Електроника и Електротехника | Electronics and Electrical Engineering > Цифрово / дигитално управление | Digital Command Control
Осветление на вагони
IvanC:
Наскоро събрах една малка композицийка на местен пътнишки влак с модели от Piko - V180 с два двуетажни вагона, единият от които е с командна кабина. Вагоните, които аз взех, са от Hobby серията с каталожни номера 57684 и 57685.
Същите вагони ги има и в други разцветки и номерации.
Имам юношески спомени от тези вагони в района на Централна ж.п. гара София, без да съм се качвал в тях. Ето едно немско клипче с тези вагони, като има и кадри с вагоните на БДЖ на софийската гара:
Цък за видео
Първото начинание беше да разпарчаладисам вагоните. Оказаха се доста добре закопчани - по три щипки от всяка страна и още по една във всеки край на вагона, както и вертикални жлебове:
Червените стрелки показват щипките, а жълтите - жлебовете в които влизат езичетата на коша. И понеже езиците в жлебовете пазят щипките срещу разкопчаване, а щипките пазят езиците срещу изваждане, си е лека мъка да се разпарчаладисат без повреда.
После трябва да се разкопчее вътрешното оборудване от рамата - с помощта на плоска отвертка и словесни излияния със споменаване на роднини.
Piko предлагат осветление на вагона с лампи с нажежаема жичка и масивни световоди на няколко нива, с каталожен номер 56102. В комплекта влизат и токоснемащи пластини, но нищо от това не ми хареса, пък и нали съм си мазохист по отношение на електриките и осветленията, реших да последвам почина "Направи си сам". Та по този почин, първо проектирах печатни платки за осветлението. За тях ще напиша по-нататък, като станат и ако са сполучливи. Засега съм поръчал да ми ги направят.
Докато чакам да направят платките, се захванах с токоснемането. Хареса ми токоснемането от всички колела, което описах в предното мнение и затова реших да направя нещо подобно. На второто четене се получи (първата токоснемаща пластинка просто не ми хареса).
И така, подобно на пластинките, описани в предното ми мнение, направих чертеж, размножих и запазих в PDF файл, след което разпечатах на принтера:
Нататък няма да съм много словословен - както казва Гришата - "Разказ в картинки":
Залепване за ламарината с двустранно тиксо и изрязване на лазер (оранжев):
Изрези и прорези с лазер №2:
Формоване в пинсетната машина за огъване:
Заваряване на силови кабели с дължина 100 (мили) метра (дано са достатъчно дълги):
Монтаж в талигата:
И накрая монтиране на талигата в рамата:
И понеже повторението е майка на знанието, повторих повторението, т.е. почетворих горното.
Иван
IvanC:
Плочката, която държи токоснемащите пластини в талигата е от тънка (0,4 - 0,6 мм) пластмаса с размери 15 х 8 мм и отворче в средата с диаметър 1,5 мм. Винтчето е М1,6 с дължина 2 мм, завито в отворчето в средата на талигата. Това е еднакво с монтажа на токоснемащите пластини от комплекта 56102.
Иван
IvanC:
Допуснал съм грешка в предното мнение - винтчето е М1,6 с дължина 4 мм.
Иван
IvanC:
Платката:
За да се фиксира платката на място, в обзавеждането на долния етаж на вагона направих прорези.
В оригиналното си състояние преди да направя прореза:
и след:
Горното направих и от двете страни.
Платката на мястото си:
Обзавеждането на горния етаж, щракнато на мястото си:
Обзавеждането, щракнато в рамата на вагона:
Поглед към тавана на долния етаж с монтираното осветление:
Като свърша с описанието на монтажа на платките в следващите мнения, ще пусна и схемите и останалата документация на платките.
Иван
IvanC:
Платката за осветление на горния етаж - страната със светодиодите:
В двата края на платката са запоени червени светодиоди за задните светлини на вагона:
И другата страна на платката, на която е изправителят, регулаторът на 3,3 V, баластните съпротивления на светодиодите, два PIC микроконтролера за управление на светлините и една камара мостчета за конфигуриране на платката:
Платката за осветление на крайните помещения на вагона:
Задните червени светлини на вагона са направени с много дълъг световод и загубите в него са доста големи. За да се виждат задните светлини, трябваше да увелича тока през светодиода (да увелича ШИМ-а на изхода на микроконтролера), при което се получи силна подсветка в салона. Изпринтирах една бленда, която реши проблема с подсветката:
Платката се ограничава да не се мести във вагона с тези щифтчета, запоени в отвори, които съм предвидил на платката на осветление на горния етаж:
Платката, поставена на мястото си във вагона:
Вагонът има две "тъмни" помещения - по едно във всеки край. Пуснах във всяко "тъмно" помещение по един "златен" кондензатор:
Вагонът сглобен, осветлението включено:
Задните светлини на вагона:
Иван
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия