTB...

j.k.kolev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 510
  • Рейтинг: 219
  • H0, H0m, H0e IV-VI, SBB,Zb, DB София
Цитат на: Mixy link=topic=5407.msg121238#msg121238 date=1615793298
И ще си иска 15-те процента данък, независимо дали сте фирма, човек, НПО или др. под.

Не е ли 10%?

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Когато от НАП решат, че частно лице продава с цел печалба, без да има регистрирана фирма по ТЗ, го приравняват на едноличен търговец, а за ЕТ данъка е 15%.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Впрочем, разпечатвайте си документите от банковите акаунти - не пазят архива в тях (акаунтите ви) за повече от три години!!!
Ако им поискаш (в правата си) достъп до по-стари архивни данни, искат срещу заплащане от минимум 30 лв. точния документи ТЕ
ДА ВИ ГО ПРЕДОСТАВЯТ в разпечатан вид. Така им били организирани база данни.
Така е в пощенска банка, уникредит и сосиете женерал (сега дск).
За другите не знам. Данните са за 2020г.
Също си снимайте касовите бележки, защото до година избледняват и стават нечитаеми (ако не сте го забелязали в гаранциите си).

И въобще покрай измислената им "пандемия и успешната борба с нея", всички монополисти (явни и скрити),
 са буквално зинАли за пари. Икономиката буксева, заплатите се бавят, помощтите ако се доберете до тях са
обидни - но всички от магазина за храни, до  данъци, такси, битови сметки  и т.н разходи, не са спрели да си искат и събират дължимото.

Само заплатите са замразени, стопирани и т.н.
Така че трябва доста добре да си отваряте(ме) очите и да внимавате какво правите с парите си!!!
В това число и с данъците де...Както и да внимаваме, къде и как не само ние нарушаваме техните правила, но и нашите свободи!!!
Цитат
..."щото тая държава, не може само да дава - трябва и да събира нещо!"
"Нали имате "сланинка" от захлебието под наше ръководство - ми постопете, я сега малко!"

Пази Боже, сляпо да прогледне!!!
 :rabbi:

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1339
  • Рейтинг: 206
Е_а си темата!  :blink: :blink: :blink: Още от прочитът на заглавието, мислех да не я чета, но любопитството надделя. Споко, Pach! Славито, ша оправи нещата :good: И без това хрантутим европа, сега и на бедните жп моделисти посегнаха!  :no: :no: :no: Вече си представям, как агенти на НАП се гонят с Христо из Битака!   

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1339
  • Рейтинг: 206
Off-Topic:
Ако се ваксинирам със "Спутник", от НАП ще могат ли да следят профилът ми в ОЛХ?! Ако се окаже, че могат, занчи вече е настъпило време да емигрирам във Венецуела!  :scratch_ones_head:

Моля, придържайте се към темата за данъчното облагане. Ако желаете да коментирате ваксините, пуснете нова тема в съответния раздел за приказки извън хобито.

Dispatcher
« Последна редакция: 16 Март 2021, 13:55:29 от Dispatcher »

mitko359

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 683
  • Рейтинг: 31
Полезно видео от канала на НАП ->

https://www.youtube.com/watch?v=bZuhZSl0Yko

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Така, след попълване и подаване по електронен път на данъчната годишна декларация към НАП, за сведение на "разбирачите" има графа, в която излизат всички суми получени от Еконт, Спиди и още от каквото се сетите. Сумата е до 10 000.00 лева!!! Мине ли ги и с 0.01 стотинка си плащаш като поп.  :hi:

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1339
  • Рейтинг: 206
Цитат на: jopeto link=topic=5407.msg121263#msg121263 date=1615882046
Off-Topic:
Ако се ваксинирам със "Спутник", от НАП ще могат ли да следят профилът ми в ОЛХ?! Ако се окаже, че могат, занчи вече е настъпило време да емигрирам във Венецуела!  :scratch_ones_head:

Моля, придържайте се към темата за данъчното облагане. Ако желаете да коментирате ваксините, пуснете нова тема в съответния раздел за приказки извън хобито.

Dispatcher
Я, направо ми тури банн, и без това в този форум намаляха стойностните неща за четене. Само, тесни специалисти от БДЖ-то си чешат езиците, за да си придават, някъкава фалшива стойност. И без това ми писна да чета само простотии. "НАП ще ти брои влакчетата!" "Декодерът не дешифрирал!" и т.н. и т.н.!!! И без това, тука болшинството са оперирани от чувство за хумор, дори и забавна атмосфера няма!  Сложи ми направо бан за месец да ме отървеш, да не чета тия глупости, моля те!!!  О, Микси, къде си ?! Защо ни изостави?   :fie: :fie: :fie:       

Dispatcher

  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 79
  • Рейтинг: 23
Цитат на: jopeto link=topic=5407.msg121274#msg121274 date=1615920852
Я, направо ми тури банн, и без това в този форум намаляха стойностните неща за четене. Само, тесни специалисти от БДЖ-то си чешат езиците, за да си придават, някъкава фалшива стойност. И без това ми писна да чета само простотии. "НАП ще ти брои влакчетата!" "Декодерът не дешифрирал!" и т.н. и т.н.!!! И без това, тука болшинството са оперирани от чувство за хумор, дори и забавна атмосфера няма!  Сложи ми направо бан за месец да ме отървеш, да не чета тия глупости, моля те!!!

Засега ти давам само модерация за 2 седмици, но ако си настоятелен, ще си получиш и бана.

Dispatcher

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
НАП обясни кога може да трием данъчни данни, които тя е вписала

"Данъкоплатците, които вече са установили, че имат попълнени суми от наложен платеж, както и имената на куриерските фирми, които са направили доставките, да не бързат да ги одобряват. Те трябва да преценят дали става дума за търговска дейност или за продажба на лични вещи през някой от платформите за електронна търговия. Когато става въпрос за продажба на лични вещи доходът не е облагаем и не трябва да се декларира. Това са продажби например на лични мобилни телефони, техника, велосипеди, книги и всякакви лични вещи. Тогава тези данни могат да бъдат премахнати с натискането на един бутон, т.е. да се изтрият, обясниха от приходната агенция.

Не толкова ясно стоят нещата с продажбите по интернет, които се правят системно, "по занятие", с цел печалба. Тогава срокът за деклариране и плащане на данъка може да е 5 май или 30 юни, а ставката и данъчната основа да е 10% или 15%.

Например, ако закупуваме стоки с цел препродажба и осъществяване на търговска дейност, тогава посочените доходи от наложен платеж трябва да се попълнят в Приложение № 2 от годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2020 г., като срокът е до 30 юни 2021 г. В този случай доходът се приравнява на дохода на едноличен търговец, съответно приспадат се разходи, а ставката е 15%."

Величко

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 421
  • Рейтинг: 200
  • Само ЦСКА !
Цитат на: Boris 2-12-4 link=topic=5407.msg121157#msg121157 date=1615312857
   ПривеД!

   Нещо от ХАП доста се активираха напоследък. Без това да е задължително лошо...

   Аз като аджамия да попитам, при все че имам много повече книги отколкото модели...

   В този форум има доста юристи, моля ги за отговор, който засяга мнозинството от пишещите и четящите тук.

   Пример 1. Лицето Х в продължение на много години събира примерно модели на вагони и колички и парни машини  и прочие.
Има 800 вагона. От някой по 30 бройки еднакви. Тръгва да ги продава и данъчният какво казва и как се процедира в такъв случай.

   Данъчният може да каже - Това е търговия, ако си колекционер, ще имаш по едно от модел.
   Аз задавам въпрос  - Вие да сте виждали жп композиция, състояща се от неповтарящи се вагони?!? Но с ХАП не се спори...

   Пример 2. Колега плати над 28 хиляди лева, глоба или там както му казват, щото купуваше и продаваше леки колички от ибея за други хора и вземаше 10 % от сделката. Това за около 8 години работа. Не бил предупредил или обявил... Добре, че жена му е лекар и извади тези пари, той си е един безработен инженер... А пък е правил малки обороти на месец. Сега при него всичко е законно. Но кел файда...

   Аз самият нямам 800 вагона, накъде към 140 в НО са и на този етап няма да ги продавам (единицата и нулата са друга скромна тема), НО имам колеги, с доста мизерни пенсии и на възраст, които са притеснени с право..., най вече поради обтекаемите фомулировки на ХАП. Да излязоха разни разяснения, даже и в Тубата има официални коментари от Хападжии, но...

Та така, моля НАЙ-УЧТИВО олимпийците да не ок@kват темата. ( За сведение на посрещачите, ОЛИМПИЙЦИТЕ са тези, които пишат по всички теми, ей тъй, заради самото участие, без значение, колко са вещи по темата...)

Моля, юристите и подобни, запознати с темата за отговор. Също и тези, които са имали проблеми по тази тема.  :drinks:
Здрасти, Боре!
Понеже имам познати тук-таме из НАП, та поразпитах и еднозначен отговор НЯМА!

Ако си събираш колекция-никой нищо не може да ти иска!
Ако решиш да я продаваш накуп, на части тн., тогава можеш да попаднеш под обстрел при различни обстоятелства. А те са, както ми обясниха:
Колко пари оборот имаш, колко често правиш продажба, имаш ли печалба от продаденото?
Пример: продаваш 3-4 неща в месеца за 2000лв-няма проблем. Продаваш 30 неща по едно на ден за общо 200лв-има проблем, защото гледат на теб като на магазин/търговец.Логика не търси, няма такава. Друго важно в случай, че някой ако реши да продава голяма част или всичко от личната си колекция, е да го прави по възможност с лично предаване, а ако е по еконт, да ползва и друг профил-на жена си, майка си, баща си, приятел и тн. И накрая, ако ти изпратят писмо, че имаш да плащаш данъци, можеш да попълниш декларация, че това са лични твои вещи, които не ги продаваш с цел печалба. Тук е хубаво да имаш история на покупките, макар е на всички, поне на половината ще ти свърши работа, ако решат да ти искат доказателства. Последната инстанция е съдът, където дай Боже никой да не стига.
Все пак, ако има някой , който работи в НАП, да се изкаже от първо лице?!

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!