Понеже работата намаля, и пак ми вкара акъла /колкото и малко да е/ във коловоза с "влакчетата"

, се амбицирах над предложението от Митко:
Като ти се правят такива неща, вземи напрежението от мотора, сложи му едно RC, и като вдигнеш някаква скорост да гасиш кабината и машинното. А като намалиш - да ги светваш пак. Локомотивите не пътуват със светнати кабини ...
Същото може да ти пали горния прожектор когато спреш кабината, а когато кабината свети (на перона) прожекторът да не свети.
Искаше ми се, за целта да ползвам част от тази схема:

- очертаното в черно, която е главно за управление на дим генератори.
Понеже в Ст.Загора трудно се намират части, и чакам PC814 /двупосочен/ от "чужбината"

.
Разгледах мануала на esu от v4.0 нагоре се оказва, че ще
направи сам задачите, само с един допълнителен PNP транзистор:

.
В ПДФ-а има доста объкващи таблици, зависими променливи от други- /cv 31, cv 32/, за да разгадая логиката на Funct.Maping-а, ми се зачерви тила от "чесане"

. Установих, че най-лесно е с програмата на Esu-LokProgrammer. Едва след инсталирането и, ми светна логиката на производителя.../като се проследи какво променя от ориг. файл/.
Отначало генерирах файл с ориг.настройки/*.txt/, след промяна сравнявах с новия и т.н, но и програмата си има "Show changed CVs" /различията с записаният вече/, и всяка промяна я показва, което е доста удобно, ако знаеш какво правиш...
Почти всички производители са заложили Rule17, управление в декодерите си, но той само затъмнява светлините при спиране на локомотива.
ESU обаче имат и доп.екстри към функциите си /aux: Drive, Forward; Stop, Forward/, голям избор на ефекти, кога и как да работи и т.н.

.
На масата е amintiri feroviare 060 - ориг. кабините светят само с прожектора, първо пробвах с парче термосвиваема шлауфка /за да не пропуска светлината от светловодите на прожектора/, над нея двойно лепящо тиксо, с дупка за диода:

Нещо не ми допадна, понеже светловода с диода стават около 5мм, а на този лок. му е "мноо" нисък тавана

.
И вдъхновен от темата на Людмил :
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,5172.msg113886.html#msg113886, реших че по добре е, от парче тънък текстолит /0,4мм/ да стане това:

залепен с двойнолепящо:
Опитах да осветя машинното, затова залепих тези медни 0,2мм ламаринки на дупките отгоре, да не свети от там нагоре нооо...
Много опити направих първо със светлина отгоре на шасито /нищо не стана/, с цели ленти отстрани на шасито, с диоди 0805 до кръглите стъкла на коша /залепени на платката и насочени надолу/- те осветяваха повече релсите и талигите, отколкото да създават ефект на осветено машинно.
Като цяло не се получи задоволителен резултат, и се отказах от машинното, може би ако се боядиса рамата с боя за "бурии"

, не знам може и да стане, търсех подобен ефект
https://youtu.be/_JWLMs_8Ayc?t=346, ноо не стана.
Крайният резултат:
https://youtu.be/2KLyfkreHOw