Автор Тема: За правописа  (Прочетена 10604 пъти)

i.meh

  • Гост
  • Trade Count: (0)
За правописа
« -: 14 Май 2008, 22:40:12 »
pach, шапка ти свалям за обяснението, много е от полза! А относно правописа, за съжаление проблемът ти далеч не е в съседните бутони. Това вече са печатни грешки. В твоя случай (уви и при повечето хора, които пишат във форумите), грешките са при пълния и краткия член на съществителните от мъжки род. Много лесно се научава: когато същ. е подлог(извършва действието), се пише пълен член: Телефонът звъни. , а когато не е - кратък: Обади се по телефона.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
За правописа
« Отговор #1 -: 14 Май 2008, 23:07:08 »
Братле , добре дошъл :)
ама направо го закла лектора на тема : "Малко теория и практика в използването на пълни и празни членове"

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
За правописа
« Отговор #2 -: 15 Май 2008, 08:35:10 »
Аааа!Мерси , знаех че съм се отдалечил от ученическите години!Прав си , но при превеждане ,един път дословно , после смислово и накрая да е разбираемо и за хора не разбиращи от техника, резултата е пълно объркване.(в главата ми)
Колкото до съседните букви , имах предвид например "Е" и "И" са една до друга на клавиатурата и т.н. и в бързането понякога не виждам грешките...
Адри , като си толкова напред с теорията , до къде стигна с практиката - кво стаа с модулу бре?
 :P :P :P :P :P ;D ;D ;D ;D

i.meh

  • Гост
  • Trade Count: (0)
За правописа
« Отговор #3 -: 15 Май 2008, 10:31:00 »
 ;D Пълният и краткият член не са само твои проблеми, спокойно! За съжаление огромен процент от българското население има този и още много проблеми с правописа. Но се надявам, че това ще се промени. А, и да не забравя, вие май ме мислите за възрастен, като се има предвид колко внимание ми обърнахте, но аз съм 7клас.  ::)

i.meh

  • Гост
  • Trade Count: (0)
За правописа
« Отговор #4 -: 15 Май 2008, 10:34:26 »
А, и още нещо: в множествено число съществителните, завършващи на й, се пишат с и. Пр.: един трамвай, но много трамваи! Ако съм станал досаден, казвайте! ;D

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
За правописа
« Отговор #5 -: 15 Май 2008, 10:37:36 »
Ние може и да не можем да членуваме правилно, затова пък ти не знаеш, къде и как да използваш запетаи ;) Затова, хайде да спрем да си правим забележки от този род ;) Иначе е хубаво наистина, да се поучаваме един от друг все пак.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
За правописа
« Отговор #6 -: 15 Май 2008, 12:50:35 »
Цитат
  Пълният и краткият член не са само твои проблеми, спокойно! За съжаление огромен процент от българското население има този и още много проблеми с правописа. Но се надявам, че това ще се промени. А, и да не забравя, вие май ме мислите за възрастен, като се има предвид колко внимание ми обърнахте, но аз съм 7клас.


Хах,моят си е пълен!   ;D ;D ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
За правописа
« Отговор #7 -: 15 Май 2008, 13:08:34 »
Xax, как беше по БТV - "Аз не съм по-умен от това хлапе"...или нещо такова
 ;D ;D ;D
То вярно , че в седми клас го учихме това , ама през миналия век.
Явно ще изкласиш и по - нагоре от 7-ми  ;)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
За правописа
« Отговор #8 -: 15 Май 2008, 13:22:31 »
Я го попитай като стане на моите години...И аз съм ги знаел тез работи,ама сега?А и като гледам каква неграмотност се налага по другите форуми!Тук единственото,което ме дразни е използването на "Й"където не му е мястото от няколко съфорумци.Друго то го отдавам по-скоро на бързане, а и аз обичам да пиша на жаргон понякога. ;)

i.meh

  • Гост
  • Trade Count: (0)
За правописа
« Отговор #9 -: 15 Май 2008, 20:58:26 »
Именно за това "й" говорех в последния си коментар. Пък и аз обичам да говоря и пиша на жаргон понякога.  ;D

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
За правописа
« Отговор #10 -: 16 Май 2008, 11:41:50 »
Цитат на: i.meh link=topic=420.msg5297#msg5297 date=1210874306
Именно за това "й" говорех в последния си коментар. Пък и аз обичам да говоря и пиша на жаргон понякога.  ;D


А така... а сега няма да е лошо и да напишеш нещо по темата за влаковете, колкото и странно да звучи сред нас има и такива с успех на дипломата равна на числото Пи и по тази причина е нелепо от нас да се изисква да пишеме граматически правилно.
Едно време дори учителите не можеха да се оправят с мене, та сега ли някой ще тръгне да ме поучава  ;D
« Последна редакция: 16 Май 2008, 11:49:28 от br118dosto »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
За правописа
« Отговор #11 -: 16 Май 2008, 11:47:54 »
 ???!!!
 ;D
« Последна редакция: 16 Май 2008, 11:54:05 от pach »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
За правописа
« Отговор #12 -: 20 Май 2008, 13:28:50 »
За да обърнем подобавощото му се внимание на хобито и да престанем със забележките за пълен и кратък член, по-долу ще напиша едно кратко правило за коректно членуване, което е вярно на 100%.
И така, когато имате съмнение как да се членува, задавате въпроса "Кой?". Когато отговорът е "Той", значи слагате пълен член, защото думата е подлог в изречението. Обратно, ако отговорът е "На него", няма пълен член. Например: Човекът ходи по пътеката. Кой ходи по пътеката? Човекът (ТОЙ, пълен член). Друг пример: На човека му откраднаха колата. На кой откраднаха колата? На човека (НА НЕГО, непълен член).
Това е накратко.
Ще си позволя малко по-късно последните постинги да ги обособя в собствена тема в раздела ( в него ) "Общи приказки извън хобито".
:)

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
За правописа
« Отговор #13 -: 20 Май 2008, 21:27:13 »
Цитат на: Vlado link=topic=420.msg5538#msg5538 date=1211279330

И така, когато имате съмнение как да се членува, задавате въпроса "Кой?". Когато отговорът е "Той", значи слагате пълен член, защото думата е подлог в изречението. Обратно, ако отговорът е "На него", няма пълен член. Например: Човекът ходи по пътеката. Кой ходи по пътеката? Човекът (ТОЙ, пълен член). Друг пример: На човека му откраднаха колата. На кой откраднаха колата? На човека (НА НЕГО, непълен член).

;D ;D 8)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: За правописа
« Отговор #14 -: 26 Май 2008, 15:38:57 »
Понеже съм готин (их!), ето един линк с правила по граматика за... ученици, но които и ние можем спокойно да ползваме:
http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=145293