Автор Тема: ГИС на МРРБ  (Прочетена 1501 пъти)

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
ГИС на МРРБ
« -: 24 Юни 2023, 10:48:17 »
Географски информационни системи е тема извън хобито. Някои от вас може би го знаят, други не но така или иначе споделям с вас тази информация.
Преди много години участвах в проекта за развиването на ГИС на тогавашното МРР. Идеята беше добра, а реализацията не достигна плана, защото с пръдня боя не се прави.
Системата е много стара, няма поддръжка и много функции не работят, но все пак е възстановена и функционална в основната си част.

Отваряте следния линк

http://gis.mrrb.government.bg/

От менюто в дясно от секция "Топография" активирате слоя "Карти 1:50000 (Топография) 9-18"
След това ако желаете може да изключите слоя с Ортофото мозайката, тъй като остава скрит не е нужно да се зарежда.
Също може да изключите и слоевете за "Населени места" или най добре цялата секция "Административни" за да зарежда по гладко и бързо.
Снимки, които съм качвал в други теми като за Гара Сердика например съм ползвал информация от стари карти, които сега може да видите налични в този ГИС сървър.

Приятно разцъкване  :search:
« Последна редакция: 24 Юни 2023, 10:53:21 от BaHkaTa »

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Re: ГИС на МРРБ
« Отговор #1 -: 24 Юни 2023, 17:33:04 »
От 20 години съм ГИС-аджия, друго практически не съм работил, дипломата ми също е такава. За съжаление в България пазарът за ГИС е изключително малък, няма читави клиенти, трудно някой се убеждава за ползата от ГИС в неговия сектор, респективно да даде пари за ГИС.  Иначе може да се използва практически навсякъде. Програмите за планиране на макети и трасета са вид ГИС. В резултат една комунистическа бивша ДС фирма взема всички големи ГИС проекти, печели милиони, но плаща на служителите повече от мизерно поради липса на алтернатива. Логично, читавите ГИС-аджии от България се броим на пръстите на едната ръка и 90 процента сме по чужбина...Точно преди повече от 15 години ми предложиха работа в МРРБ, но тогава заплатите там бяха много ниски - щях да вземам наполовина на това, което получавах към момента, затова им отказах естествено.